Išvykote atostogų nepasirūpinę reikalingais receptiniais vaistais? Juos įsigyti Lietuvoje galite ir nuotoliniu būdu, užsakydami juos su pristatymo paslauga. Lietuvoje E. receptuose išrašytus vaistus taip pat jau galima įsigyti ir aštuonių ES šalių fizinėse vaistinėse.
„Turbūt mažiausiai, kuo norėtųsi rūpintis atostogų metu, yra vaistai. Tad, jeigu poilsiaujate kaime, sodyboje, ar vietovėje, kurioje yra nutolusi vaistinė, ir staiga prisiminėte, kad vartojami vaistai baigiasi, visai nebūtina dėl to grįžti namo arba vykti iki artimiausios vaistinės. Pagal išrašytą E. receptą vaistus Lietuvoje galima įsigyti ir nuotoliniu būdu. Tereikia per savo E. sveikatos paskyrą užsisakyti vaistus ir pasirinkti pristatymą jūsų nurodytu adresu“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos departamento Farmacinės veiklos skyriaus patarėja Kristina Povilaitienė.
Pasak ministerijos atstovės, pirkdami receptinius vaistus internetu gyventojai gali ne tik pasirinkti jiems patogų pristatymo arba atsiėmimo būdą, bet ir palyginti skirtingų vaistinių siūlomas kainas bei pasirinkti geriausią.
Turėdami atstovavimo teisę, kurią nesudėtinga patiems susikurti E. sveikatos paskyroje, gyventojai gali internetu įsigyti receptinius vaistus ne tik sau, bet ir artimiesiems.
Nuotolinė prekyba populiarėja, tačiau svarbu būti budriems
Nors absoliuti dauguma gyventojų įsigyti receptinių vaistų eina į fizines vaistines, nuotolinės prekybos privalumais pacientai naudojasi vis dažniau. Per metus receptinių vaistų nuotolinių pirkimų skaičius išaugo beveik dvigubai: praėjusių metų birželį buvo fiksuota 1780 išdavimo (pardavimo) dokumentų, o šiemet – beveik dvigubai daugiau (3367).
Receptinių vaistų nuotolinis pirkimas vyksta per E. sveikatos sistemą, kurioje E. receptai susieti su paciento duomenimis, todėl neįmanoma įsigyti vaistų nelegaliai ar be recepto. Jei žmogus atsitiktinėje svetainėje įveda receptinio vaisto pavadinimą ir mato pasiūlymą jį nusipirkti, didelė tikimybė, kad tai nelegali prekyba. Todėl svarbu žinoti, jog visos oficialios internetinės vaistinės turi turėti specialų patvirtinimo ženkliuką. Jis turi būti aktyvus – paspaudus jį turi atsirasti sąrašas vaistinių, parduodančių vaistus nuotoliniu būdu.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tam tikras išimtis – nuotoliniu būdu negalima įsigyti narkotinių ir psichotropinių vaistų, vardinių vaistų bei ekstemporaliųjų vaistų, kurie yra gaminami vaistinėse pagal individualų receptą konkrečiam pacientui, taip pat vaistų, kurių laikymui ir logistikai numatytos specialios sąlygos, kaip, pavyzdžiui, temperatūra, nes vaistinės gali neturėti galimybės juos pristatyti į namus.
Atsiimti vaistus pagal Lietuvoje išrašytą e. receptą jau galima aštuonių ES šalių vaistinėse
Atostogaujantiems užsienyje gali praversti galimybė įsigyti Lietuvoje gydytojo išrašytus vaistus kitose ES šalyse. Turint E. receptą, tai jau galima padaryti aštuoniose valstybėse: Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Portugalijoje, Čekijoje ir Suomijoje. Šių šalių vaistinėse pacientui iš Lietuvos tereikia pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o šių valstybių piliečiai, atitinkamai, su savo šalies E. receptu gali įsigyti vaistus Lietuvoje.
Kitose ES/EEE ar trečiosiose šalyse pacientai gali atsiimti receptinius vaistus pateikę popierinį receptą – tokiu atveju dar prieš išvykstant iš Lietuvos reikėtų kreiptis į gydantį gydytoją, kad šis išrašytų vaistą popierinio recepto blanke.
Minėtose aštuoniose šalyse, kurios dalyvauja E. receptų mainuose, galima įsigyti visus kompensuojamuosius ir nekompensuojamuosius receptinius vaistus, išskyrus narkotinius, ekstemporaliuosius ir vardinius vaistus. Atkreiptinas dėmesys, kad nėra galimybės pasinaudoti tęstiniu e. receptu (su žyma „gydymui tęsti“), jeigu vaisto išdavimas jau buvo pradėtas Lietuvoje.
Taip, pat iki 2027 m. sausio mėn. 4 d. negalima bus įsigyti vaistų, kurių farmacinė forma – įkvepiamieji vaistiniai preparatai, milteliai, milteliai injekciniam ar infuziniam tirpalui ar skystos ir minkštos farmacinės formos vaistiniai preparatai (tepalai, sirupai ir pan.). Minėtų farmacinių formų vaistams, taip pat kompensuojamosios medicinos pagalbos priemonėms, kaip ir iki šiol, turi būti išrašomi popieriniai receptai, kurie yra pripažįstami ir kitose ES valstybėse.
Jeigu pacientas žino, kad vaistą norės įsigyti ES valstybėje, kurioje vyksta e. recepto duomenų mainai, sveikatos priežiūros specialistas papildomai norimą informaciją (rekomenduojama anglų kalba) gali pateikti farmacijos specialistui skirtame pastabų lauke.
Jeigu Lietuvos Respublikos apdraustasis asmuo laikino buvimo kitoje ES šalyje metu savo lėšomis įsigijo vaistą, kuris Lietuvoje yra kompensuojamas PSDF lėšomis, grįžęs į Lietuvą jis turėtų kreiptis į Valstybinę ligonių kasą dėl jo patirtų išlaidų kompensacijos.