Antradienis, 2025.07.22
Reklama

Kūdikiai atsimena žodžius, girdėtus dar prieš gimimą

technologijos.lt | 2013-08-27 14:20:28

Jei kartais norite pasikalbėti su savo dar negimusiu kūdikiu – taip ir padarykite. Naujas suomių tyrimas patvirtino teoriją, jog kūdikiai mokosi įsiminti žodžius dar būdami motinos gimdoje.

Nėščioji
© Fotolia.com

„Mūsų tyrimas patvirtino, jog dar labai jaunos smegenys jau mokosi atpažinti garsus. Tai labai ankstyvo kalbos mokymosi požymis“, – teigė tyrimo bendraautorė, Helsinkio universiteto docentė Minna Huotilainen. „Naujagimis kūdikis nėra „tuščias lapas“, kuris užsipildo gyvenant. Naujagimis jau būna išmokęs, kaip kalba jo motina ar kiti šeimos nariai“.

Embrionas gimdoje dar tik vysto smegenų ryšius, leidžiančius jam suvokti ką nors. Todėl gali atrodyti neįtikėtina, jog tokiame amžiuje vaisius jau įsimena garsus, girdimus išorėje.

„Jau yra įrodymų, jog vaisius gali mokytis. Buvo atrasta, jog naujagimiai gali atpažinti dainas ar tam tikrus žodžius, girdėtus dar būnant gimdoje“, – sakė M. Huotilainen.

Embrionų atmintis buvo tikrinama jiems kartojant žodį „tatata“, kuris suomių kalboje galėtų egzistuoti, nes atitinka kalbos taisykles, tačiau tikros reikšmės neturi.

„Tai vadinamasis „pseudožodis“, kuris labai pasitarnavo mūsų tyrimui. Jis sudarytas iš trijų skiemenų – mes tyčia parinkome ilgesnį žodį, norėdami, jog tai būtų iššūkis mažoms embrionų smegenims. Jiems turėjo būti gana sudėtinga jį išmokti.

Nuo 29 nėštumo savaitės iki pat gimdymo pusė nėščių moterų iš 33 savanorių grupės šimtus kartų klausė šio žodžio įrašo. Kartais žodis būdavo pakeičiamas iš „tatata“ į „tatota“.

Po gimimo tyrėjai visiems kūdikiams atliko smegenų skenografiją, norėdami sužinoti, kaip kūdikiai reaguoja į girdimą žodį. Tie kūdikiai, kurie „tatata“ girdėjo dar būdami gimdoje, į šį žodį reagavo ryškiau. Pasak M. Huotilainen, „Jų smegenys efektyviau apdorojo šį žodį, taip pat geriau atpažindavo kitas žodžio variacijas“.

Nors tyrimu tai nebuvo patvirtinta, tačiau, pasak Houtilainen, embrionai girdėti pradeda apytiksliai nėštumo viduryje.

Vašingtono universiteto kalbos tyrinėtoja Patricia Kuhl labai džiaugėsi šiuo tyrimu: „Faktas, jog dar gimdoje būdami kūdikiai mokosi atpažinti nuolat girdimus garsus, reiškia, kad kalbos mokymasis neprasideda nuo pirmosios gimimo dienos. Tai prasideda daug anksčiau. Neįtikėtina, kad embriono smegenys yra tam pajėgios“.

„Atminkite, jog jūsų vaisius girdi aplinkos garsus ir iš jų mokosi. Nėštumo metu kalbėkite tiek su kitais žmonėmis, tiek su savo vaiku“, – tėvams pataria M. Huotilainen.

Tomas Asminavičius,

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: embrionas, kalba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl širdis, inkstai ir silpnesnis organizmas neatlaiko karščio?
Vasara jau seniai nebėra vien tik poilsio ir atostogų metas. Vis dažniau tai – ekstremalių temperatūrų sezonas. Eu...
Smegenų sveikata: kai maži simptomai tampa svarbiais signalais
Neurologiniai sutrikimai tampa vis aktualesne visuomenės sveikatos problema – jie jau dabar sudaro daugiau nei 15...
Ar tinstančios galūnės – tik sezoninis diskomfortas?
Vasaros karščiai dažnai atneša ne tik saulę, bet ir nemalonius fizinius pojūčius. Vienas iš jų – tinimas. Apsunkus...
Profilaktinė vaikų dantų priežiūra be papildomų išlaidų
Vasara yra puikus metas profilaktiškai pasitikrinti dantis, pasirūpinti vaikų burnos sveikata ir gauti privalomas sveika...
Lietuvos donorų paaukota kraujo plazma gelbsti gyvybes
2025 m. sausio–gegužės mėnesiais didmeninės vaistų tiekimo įmonės Lietuvos vaistinėms ir ligoninėms perdavė 2...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas