Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Kodėl naudinga mokėti kelias kalbas

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-12-01 00:01:49

Kiek kalbų mokate? Ar norėtumėte išmokti dar vieną? O gal jau seniai svajojote tai padaryti, bet vis pritrūkdavo stimulo? Turime paruošę keletą priežasčių, galinčių jus motyvuoti išmokti naują užsienio kalbą. Mat mokėti daugiau nei vieną kalbą yra naudinga ne tik keliaujant, dirbant tarptautinėje kompanijoje, bendraujant su užsieniečiais ir kt., bet ir puikiai pasitarnauja mūsų sveikatai, ypač - gerai smegenų veiklai.

mergina mokosi
Kalbų mokymasis gali apsaugoti nuo amžinių, demencinių smegenų pakitimų. © Fotolia.com

 Ne per seniausiai tyrimais Northwestern University (JAV) nustatyta, kad kalbant daugiau nei viena kalba treniruojami smegenys, paruošiami įvairioms kitoms sudėtingoms protinėms užduotims ir tiesiog tampama protingesniais, sumanesniais, gudresniais.

Tyrimo apžvalga buvo išspausdinta žurnale „Brain and Language. Mokslų daktarė Viorica Marian ir jos komanda tyrimui pasitelkė magnetinio rezonanso įrangą, kad būtų galima stebėti, kurios smegenų vietos aktyvuojamos, kai tiriamieji atlieka su kalba susijusias užduotis. Tyrimo dalyviai – daugiakalbiai ir vienakalbiai, buvo paprašyti atlikti įvairius su kalba susijusius pratimus. Pavyzdžiui, jiems ištariamas vienas žodis ir parodomi du paveiksliukai. Vienas paveiksliukas iliustruoja tą ištartą žodį, kitas - iliustruoja žodį, kuris reiškia visiškai kitą dalyką, bet yra panašaus skambesio. Nustatyta, kad dvikalbiai arba daugiakalbiai tiriamieji užduotis įveikė greičiau ir geriau. Manoma, kad taip nutiko todėl, kad jų smegenys jau buvo labiau įgudusios atlikti su kalbomis susijusias užduotis. Ypač – nekreipti dėmesio į klaidingą variantą ir išsirinkti teisingą.

Be to, žmonėms, mokantiems kelias kalbas, geriau sekasi atlikti ir kitokias darbui, mokslui ar kitoms sritims reikalingas užduotis. Tarkim, kai reikia susikaupti, susikoncentruoti, ką nors išspręsti.

Dargi mokslininkai suprato ir kitokį dalyką – mokant daugiau nei vieną užsienio kalbą, smegenys yra treniruojamos automatiškai. Jums  nereikia spręsti kryžiažodžių, dėlioti dėlionių ar užsiimti kitais smegenis lavinančiais pratimais, mat jūsų smegenys jau kontroliuoja daugiau nei vieną kalbą ir yra labiau pasiruošusios atlikti kitas protines užduotis.

Kad vienakalbiai nenusimintų

Kol daugiakalbiai ir poliglotai džiūgauja ir didžiuojasi savo išlavintomis smegenimis, vienakalbiai neturėtų baisiai nuliūsti. Kodėl? Todėl, kad smegenims naudingas bent minimalus užsienio kalbos mokėjimas bei pats mokymosi procesas. Smegenys jau „pajungiamos“ ir stipriau veikia atliekant ir kitokias užduotis.

Kita vertus, bent kiek mokančių kitą užsienio kalbą nėra jau taip ir mažai. Įvairios statistikos skelbia, kad Europoje gyvena apie 56 proc. mokančių daugiau nei savo gimtąją kalbą, Didžiojoje Britanijoje – 38 proc., Kanadoje - 35 proc., Amerikoje – 17 proc.

Ne tik kelių kalbų mokėjimas, bet ir pats mokymosi procesas puikiai lavina smegenis. Daugelis suaugusiųjų tiki, jog išmokti naują kalbą yra itin sudėtinga, tačiau viskas yra įmanoma ir nevertėtų nusiminti, jei kas nors išmoksta kalbą greičiau nei jūs. Juk kiekvieno mūsų mokymosi ir išmokimo greičiai yra skirtingi. Prisiminkime matematiką arba krepšinį – tiek pirmą, tiek antrą dalyką vieni išmoksta ir perpranta greičiau, kiti – lėčiau. Ne išimtis ir kalba. Jai išmokti reikia laiko ir nuolatinių pratybų.

Kokią dar naudą gauname?

Švedų mokslininkai nustatė, kad mokantis užsienio kalbos smegenys gali tiesiog padidėti. Tiksliau, padidėja tam tikros smegenų dalys, kurios yra įtraukiamos į kalbos mokymosi procesą. Nors nėra nustatyta, koks ilgalaikis tokio smegenų padidėjimo poveikis mūsų protinei veiklai ir ar tas padidėjimas išlieka ir toliau, pastebėta, kad mokantis naują kalbą ir padidėjus tam tikroms smegenų sritims, pagerėja kitos kognityvinės funkcijos. Pavyzdžiui, atmintis, kūrybiškumas, orientacija vietos ir laiko atžvilgiu, dėmesingumas ir t.t.

Tyrimų Kanadoje metu nustatytas ir dar vienas svarbus dalykas. Užsienio kalbos mokymasis gali mus apsaugoti ir nuo amžinių, demencinių smegenų pakitimų. Pavyzdžiui, nuo Alzheimerio ar Parkinsono ligos. Ir jei šių ligų vis dėlto nepavyktų išvengti, kalbos mokymasis suaktyvina tam tikrus smegenų centrus taip, kad demenciniai procesai bent jau atidedami kuriam laikui.

Panašių išvadų priėjo ir Edinburgo universiteto mokslininkai. Jie irgi nustatė, jog užsienio kalbos mokymasis ir mokėjimas gali atidėti demencinius pakitimus. Bet to, nauda smegenims gaunama nepriklausomai nuo amžiaus. T.y. nesvarbu, ar mokysitės kalbos būdami 1,  ar 70 metų. Žinoma, skirsis tik išmokimo greitis. Edinburgo mokslininkai taip pat pagrindė ir faktą, kad dvikalbiams arba daugiakalbiams žmonėms lengviau sekasi atlikti pratimus, susijusius su dėmesiu, koncentracija.

Kas dar galėtų motyvuoti ir paskatinti mokytis naują kalbą? Tai, kad daugiakalbių smegenyse pilkosios medžiagos tankis (šioje medžiagoje esti neuronų kūnų telkiniai) yra didesnis, jie lengviau gali atlikti kelias užduotis iš karto, jų mąstymas analitiškesnis, planavimo įgūdžiai geresni, jiems netgi geriau sekasi spręsti konfliktus.

Kaip lengviau išmokti naują kalbą?

Kone kiekvienas gali išmokti naują kalbą, jei turi motyvacijos ir yra  disciplinuoti. Yra nemažai patarimų. Vienas jų – nors po truputį prisėsti prie pasirinktos kalbos mokymosi kiekvieną dieną. O jei kokia diena ar kelios atkrenta ar nepavyksta suplanuoti pamokos, nenuleiskite rankų ir nemeskite visko iš karto.

Stebėkite, kas jums veikia geriausiai. Jei mėgstate klausyti – daugiau klausykitės užsienio kalbos tekstų. Jei mėgstate skaityti, skaitykite garsiai. Jei mėgstate bendrauti su žmonėmis, užsirašykite į kalbos kursus.

Praktikuokite kalbą ir kitais būdais: klausykitės muzikos, užsienio radijo stočių, žiūrėkite filmus ta kalba, naršykite po interneto puslapius ta kalba arba susiraskite draugų iš tos šalies, kurios kalbą mokinatės. Stenkitės, kad kalbos mokymosi ir taikymo procesas būtų kuo smagesnis, malonesnis, o ne katorga.

Niekada ne vėlu pradėti mokytis.

Taigi Parlez vous francais? Parla italiano? Sprechen Sie Deutsches? Hablas español? Do you speak English? Snakker du norsk?..

Šaltiniai

https://www.theguardian.com/education/2014/sep/04/what-happens-to-the-brain-language-learning

https://www.bbc.com/news/health-27634990

https://www.livescience.com/46048-learning-new-language-brain.html

https://www.brainfacts.org/sensing-thinking-behaving/language/articles/2008/the-bilingual-brain/

https://www.medicaldaily.com/bilingual-benefits-how-learning-another-language-keeps-your-mind-sharp-no-matter-your-310308

 

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų