Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kokius pacientus gydys iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokami dietologai?

Daiva Ausėnaitė | 2015-05-06 00:01:41

Ne vien tik už odontologų paslaugas lietuviai jau įprato mokėti iš savo kišenės, mokėdavo ir už gydytojo dietologo konsultacijas. Tenka apgailestauti, jog dietologo įvaizdis buvo gerokai pakeistas dėl to, kad tik privačiose gydymo įstaigose prieinamos konsultacijos virto lyg ir prabangos sinonimu. Kai buvo paskelbta, jog dietologo paslauga bus nemokamai teikiama ambulatorinėje grandyje, pasipylę klausimai ir replikos gerokai šokiravo doc. dr. Editą Gavelienę, kuri daugiau nei 15 metų siekė, kad ši paslauga būtų prieinama pacientams. Ji tikina, kad dar ilgai teks kovoti su tuo keistuoju įvaizdžiu, jog dietologas yra tik nutukėlių gydytojas. Lietuvos dietologų draugija, kovodama už paslaugų kompensavimą ambulatorinėje grandyje, kovojo už daugybę pacientų, sergantys nutukimu – tik maža jų dalis. 

Patiekalas
Dietologo konsultacija reikalinga žmonėms, kurių gyvenimo kokybė tiesiogiai priklauso nuo tinkamo dietinio gydymo. Algirdo Kubaičio nuotr.

Lėtas lietuviškas progresas

Šių metų sausį sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo patvirtintas Dietologijos ambulatorinių specializuotų paslaugų teikimo reikalavimų aprašas, kuriuo reglamentuotas ambulatorinių dietologijos paslaugų teikimas.

Šis aprašas įsigaliojo nuo šių metų gegužės 1-osios. Iki tol Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF)  lėšomis apmokamos dietologijos paslaugos buvo teikiamos tik ligoninėje, o už ambulatorines paslaugas, jei tokių pacientui prireikdavo, tekdavo mokėti pačiam.

Pasak Lietuvos dietologų draugijos vadovės gydytojos dietologės doc. dr. Editos Gavelienės, tai didelis žingsnis į priekį kovojant už paciento gyvenimo kokybę.

„Nors Europoje tai jau yra rutina, mes žengsime tik pirmuosius žingsnius. Labiausiai džiugu, kad pagaliau 10 metų mokęsis medikas galės panaudoti savo žinias“, - sakė E. Gavelienė.

Specialistų – ne per daugiausia

Dietologų Lietuvoje, turinčių licenciją dirbti, yra apie 30. Kasmet yra rengiama po vieną gydytoją dietologą nemokamoje ir vieną - mokamoje rezidentūroje, iš viso du asmenys Vilniaus universitete ir du asmenys Kaune. Kasmet keturi (arba du, jeigu neatsiranda norinčių stoti į mokamą rezidentūrą) nauji dietologai gali pradėti dirbti. Dietologijos rezidentūra trunka trejus metus, prieš tai būna šešeri metai medicinos studijų.

Edita Gavelienė
Ambulatorinė gydytojo dietologo konsultacija nebus skirta tik antsvorio problemoms spręsti, - sako doc. dr. Edita Gavelienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Ar 30 gydytojų dietologų sugebės patenkinti visos Lietuvos pacientų poreikį? „Jeigu bus poreikis, didės ir priėmimas. Ateityje gydytojų dietologų, be abejo, turėtų daugėti. Universitetai pajėgūs rengti tiek, kiek priklauso“, - sako E. Gavelienė.

Egzistuoja dar vienas specialistas – dietistas. Jis yra gydytojo dietologo padėjėjas. Dietistų kasmet rengiama daugiau negu 30 vien tik Vilniaus kolegijoje.

E. Gavelienė dalyvavo darbo grupėse, kurios ne vienerius metus svarstė dietologo konsultacijų įtraukimą į ambulatorinę grandį. Lietuvos dietologų draugija šiemet švęs 25 metų veiklos sukaktį. Pasak docentės, pastaruosius 15 metų nebuvo metų, kad jie nekalbėtų, jog tokia paslauga reikalinga.

Dietologų pacientai

„Kai buvo diskutuojama apie ambulatorinę paslaugą, dėliojant konsultacijos trukmę, tyrimus, kuriuos reikės gydytojui dietologui atlikti, apie nutukimą nebuvo kalbama kaip apie pirmą ir vienintelę gydytojo dietologo akiratyje esančią ligą. Dietologo konsultacija reikalinga žmonėms, kurių gyvenimo kokybė tiesiogiai priklauso nuo tinkamo dietinio gydymo. Tai yra didžiulė grupė pacientų po įvairiausių operacijų; pacientai, kenčiantys nuo vėžio, nes jiems gali vystytis mitybos nepakankamumas. Dar yra grupė virškinimo sistemos ligų – įvairios enteropatijos, celiakija.

Gydytojo dietologo tikslas - apsaugoti žmogų nuo mitybos nepakankamumo išsivystymo arba konsultuoti dėl nutukimo. Čia daugiausiai kalbama apie pacientus, turinčius ne vieną diagnozę. Juk neretai ligos būna kelios, pavyzdžiui, cukraligė ir padidėjęs kraujo spaudimas bei padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija. Turint tiek diagnozių, žmogui savarankiškai rasti tinkamą maitinimosi planą yra sunki užduotis.

Visuomet būdavau šokiruota kitų specialistų teikiamomis mitybos konsultacijomis. Žmogui diagnozuoja kokią ligą ir dėl jos ar vartojamų medikamentų jis, pavyzdžiui, dažniau tuštinasi. Šeimos gydytojas jam suvardija produktus, kurių geriau nevalgyti, jei žmogus siunčiamas pas gastroenterologą, tas dar išvardija grupę produktų, kurių geriau nevalgyti. Dar ką nors paskaito internete, dar kaimynas ką nors pasako... Atsimenu pacientą, kuris pusę metų valgė tik virtus ryžius ir virtas morkas, nes visa kita jam jau buvo uždrausta. Jis sirgo opiniu kolitu“, - sako doc. dr. E. Gavelienė.

Tai nebus „minus 5 kg“ paslauga

Pasak gydytojos dietologės, nutukimas yra liga, bet ambulatorinė gydytojo dietologo konsultacija nebus grožio konsultacija, skirta tik antsvorio problemoms spręsti. Nebent nutukimas yra kokių nors ligų išraiška ar pats savaime yra liga, kai kūno masės indeksas viršija 30 ir daugiau. Docentė griežtai patikina, kad tai nebus „minus 5 kg“ paslauga.

Sergantys diabetu ar padidėjusiu kraujospūdžiu visuomet pradžioje turi antsvorio ir dietologas čia puikiai padės žmogui spręsti jo antsvorio problemą, kad ji neskatintų ligos progresavimo, o žmogaus sveikatos būklė gerėtų.

Eilėje prie dietologo kabineto galima įsivaizduoti sergančiuosius hepatitu C, virškinimo sistemos ligomis, kurie pavargę nuo internetinių patarimų, nuo gausybės šeimos gydytojų uždraustų produktų.

„Jiems iki šiol to reikėjo ir jie galėjo tai gauti tik privačiame dietologo kabinete“, - kalbėjo doc. E. Gavelienė.

Kiek VLK planuoja mokėti

Nuo gegužės 1 d. su šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimu gydytojo dietologo ambulatorinės paslaugos bus apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų (PSDF).

Valstybinės ligonių kasos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Vita Lyskoitienė informavo, jog PSDF lėšomis apmokamoms gydytojo dietologo ambulatorinėms konsultacijoms šeimos, vaikų ligų gydytojai ar specialistai galės siųsti pacientus, kuriems diagnozuotas metabolinis sindromas, endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligos.

„Gydytojas dietologas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, ne tik pateiks rekomendacijas dėl mitybos, bet ir stebės dietinio gydymo eigą, prireikus jį koreguos. Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje, vykusiame šių metų balandžio 23 dieną, buvo svarstyta  dietologo konsultacijos bazinė kaina. Taryba pritarė, kad ji  sudarytų 12,19 balo (dabar tai sudarytų 12,07 euro). Ši kaina artimiausiu metu bus patvirtinta sveikatos apsaugos ministro įsakymu“, - sakė V. Lyskoitienė.

Poliklinikos laukia ir ruošiasi

„PSDF biudžeto lėšomis apmokamos dietologo paslaugos galės būti teikiamos įstaigose, turinčiose licenciją teikti ambulatorines dietologijos paslaugas ir sudariusiose sutartis su teritorine ligonių kasa dėl šių paslaugų apmokėjimo. Paslaugas teikia gydytojas dietologas su dietistu (pagal poreikį) ir (ar) bendrosios praktikos slaugytoju“, - atkreipė dėmesį VLK Ryšių su visuomene skyriaus specialistė V. Lyskoitienė.

Kauno Dainavos poliklinika planuoja turėti gydytoją dietologą, šiuo metu kaip tik ieško specialisto.

„Iki šiol dalį gydytojo dietologo funkcijų atlikdavo gydytojas gastroenterologas teikdamas mitybos konsultacijas, kartais tą daro ir šeimos gydytojas. Jei bus poreikis, darbo valandos bus ilginamos, tačiau dabar galvojame apie ketvirtį etato, t.y. apie 2-3 val. per dieną“, - sakė Kauno Dainavos poliklinikos direktoriaus pavaduotoja gydymui Anelė Čakstienė.

Pasak Lietuvos dietologų draugijos pirmininkės doc. E. Gavelienės, pradėjus teikti paslaugą, taps aišku, koks yra poreikis, kiek suinteresuotos pačios poliklinikos turėti tokius specialistus ir kiek jos pajėgios juos turėti. „Pagal aprašus, gydytojas dietologas turi turėti galimybę atlikti tam tikrus tyrimus, vadinasi, gydymo įstaiga, kuri planuoja turėti tokį specialistą, turi turėti ir reikiamą laboratorinių tyrimų amplitudę. Reikės biocheminių tyrimų, tam tikrų mikroelementų ištyrimo“, - sako doc. dr. E. Gavelienė.

Net ir negaudamos finansavimo, kai kurios poliklinikos turėjo gydytojų dietologų etatus. Viena iš tokių įstaigų - Vilniaus Centro poliklinika. Šios poliklinikos antrinės asmens sveikatos priežiūros administratorės Laimos Skrickienės teigimu, šiandien dietologo konsultacijos dar yra mokamos, nes paslaugai dar nėra paskirtas kodas ir poliklinika dar nepasirašė sutarties papildymo su teritorine ligonių kasa.

„Tačiau pasikeitimams mes jau ruošiamės. Ir nors šiuo metu pacientų pas dietologą nepadaugėjo, planuojame, kad šis specialistas dirbs didesniu krūviu nei iki šiol, jei tik to reikės“, – sako L. Skrickienė.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų