Vyriausybė lengva ranka laimina Energetikos ministerijos siūlymą į privatizuojamų objektų sąrašą įtraukti vienintelę šalyje šilumą iš geoterminio vandens gaminančią jėgainę Klaipėdoje. Pasak Klaipėdos m. savivaldybės tarybos Strateginės plėtros komiteto pirmininko profesoriaus Artūro Razbadausko, toks sprendimas gali palaidoti unikalų ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos valstybėse esantį objektą, kuris svarbus ne tik ekonominiu, bet ir moksliniu požiūriu.
„AB „Geoterma“ jėgainė – puiki dirva moksliniams tyrinėjimams. Atlikti tyrimai rodo, kad šiuose gręžiniuose esančių druskų (iki 200 g/l) sudėtis yra tokia pat vertinga kaip ir vežamų iš Negyvosios jūros. Atlikus kruopščią ekspertizę, šiuo vandeniu, ko gero, būtų galima gydyti įvairius sąnarių ir odos susirgimus. Mūsų šalies mokslininkai kartu su partneriais iš užsienio tiria šio vandens panaudojimo balneologijai galimybes, neabejojama, kad šis vanduo gali būti naudojamas žuvivaisai, šiltnamiams apšildyti. „Geotermos“ privatizavimas nubrauktų visą mokslininkų įdirbį, kas gali paneigti, kad čia gali likti tik sklypas?“ , - klausė prof. A. Razbadauskas.
Be to, baiminamasi, kad privatizavus šilumą gaminančią jėgainę ‚Geotermą“, gali nukentėti ir šilumos vartotojai. Liūdna patirtis rodo, kad privatininkų rankose esančių įmonių gaminama šiluma įprastai brangesnė. Be to, viešoje erdvėje diskutuojama, esą itin aktyviai apie privatizavimą imta kalbėti Klaipėdoje pradėjus statyti šiukšlių deginimo gamyklą, esą sužlugdyti vieną perspektyviausių ir potencialiausių jėgainių norima vengiant konkurencijos.
Profesoriaus teigimu, išlaikyti valstybės rankose vienintelę geoterminę jėgainę, yra strategiškai svarbu, juolab kad Lietuvos valdžia nuolat deklaruoja apie prioritetą didinti šalies energetinę nepriklausomybę.
„1989 m. atrasta Vakarų Lietuvos geoterminė anomalija yra unikali, nes 2 km gylyje esančio vandens temperatūra čia siekia 80-90 laipsnių. Kilometro gylyje jo temperatūra - 30-45 laipsniai. Niekur kitur Baltijos šalyse nėra tokio geoterminės energijos potencialo. Lenkijoje, Vokietijoje, Rusijos lygumoje geoterminis vanduo yra šaltesnis 2-3 kartus. Lietuva turi pavydėtinus išteklius, todėl juos pamiršti būtų nedovanotina. Ši jėgainė turi ypatingą reikšmę regiono plėtrai, todėl Klaipėdos miesto valdžia privalo aktyviai pasipriešinti galimam privatizavimui ir stengtis, kad geoterminė jėgainė būtų išsaugota“ , - sakė A. Razbadauskas.
vlmedicina.lt
.