Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Klastinga berniukų liga: ką svarbu žinoti?

Kauno klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2021-11-10 12:44:29

Ūminis kapšelio sindromas – dažna ir labai rimta berniukų urologinė liga, dėl kurios kasmet vien Kauno klinikose gydoma apie šimtą pacientų. Pagrindinis ligos simptomas – ūminis kapšelio skausmas. Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos gydytoja vaikų chirurgė dr. Aušra Lukošiūtė-Urbonienė teigia, jog norint išvengti sėklidės šalinimo operacijos, reikia kuo greičiau kreiptis pagalbos, diagnozuoti ligą ir pradėti ją laiku gydyti. 

Aušra Lukošiūtė-Urbonienė
Aušra Lukošiūtė-Urbonienė / Kauno klinikų nuotr.

Kas sukelia ūminį kapšelio sindromą ir kokie pastebimi pirmieji simptomai?

Šį sindromą gali sukelti sėklidės apsisukimas, sėklidės ar sėklidės prielipo ataugų užsisukimas, ūminis sėklidės prielipo uždegimas, kapšelio trauma, rečiau – kitos ligos. Visoms šioms ligoms būdingi panašūs simptomai: kapšelio skausmas, patinimas ir paraudimas. Berniukai taip pat gali skųstis pykinimu, vėmimu, kirkšnies ar pilvo skausmu, jiems gali pakilti temperatūra. Pastarieji simptomai sėklidės apsisukimo atvejais nustatomi dažniau nei sergant kitomis ligomis. Todėl berniukas, netgi nesiskundžiantis kapšelio skausmu, vis tiek turėtų̨ būti apžiūrėtas dėl galimo sėklidės apsisukimo.

Kas dažniausiai sukelia ūminį kapšelio sindromą?

Dažniausia ūminio kapšelio sindromo priežastis – apsisukusi sėklidės ataugėlė. Tai sudaro iki 60 proc. visų ligos atvejų. Tačiau sėklidės apsisukimas yra pati pavojingiausia ūminio kapšelio sindromo priežastis, sudaranti apie 30 proc. visų ūminio kapšelio sindromo atvejų. Apsisukus sėklidei, nutrūksta jos kraujotaka, todėl diagnozavus sėklidės apsisukimą, reikalinga skubi operacija. Praėjus 4-8 val. nuo simptomų pradžios tikimybė išsaugoti sėklidę siekia 90-100 proc., praėjus 12 val. mažėja iki 50 proc., o po paros siekia vos 10 proc.

Kokio amžiaus berniukams dažniausiai nustatomas sėklidės apsisukimas?

Nors sėklidės apsisukimas dažniausiai pasireiškia paauglystėje, kartais ši liga gali būti nustatoma ir kūdikystėje, ir ikimokyklinio amžiaus vaikams. Dėl šios priežasties bet kokio amžiaus berniukui pasiskundus kapšelio skausmu bei atsiradus kapšelio patinimui ir paraudimui – būtina nedelsiant atvykti į Vaikų skubios pagalbos skyrių. Konsultacijos metu gydytojas vaikų chirurgas jį apžiūrės ir paskirs individualų gydymo planą.

Ar dėl šios ligos kreipiamasi laiku?

Atlikus tyrimą Vaikų chirurgijos klinikoje, pastebėjome, kad į Vaikų Skubios pagalbos skyrių, esant sėklidės apsisukimui, pacientai kreipiasi per vėlai – vidutiniškai po 22 val. nuo simptomų pradžios. Todėl net 12 proc. pacientų teko atlikti sėklidės pašalinimo operaciją. Pastebima, kad 14-17 metų paaugliai dažnai slepia pasireiškusius ūminio kapšelio sindromo simptomus nuo tėvų ir gydytojų, o pagrindinė kreipimosi į gydymo įstaigą priežastis tampa pilvo ar kirkšnies skausmas.

Kaip laiku diagnozuoti šią ligą?

Labai svarbu kalbėtis su vaiku, kad jis sugebėtų atpažinti ligos simptomus, o atsiradus ūmiam kapšelio skausmui, nedelsiant apie tai informuotų tėvus. Simptomų sunkumo neįvertinimas dažnai lemia pavėluotą kreipimąsi į gydymo įstaigą. Todėl ypač svarbi pacientų, jų̨ tėvų̨ bei šeimos gydytojų edukacija dėl ankstyvo kreipimosi į Skubios pagalbos skyrių, esant ūminio kapšelio sindromo simptomams.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo
Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tač...
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų