Sekmadienis, 2024.10.13
Reklama

Kibernetinis robotas prostatos vėžiu sergantiems pacientams leidžia išvengti operacijos

Rita Zykaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2018-03-30 00:02:45

Įvairius prostatos vėžio gydymo metodus išbandęs vyras gailisi, kad iš karto nepradėjo gydytis „CyberKnife“. Modernus robotas gydo greitai, be skausmo, sukelia daug mažiau šalutinių poveikių ir gali padėti ligoniams, kuriems tradiciniai gydymo būdai nebuvo veiksmingi, arba kai pacientai jų vengė dėl galimų sunkių komplikacijų.

Robotinės radiochirurgijos centre. Pranešimo autorių nuotr.

Išsaugo potenciją

Prostatos vėžys yra antroji pagal dažnumą onkologinė vyrų liga. Jis gydomas įvairiais būdais – atliekamos operacijos, kurių metu pašalinama prostata, taikoma krioterapija, brachiterapija, skiriama vaistų ir kt. Vienas dažniausių gydymo metodų – radiochirurgija. Ji efektyvi ir patikima. Tačiau, taikant įprastinę radiochirurgiją, pacientui tenka ištverti nuo keliolikos iki keliasdešimties procedūrų, be to, kartais kyla komplikacijų – mat, naikinant naviką, pažeidžiami ir šalia esantys sveiki audiniai.

Moderniausiame Rytų Europoje robotinės stereotaktinės radiochirurgijos centre, kuris veikia Latvijoje, Siguldos ligoninėje, pacientai gydomi naujausios kartos įranga „CyberKnife“. Robotas labai tiksliai į naviką nukreipia didelę spindulių dozę ir suardo jo ląstelių DNR. „CyberKnife“ pranašesnis už įprastinę radiochirurginę įrangą, nes beveik nepažeidžia šalia taikinio esančių sveikų audinių, o, gydant įprastai, dažniausiai nukenčia šlapimo pūslė ir tiesioji žarna, sutrinka lytinė potencija.

„Šis kibernetinis robotas pagal specialią programą į paciento kūną labai tiksliai skleidžia navikus naikinančius spindulių pluoštus net iš 1200 kampų, – „CyberKnife“ veikimo principą aiškina Robotinės stereotaksinės radiochirurgijos centro vadovas Maris Skromanis. – Taip pasiekiama labai didelė jonizuojamosios spinduliuotės dozė taikinyje ir minimaliai arba iš viso nepaveikiamos šalia esančios ląstelės.“

„CyberKnife“ sėkmingiausiai naikina iki 3 cm skersmens darinius, kartais – didesnius. Svarbiausia, kad juo galima šalinti nedidelius pirminius auglius ir metastazes tokiose vietose, kurių dėl galimų komplikacijų nerekomenduojama operuoti, taip pat tada, kai pacientas operacijos atsisako. Todėl neretai „CyberKnife“ metodu gydomi tie pacientai, kuriems operuojant ar taikant tradicinę radioterapiją buvo pašalintas ankstyvas prostatos vėžys, tačiau liga atsinaujino.

„Jei auglys nedidelis, pakanka vienos radiochirurgijos procedūros. Ji trunka apie 40 minučių. Jei auglys yra didesnis ar yra susiformavęs šalia svarbių struktūrų, gali prireikti iki penkių seansų“, – aiškina teigia M. Skromanis.

„CyberKnife“ yra vienintelė pasaulyje radiochirurgijos sistema, kuri gydant pacientą nuolatos „stebi“ auglį, todėl net ir į judančiuose organuose esančius navikus spinduliai skleidžiami labai tiksliai. Dėl to šiuo robotu gydomi ligoniai išvengia komplikacijų, kurios atsiranda dėl to, kad dėl susikaupusių dujų ar prisipildžiusios šlapimo pūslės prostata juda.

Jei buvo gydytas pirminis prostatos vėžys, būklė pagerėja jau po 3–6 mėnesių, o maksimalus poveikis matomas maždaug po 9–12 mėnesių.

Išvengė hormonų terapijos

„Prostatos vėžį man nustatė 2013 m., nors jokiais negalavimais nesiskundžiau“, – pasakoja 63-ejų Andris.

Prostatos biopsija patvirtino, kad vyras serga antros stadijos vėžiu. Jis buvo operuotas. Iš pradžių viskas buvo gerai, bet po metų liga atsinaujino. „Šį kartą mane gydė spinduliais – 30 seansų“, – prisimena Andris.

Praėjus metams, tyrimai parodė, kad jo dubenyje yra trys metastazės. Jos buvo arti didžiųjų kraujagyslių ir šlapimo pūslės. Todėl vėl operuoti nebuvo galima.

„Gydytojai ėmė svarstyti, ką daryti. Kitas žingsnis – hormonų terapija. Žinojau, kad ji gali kilti šalutinių poveikių – padidėja kūno svoris, sumažėja raumenų masė, be to, organizmas ilgainiui ima nebereaguoti į gydymą, todėl ėmiau domėtis, gal yra kitų gydymo būtų“, – pasakoja Andris.

Iš spaudos jis sužinojės, kad Siguldos ligoninės Radiochirurgijos centre prostatos vėžiu sergantys vyrai gydomi kibernetiniu peiliu, Andris skubiai susisiekė su šio centro gydytojais. Šie atliko būtinus tyrimus ir numatė gydymo datą.

„Iš viso per pusantros savaitės man buvo atlikti šeši gydymo „CyberKnife“ seansai, kadangi turėjau klubo protezą. Jei ne jis, būtų pakakę trijų seansų, – sako Andris. – Nuvykdavau į Siguldą darbo dienos pabaigoje. 40 minučių turėjau ramiai gulėti. Iš karto po procedūros automobiliu grįždavau namo – lyg nieko nebūtų nutikę. Dabar, žvelgdamas atgal, galvoju, ar nebūčiau galėjęs iš karto pradėti nuo šiuolaikinių technologijų ir išvengti chirurginės operacijos, kai vėžys buvo tik prostatoje. Jaučiuosi labai gerai.“

Važiuoja dešimtys

Siguldoje naujausios kartos robotu „CyberKnife M6“ jau gydėsi ir daugiau kaip trisdešimt ligonių iš Lietuvos. Žmonės, kurie nori sužinoti, ar galėtų būti gydomi „CyberKnife“ robotu, į Stereotaktinės radioterapijos centrą elektroniniu paštu siunčia savo tyrimų duomenis ir ligos aprašymą. Per kelias dienas centro specialistai nusprendžia, ar gydymas jiems galėtų padėti.

Prieš radiochirurgijos procedūrą siūloma atlikti specifinį, tik prostatos vėžio ląsteles nustatantį PET/CT su galiu 68 tyrimą. Šis tyrimas kol kas atliekamas tik Latvijoje, Rygos branduolinės medicinos centre. Jį ypač svarbu atlikti, jei vėžys atsinaujina ligoniams, kuriems operuojant būna pašalinama prostata, taip pat tiems, kuriems liga recidyvuoja po švitinimo. Tyrimas padeda tiksliai nustatyti, kurioje vietoje vėžys atsinaujino, ir parinkti tinkamiausią gydymo taktiką.

Kreiptis adresu:

Robotinės radiochirurgijos centras „Sigulda“

Siguldos ligoninė, Lakstīgalas iela 13, Sigulda, LV–2150

Tel.: +370 699 96 686

https://cyberknife–sigulda.com

El. paštas info@cyberknife–sigulda.com

 

Reklama

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų