Penktadienis, 2025.05.09
Reklama

Meningokokinė infekcija itin pavojinga vaikams: jos galima išvengti pasiskiepijus

Šaltinis: vlmedicina | 2023-12-08 11:34:51

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad daugeliui infekcinių ligų, tarp jų ir meningokokinei infekcijai, yra būdingas sezoniškumas, t. y. šios ligos atvejų kur kas dažniau užregistruojama šaltuoju metų laikotarpiu, kadangi daugiau laiko praleidžiama uždarose patalpose, kur kontaktai glaudesni. Kita priežastis – dažnesnės virusinės infekcijos, dėl kurių sumažėja kvėpavimo takų gleivinių atsparumas bakterijoms. Tačiau nuo šios žaibiškai progresuojančios ligos gali apsaugoti skiepai.

Termometras rodo aukštą temperatūrą
Meningokokinei infekcijai būdingas ir karščiavimas / VLMEDICINA.LT

Meningokokinė infekcija pavojinga visiems asmenims, tačiau grėsmingesnė vaikams. Daugiametė sergamumo analizė pagal amžiaus grupes rodo, kad dažniausiai serga vaikai iki 1 metų amžiaus.

NVSC duomenimis, praėjusiais metais buvo užregistruota 13 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų – 5 vaikams. Šiemet sausio–spalio mėn. – 14, iš jų – 8 vaikams.

Lietuvoje 2022 m. nuo B tipo meningokokinės infekcijos buvo paskiepyta 75,19 proc. vaikų iki vienerių metų amžiaus (2021 m. – 76,09 proc.).

„Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja nuo meningokokinės infekcijos paskiepyti bent 90 proc. vaikų iki vienerių metų amžiaus. Lietuvoje šis rodiklis dar nėra pasiektas, tad noriu paraginti tėvelius atsakingai priimti sprendimus dėl skiepų ir apsaugoti vaikus nuo ligų, kurių galima išvengti pasiskiepijus“, – ragina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Lietuvoje nuo B tipo meningokokinės infekcijos kūdikiai skiepijami nuo 2018 m. liepos 1 d. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami 3 mėn., 5 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus kūdikiai. Savo lėšomis pasiskiepyti gali visi asmenys, tiek vyresni vaikai, tiek suaugusieji.

Tėvai ar globėjai, norintys paskiepyti savo vaikus ar pasiskiepyti patys, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Svarbu žinoti, kad šaltuoju metų laiku apsisaugoti nuo šios infekcijos padeda ir patalpų valymas, vėdinimas bei higienos laikymasis.

„Meningokoko bakterija yra neatspari aplinkos poveikiui ir greitai žūsta, todėl patalpas (ypač kur būna daug žmonių) rekomenduojama dažnai vėdinti ir valyti drėgnu būdu. Taip pat svarbu dažnai plauti rankas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo“, – profilaktikos priemones primena NVSC atstovė.

Jei artimai bendravote su ligoniu

Meningokoko infekcija plinta tik artimo sąlyčio su sergančiuoju metu (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, užkratui per seiles ar nosies išskyras patekus į kito žmogaus burną ar nosį). Todėl, kad būtų užkirstas kelias tolesniam infekcijos plitimui, ja susirgus svarbu nustatyti, su kuo artimai bendravo susirgusysis.

NVSC specialistai, epidemiologinio tyrimo metu nustatę artimą sąlytį turėjusius asmenis, skiria jiems profilaktines priemones – siuntimą pas gydytoją, kuris paskirs vaistus. Paprastai sąlytį turėjusiais laikomi susirgusių asmenų šeimos nariai, suolo draugai, kiti klasės ar grupės vaikai, su kuriais susirgusysis glaudžiai bendravo (valgė iš tų pačių indų, dalinosi higienos priemonėmis ar kitais daiktais, per kuriuos į organizmą galėjo patekti susirgusiojo seilių, nosies išskyrų).

Visiems kitiems ugdymo įstaigos nariams – kitų klasių mokiniams, mokytojams, neįtrauktiems į sąlytį turėjusių asmenų sąrašą, profilaktikos priemonės netaikomos. Visgi kurį laiką patariama atidžiau stebėti savo sveikatą, prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Kategorijos: Infekcinės ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Flirtas ar seksualinis priekabiavimas?
„Žodinis seksualinis smurtas dažnai pasireiškia kaip nuolat kartojami seksualinio pobūdžio komentarai, juokeliai,...
Vienišas gedėjimas: kaip rasti kelią atgal?
Užtrauktos užuolaidos, išjungtas telefonas, užrakintos durys ir frazė „noriu pabūti viena (-as)“ - tokie žen...
Kaip susigrąžinti kontrolę ir gyventi be šlapimo nelaikymo baimės
Šlapimo nelaikymas – tai ne tik medicininė problema, bet ir socialinis bei emocinis iššūkis, kurį patiria milijona...
Kaip padėti vaikams, jaučiantiems nerimą?
Nerimas – dažnas reiškinys ne tik tarp autistiškų, bet ir tarp daugelio vaikų, susiduriančių su emociniais, sensor...
Kaip išsirinkti tinkamiausias odos ir plaukų priežiūros priemones?
Tiek plaukų, tiek odos priežiūra reikalauja ne tik reguliarumo, bet ir tinkamų priemonių pasirinkimo. Rinkoje gausu prod...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų