Ketvirtadienis, 2024.07.18
Reklama

Kuo jaunas profesorius nurungė Kauno klinikų vadovą Juozą Pundzių?(4)

Ligita Sinušienė | 2013-06-19 00:02:09

Racionalumas, modernesnės įstaigos vizija, mokslinio potencialo plėtojimas ligoninėje – jauno profesoriaus žavesio paslaptis, kuri privertė komisiją vienbalsiai savo balsus atiduoti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektoriui Renaldui Jurkevičiui, paliekant nuošalyje 18 metų klinikoms vadovavusį profesorių Juozą Pundzių. Tokius pasirinkimo faktorius vardijo vienas iš konkurso komisijos narių. O štai sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas sako viešai nenorįs atskleisti savo tikrųjų balsavimo motyvų.

Juozas Pundzius
18 metų Kauno klinikoms vadovavęs prof. Juozas Pundzius (pirmas kairėje) nuo liepos 1 dienos turėtų pareigas perleisti jaunesniam vadovui. Redakcijos archyvo nuotr.

Kol kas nekomentuoja

Paskutines savaites savo pareigas einantis Kauno klinikų vadovas profesorius Juozas Pundzius „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė esąs užsiėmęs ir neturįs laiko pokalbiui apie įvykusį konkursą. Konkurso nugalėtojas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektorius studijoms profesorius Renaldas Jurkevičius, nors ir skyrė kelias minutes pokalbiui su žurnaliste, bet kone į visus klausimus atsakinėjo vienodai: „Aš susilaikysiu nuo komentarų, kol nesibaigė visos procedūros ir nepasirašyta darbo sutartis“.

R. Jurkevičius sakė, kad konkurso metu jam pateikti klausimai buvo „rimti, konceptualūs, liečiantys dalykų esmę, aktualūs nacionalinei sveikatos sistemai, Kauno klinikoms“, tačiau nesutiko pateikti bent vieną klausimo pavyzdį. „Kadangi dalyvavau ne vienas konkurse, kovojome garbingai, sąžiningai, noriu, kad iki galo viskas būtų etiška“, - sakė profesorius.

Konkursui R. Jurkevičius, Lietuvą nustebinęs pergale prieš ilgametį įstaigos vadovą, sakė pradėjęs ruoštis tik nuo jo paskelbimo datos.

Balsavimo motyvų neatskleidžia

Konkursas Kauno klinikų vadovo pareigoms eiti buvo rengtas kiek kitaip nei kitų įstaigų, kurios turėjo vienintelę steigėją – SAM. Kaip portalui aiškino vienas iš konkurso komisijos narių  viceministras Erikas Mačiūnas, kadangi klinikos pavaldžios ne vien SAM, bet ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetui (LSMU), į komisiją ir buvo įtraukti abiejų institucijų atstovai. Komisija turėjo du pirmininkus:  ministrą Vytenį Povilą Andriukaitį ir LSMU rektorių Remigijų Žaliūną. Kiti komisijos nariai: 2  viceministrai -  E. Mačiūnas ir Gediminas Černiauskas bei 2 LSMU profesoriai – Vilius Grabauskas ir Henrikas Žilinskas.

Ir pretendentų vertinimas buvęs kitoks, nei vieną steigėją turinčių sveikatos priežiūros įstaigų. Tai yra, nors kandidatai ir buvo vertinami balais, bet kiekvienas komisijos narys turėjęs atiduoti savo balsą už vieną iš jų. Taip ir susiklostė, pasak sveikatos politiko Antano Matulo, gėdingas profesoriaus J. Pundziaus pralaimėjimas konkurentui 6:0 rezultatu. Tačiau komisijos nariai tokio rezultato anaiptol nevadina gėdingu.

Viceministras E. Mačiūnas ir paneigė A. Matulo teiginius,  esą profesorius J. Pundzius neišmanąs teisės aktų (šis A. Matulo požiūris paskelbtas vakardienos straipsnyje „Antanas Matulas: „Vyriausiųjų gydytojų valdoma Klaipėda reformoms nepasiduoda“): „Šiuo atveju klausimynas buvo ne iš teisės aktų, o iš perspektyvinės pareigybės instrukcijų. Teisės aktų išmanymą tikrino tik pretendentų į įstaigų, kurios turi vieną steigėją -SAM, vadovų postus. O Kauno klinikų atveju kiekvienas komisijos narys turėjo teisę konkursantui pateikti klausimus, ką jis turėtų daryti, kaip tai įgyvendintų ir pan. O klausimų iš teisės aktų nebuvo pateikta, nors net neabejoju, kad abu pretendentai juos puikiai išmano“.

Kuo viceministrą sužavėjo profesoriaus R. Jurkevičiaus atsakymai, kad jis savo balsą atidavė būtent jam? „Visų motyvų nenorėčiau sakyti. Aš turiu savo nuostatas ir jų neatskleisiu“, - atsakė E. Mačiūnas.

  Geriau būtų, jei naujokai pasitelktų pagalbą

O kaip vertinąs patį faktą, kad ilgametis klinikų vadovas nepelnė nė vieno komisijos nario palankaus įvertinimo? „Ateina tokie periodai. Gal tam tikru momentu pasirodė geriau kitas. Taip tik atrodo, kad čia vaikų žaidimai – tie konkursai. Ir vienas kandidatas įsitempęs, ir kitas – streso būsenos. Man teko dalyvauti konkurse. Atrodo, kad viską  žinai, bet tuo metu jauti didžiulę įtampą“.

Taigi tokiai didžiulei ligoninei kaip Kauno klinikos – pliusas ar minusas, kad keičiasi vadovas? „Ir pliusas, ir minusas. Pliusas, kad, matyt, papūs nauji vėjai. Minusas – kad jam irgi bus nelengva, kol įsivažiuos. Lygiai taip pat – visiems naujiems konkursus laimėjusiems vadovams. Atėjus vadovauti naujai įstaigai nebus paprasta. Aišku, jei naujasis vadovas ras bendrą kalbą su ankstesniu vadovu, o šis geranoriškai padės, bus kur kas lengviau“, - savo mintimis dalijosi ministro pavaduotojas.

 Renaldas Jurkevičius
Įstaigos ateities viziją, kuria sužavėjęs visą komisiją, R. Jurkevičius sakė viešai pristatysiąs tik pasirašęs darbo sutartį. Asmeninio archyvo nuotr.

„Vakarų Lietuvos medicinai“ pasitikslinus, ar viceministras turįs omenyje, kad būtų išmintinga profesoriui J. Pundziui pasiūlyti pavaduotojo pareigas, E. Mačiūnas atsakė: „Aš negaliu nei per jus, nei kaip kitaip siūlyti sprendimų naujiems vadovams. Kiekvienas įstaigos vadovas visa tai apgalvos pats. O aš savo laiku, būdamas vadovas, kviečiausi į pagalbą savo pirmtaką, ir man buvo lengviau. O paskui jau savo kryptimi ėjau. Tačiau kiekvienas eina savo keliu“.

Sužavėjo racionalumu ir modernumu

Paklaustas apie balsavimo pasirinkimą nulėmusius faktorius viceministras išliko paslaptingas, o štai kitas komisijos narys, LSMU Veterinarijos akademijos kancleris profesorius habil. dr. H. Žilinskas buvo atviras: „R. Jurkevičius buvo racionalesnis, savo viziją kreipė į įstaigos modernizavimą, inovacijas, o anas savo viziją statė ant įstaigos esamos būsenos. R. Jurkevičius kalbėjo apie daugiau naujovių ne kokioje nors operacinėje, o apskaitoje, vadyboje, bendradarbiaujant su universitetu, laboratorijomis. Jis kalbėjo apie mokslinio potencialo panaudojimą ligoninės vystymesi“.

Ar profesoriaus J. Pundziaus pralaimėjimą jaunam konkurentui H. Žilinskas laiko gėdingu? „Niekada taip negalvojau. J. Pundzius yra daug padaręs, nusipelnęs vadovas. Mano supratimu, tai – ne pralaimėjimas, o naujos kartos atėjimas. O ta ligoninių vadovų kaita yra svarbus momentas. Juk keičiasi Vyriausybės nariai, universitetų rektoriai. Tai – galimybė ateiti naujiems. J. Pundzius nėra blogas vadovas, yra daug padaręs, ir visuomet reiktų buvusių vadovų veiklą vertinti garbingai“.

Vertinimo kriterijai – geriausiems išrinkti

„Vienas konkurse pasirodo geriau, kitas – blogiau, bet visiems dalyvauti buvo vienodos sąlygos“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė sveikatos apsaugos ministro padėjėjas Julius Naščenkovas. Straipsnio autorei pasidomėjus, ar, ministerijos manymu, konkurso vertinimo kriterijai tikrai buvo būtent tokie, kokių ir reikėjo, J. Naščenkovas atsakė: „Kriterijų nepadarėme tokių, kad laimėtų vienas ar kitas žmogus. Kriterijai yra tam, kad laimėtų geriausias kandidatas“.

Į Kauno klinikų vadovo kėdę profesorius R. Jurkevičius turėtų sėsti liepos 1 dieną - penkeriems metams. Įstaigos ateities viziją, kuria sužavėjęs visą komisiją, R. Jurkevičius sakė viešai pristatysiąs tik pasirašęs darbo sutartį.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (4)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vandens organizme trūkumas gali sukelti ir hemorojų
Atšilus orams dauguma skuba naudotis visais lauko malonumais. Tiesa, gydytojai pastebi, kad aktyviai leidžiant laisvalai...
Oro kokybės barometras: orą teršė kietosios dalelės bei amoniakas, miglinių augalų žiedadulkės
Vasaros viduryje buvo fiksuojamas kietųjų dalelių ir amoniako koncentracijos padidėjimas ore, o žiedadulkių...
Vasaros vaisius valgykite su sėklomis ir odele: padarysite paslaugą organizmui
Ar žinojote, kad valgydami vaisius į šiukšliadėžę smarkiai nesusimąstydami galite išmesti didelę dalį jų vertingųjų medž...
Gydytojas kardiologas: kodėl svarbu reguliariai matuoti kraujo spaudimą
Hipertenzija, arba padidėjęs kraujospūdis, – viena dažniausių sveikatos problemų ir pagrindinis kardiovaskulinių l...
Už nuolatinio knarkimo gali slypėti sunki būklė
Knarkimas – gana dažna problema, nesirenkanti nei lyties, nei amžiaus. Tačiau svarbu suprasti, kad tai nėra tik ne...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų