Vakarų Lietuvoje glūdi geoterminio vandens klodai, tačiau jie praktiškai neišnaudojami. Mokslininkai teigia, kad tarp Šilutės ir Palangos 2 km gylyje esančio vandens temperatūra siekia apie 70 laipsnių – t.y. vanduo 2 kartus karštesnis negu yra Lenkijoje ar Rusijos lygumose. Neabejojama, kad toks vanduo gali būti nepamainomas SPA centrams, vandens pramogų parkams, juo galima gydyti įvairias ligas.
Mokslininkai ištyrė Vakarų Lietuvos regione glūdinčio geoterminio vandens specifiką, analizavo, kokios šio vandens yra gydomosios savybės, kai jį būtų galima panaudoti balneologiniams tikslams. Tyrime dalyvavo Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas (KMTP), AB „Geoterma“, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas (KU SvMF).
„Labai gaila, kad Vakarų Lietuva turi tokį puikų geoterminio vandens potencialą, bet jo gydomiesiems ar pramoginiams tikslams visiškai neišnaudoja. Pasižvalgę į svečias šalis matome – kur yra geoterminė jėgainė, ten atsiranda ir balneologijos centrai“ , - teigė AB „Geoterma“ gen. direktorius Ričardas Vaitiekūnas. Šiuo metu AB „Geoterma“ geoterminį vandenį naudoja šilumos gamybai.
Iš žemės gelmių paimtas geoterminis vanduo buvo tiriamas Klaipėdos mokslo ir technologijų parke esančiose laboratorijose.
„Šitas pavyzdys kuo puikiausiai įrodo, kad mokslo ir verslo bendradarbiavimas gali atnešti apčiuopiamų vaisių. Verslininkai naudodamiesi mūsų mokslininkų pateiktomis rekomendacijomis gali kurti naujas verslo nišas. Neabejojama, kad geoterminis vanduo – unikalus sveikatinimo resursas, todėl šio vandens panaudojimas atvertų naujas galimybes Klaipėdos regione veikiančioms sveikatos ir turizmo įstaigoms“ , - pasakojo KMTP direktorė Roma Stubrienė.
Neabejojama, kad pasinaudoti visomis geoterminio vandens galimybėmis Lietuvoje trukdo ir tai, kad mūsų šalyje beveik nėra tokios srities specialistų. Gali būti, kad ateityje Klaipėdos universitete gali atsirasti specialios studijų programos, orientuotos į geoterminio vandens panaudojimą, jo pritaikymą gydymui.
„Šie mokslininkų tyrimai – tai tik pradinis žingsnis. AB „Geoterma“ ir Klaipėdos universitetas ketina tęsti bendradarbiavimą ir įkurti Geoterminių tyrimų centrą. Klaipėdos universitetas – puiki vieta ruošti specialistus, orientuotus būtent į geoterminių išteklių panaudojimą. Čia gali būti ruošiami ne tik inžinieriai, bet ir sveikatos specialistai, kurie galėtų gilintis į tokio vandens panaudojimo galimybes gydomiesiems tikslams“ , - sakė KU SvMF dekanas Artūras Razbadauskas.
vlmedicina.lt