Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Kodėl į duoną dedama daug cukraus?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“ | 2017-12-12 15:17:29

Kiek cukraus galima arba reikėtų dėti į atskirus produktus, nustatyta nėra – gamintojai patys pasirenka, kiek cukraus naudoti. Taip sako Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas. Tačiau jis atkreipia dėmesį, kad renkantis duoną ir kitus maisto produktus galima vadovautis „rakto skylutės“ ženklinimu – tokiu simboliu pažymėtuose produktuose nebus daug cukraus ar druskos.

Duona © Algirdo Kubaičio nuotr.

LRT RADIJO klausytojas elektroniniame laiške klausia, kodėl į duoną dedamas didelis kiekis cukraus.

„Kiek išbandžiau įvairių gamintojų duonos, visos yra per saldžios. Kas galėtų paaiškinti, ar numatoma dėti mažiau cukraus?“ – teiraujasi klausytojas.

Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas A. Kranauskas teigia, kad nėra nustatyta, kiek cukraus gamintojai gali arba kiek jo reikėtų dėti į atskirus produktus, tačiau yra galimybė nusipirkti ir tokių duonos gaminių, kuriuose cukraus nėra.

„Reikia atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje priimti „rakto skylutės“ kriterijai, tai – tarptautinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo sistema, kuri daugiausiai taikoma Skandinavijos šalyse, Lietuva taip pat yra prie jos prisijungusi. Pagal šią sistemą duonoje cukraus kiekis yra labai apribotas. Patarčiau pirkti tą duoną, kuri paženklinta „rakto skylute“, joje nebus daug cukraus“, – kalba A. Kranauskas.

Pasak specialisto, minėtu simboliu pažymėtuose produktuose nebus daug ne tik cukraus, bet ir druskos, be to, bus pakankamai skaidulinių medžiagų – tai bus visais požiūriais sveikatai palankūs maisto produktai.

Jeigu žmogus nori surasti ar daugiau sužinoti apie „rakto skylutės“ kriterijus atitinkančius produktus, jis turėtų atsiversti Sveikatos apsaugos ministerijos svetainės puslapį – jo apačioje yra nupieštas rakto skylutės simbolis. Bakstelėjus ant jo atsiveria informacija apie šią ženklinimo sistemą. Taip pat yra nuoroda į „rakto skylute“ pažymėtus rinkoje esančius produktus.

„Atsivertus šį puslapį matosi visi produktai, jų šiuo metu yra 136. Tai duonos, pieno ir mėsos gaminiai, įvairūs daržovių rinkiniai, žuvis. Manau, tai yra ateities maistas ir žmonės, kurie pradeda galvoti apie savo sveikatą, turėtų rinktis produktus būtent iš šio sąrašo. Sistema, pagal kurią atrenkami šie maisto produktai, yra notifikuota Europos Komisijos“, – pasakoja A. Kranauskas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: cukrus, duona
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų