Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Kuo sveikatai naudingos spanguolės

Arvydas Urba, LRT RADIJO laida „Sodai | 2016-10-06 14:07:04

Spanguolės yra puikios uogos nuo vitaminų trūkumo, o suprasti, ar jos prinokusios, galima iš sėklų. Taip LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Auksė Meiduvienė. Anot jos, naudingų spanguolių medžiagų yra net luobelėse.

© VLMEDICINMA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

– Ar visos spanguolės jau prinokusios?

– Jos tikrai turėtų būti sunokusios. Stambiauogės spanguolės šiais metais sunoko anksčiau, jas pradėjau rinkti dešimčia dienų anksčiau nei įprastai. Manau, kad ir paprastosios, augančios aukštapelkėse, turi būti sunokusios.

– Ar sunokusi spanguolė visa turi būti raudona?

– Stambiauogės spanguolės spalva nieko nereiškia. Jos ilgai gali būti raudonos, o kad uoga prinokusi, rodo rudos jos sėklos. Stambiauogę spanguolę reikia perpjauti per pusę ir pasižiūrėti, kaip atrodo sėklytės. Jeigu jos žalios, uoga nesunokusi. Žinoma, spanguolynuose viena uoga yra krūmo viršuje, o kita – kažkur giliai, tad vienodai jos niekada nesunoksta. Bet, jei didžioji dalis sunokusi, galima derlių nuimti.

– Ar spanguolės gali baigti nokti namuose?

– Jos dar šiek tiek paraudonuoja. Tačiau pastebėjau, kad uogos, laikomos namuose, kur yra mažiau šviesos, pradeda pūti, ir jas tenka išmesti. Laikomos lauke, saulėtoje vietoje, spanguolės dar paraudonuoja ir panoksta.

– Kokių naudingų savybių turi spanguolės?

– Svarbiausia – tai uoga nuo avitaminozės. Spanguolės turi daug vitaminų ir mineralinių medžiagų, pastarųjų aptinkama net 25. Yra daug kalio, fosforo, geležies. Tiems, kas turi vadinamąjį „blogą“ kraują, spanguolės tikrai tinkama uoga.

Taip pat šios uogos turi tonizuojančių savybių. Spanguolių sulčių PH yra labai mažas, jos rūgščios, todėl pasižymi antimikrobiniu poveikiu. Tokioje terpėje patogeniniai mikroorganizmai gali vystytis labai menkai. Spanguolės turi antiseptinių, priešuždegiminių savybių, gali prisidėti prie kai kurių susirgimų, susijusių su šlapimo pūsle, tulžimi ir pan., gydymo.

– Kuo skiriasi miške užaugusios spanguolės nuo kultūrinių?

– Mokslininkai tiria cheminę sudėtį tiek spanguolių, augančių miškuose, tiek stambiauogių, kurios introdukuotos iš Šiaurės Amerikos. Morfologinės uogų savybės labai skiriasi. Mūsų paprastoji spanguolė turi daugiau vandens, daugiau sulčių, o stambiauogė pasižymi miltinga, kieta medžiaga.

Tačiau cheminiai mokslininkų tyrimai rodo, kad uogos labai panašios. Žinoma, kai kurios veislės turi daugiau tam tikrų elementų, kai kurios – mažiau. Savybės priklauso ne tik nuo veislių, bet ir nuo auginimo sąlygų. Stambiauogė spanguolė išties nėra menkesnė už paprastąją.

– Kaip iš spanguolių gauti 90 proc. naudos?

– Visada sakiau, kad geriausia valgyti šviežią ir neperdirbtą uogą. Jei turite saują spanguolių, šilauogių, aviečių ar kitų uogų, skinkite jas nuo krūmo ir valgykite. Tam, kad organizmas sustiprėtų ir įgautų imunitetą, žiemą nereikėtų gerti tos aviečių arbatos iš perdirbtų uogienių ir pan. Tačiau, jei turite daug uogų ir negalite jų suvalgyti iš karto, kad jos nesugestų, rekomenduojama sumalti spanguoles mėsmale.

Paprastąsias spanguoles galima ir sutrinti. Tokias uogas galima sumaišyti su cukrumi ar medumi. Jokiu būdu nereikia jų virti – galima tiesiog laikyti šaldytuve ir, vos pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, tiesiog išsitraukti ir valgyti po šaukštą. Stambiauoges spanguoles galima laikyti šaldiklyje, o jas išėmus – virti kompotus, kisielius, spausti sultis ar maišyti su medumi ir valgyti šviežią tyrę.

– Spaudžiant spanguolių sultis, atsiskiria jų sėklytės ir luobelės. Ar tiesa, kad taip prarandama daug naudingų medžiagų?

– Be abejo, juk daug naudingų medžiagų yra ir obuolio, net ir bulvės luobelėje. Spanguolių luobelėje jų taip pat yra, o štai sėklose naudingųjų medžiagų – kiek mažiau. Norint neprarasti tų medžiagų, galima sultis suvartoti, o luobeles sudžiovinti ir vėliau įdėti į pyragus ar iš jų pasidaryti arbatos.

– Kokios neigiamos spanguolių savybės?

– Sergant opalige ar padidėjus skrandžio rūgštingumui, vartoti spanguolių nepatartina. Galbūt vertėtų maišyti jas su neutraliomis uogomis, bet vien spanguolių vartoti nepatartina.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: spanguolės
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų