Osteoartritu dažniau ir sunkiau serga vyresnio amžiaus moterys nei vyrai, tačiau mokslininkai iki šiol bando išsiaiškinti to priežastį. Nauja studija pateikia galimą atsakymą: rasti sinovinio skysčio skirtumai tarp sergančių vyrų ir moterų.
Osteoartritas (kitaip osteoartrozė) yra degeneracinė sąnarių liga, kuri liaudyje dažniausiai vadinama „ataugomis“. Juo sergant kremzlėje ir kitose sąnario dalyse įsivyrauja irimo procesai. Yra žinoma keletas veiksnių, kurie, kaip manoma, paskatina osteoartrito išsivystymą: vyresnis amžius, antsvoris, sunkus fizinis darbas ir jo metu ar sportuojant patiriamos sąnarių traumos, po menopauzės sumažėjęs moteriškųjų lytinių hormonų kiekis.
Liga progresuoja lėtai ir paciento būklė ilgai išlieka gera, tačiau būklei progresuojant darosi sunku išsijudinti, ima varginti nuolatinis skausmas labiausiai apkraunamuose sąnariuose.
Normaliai sąnario mechanikai itin svarbus apie jį esantis sinovinis skystis, kuris sutepa sąnarinius paviršius, teikia kremzlei maisto medžiagas bei deguonį. Tai padeda apsaugoti kremzles nuo trinties judesių metu.
Kadangi sinoviniame skystyje slypi informacija apie sąnario sveikatą, mokslininkai pabandė surasti jo skirtumus tarp osteoartritu sergančių vyrų ir moterų. Gauti rezultatai buvo publikuoti žurnale „Scientific Reports“.
Tyrėjų komanda išanalizavo sinovinio skysčio mėginius, paimtus iš sergančių ir sveikų asmenų kelio sąnarių. Susikoncentruota ties egzosomomis – pūslelėmis, pilnomis sinovinio skysčio, kurios perneša mažas molekules, reguliuojančias genų raišką (microRNA). Paaiškėjo, kad sergančių vyrų ir moterų šių molekulių aktyvumas ženkliai skiriasi: tai buvo susiję su aktyviai vykstančiais pokyčiais sąnaryje 70 proc. moterų ir 50 proc. vyrų.
Įdomiausia, kad pastebėtas miRNA molekulių pakitimų ryšys su estrogenais ir kolageno gamyba. Tyrėjai pabrėžė, jog žemas estrogenų lygis (kuris normaliai atsiranda menopauzės metu) yra susijęs su kaulą ardančių ląstelių susidarymu. Be to, teigiama, jog šiuo atveju osteoartrito riziką sumažintų pakaitinė hormonų terapija.
Taigi, apibendrindami tyrimą, mokslininkai teigia įsitikinę, jog egzosomos su sinoviniu skysčiu veikia microRNA, o šie pokyčiai ir lemia osteoartrito išsivystymą. Toliau planuojama ieškoti medikamentų, kurie veiktų šiuos mechanizmus ir užkirstų kelią ligos progresavimui.