Mokslininkai kuria vakciną, kuri galėtų būti pirmoji, padėsianti įveikti daugeliui vaistų atsparią tuberkuliozę, – skelbia upi.com.
Tuberkuliozė – viena labiausiai pasaulyje paplitusių infekcinių ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vienas trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis. Kasmet tuberkulioze suserga apie 9 mln. pasaulio gyventojų, o miršta apie 2 mln. Taigi visuotinai siekiama sumažinti sergamumą, mikobakterijų atsparumo vaistams didėjimą, sušvelninti ligos padarinius. O kol kas geriausia profilaktika – sergančiųjų išgydymas.
Naujojoje vakcinoje naudojamos biopūslelės, kuriose tuberkuliozės sukėlėjo antigenai „pateikiami“ imuninei sistemai. Šios biopūslelės yra natūralūs poliesteriai, kuriuos sudaro kitos bakterijos, pavyzdžiui, E.coli, įprastai susidėstančios į sferinę struktūrą. Tyrimo metu pastebėta, kad tokiu būdu pateikiant bakterijų baltymus, svetimus makroorganizmui, sužadinamas ląstelinis imunitetas laboratorinių pelių organizme.
„Viskas prasidėjo nuo tokių pastebėjimų, o vėliau mes išplėtojome hipotezę, kad šie svetimi baltymai funkcionuoja kaip antigenai. Sugalvojome, kad pritaikius vienų bakterijų savybę kitoms –šiuo atveju tuberkuliozės sukėlėjui – potencialiai turėtume paskatinti imuniteto prieš šias bakterijas formavimąsi“, – komentavo mokslininkai.
Kadangi pačios mikobakterijos neturi fermentų, būtinų biopūslelių susidarymui, mokslininkai pritaikė naują klonavimo techniką, skatinančią M. smegmatis (mikobakteriją, nesukeliančią tuberkuliozės) gaminti šiuos fermentus.
Vėliau bakterijos buvo sunaikintos ir išgrynintos natūraliai susidariusios, yrančios biopūslelės, kurios panaudotos laboratorinių pelių vakcinacijai. Gauti rezultatai nudžiugino: pastebėta, kad skiepas sužadino ląstelinį imunitetą ir turėtų apsaugoti šias peles nuo tuberkuliozės. Taigi tikimasi, kad po daugybės ateityje laukiančių bandymų ir šio metodo patikrinimų pasaulyje atsiras nauja vakcina.