Kasos vėžys yra vienas sunkiausiai gydomų piktybinių navikų. Jis anksti išplinta į kitus organus ir suformuoja metastazes.
Rezultatai – gemcitabino naudai
CONKO 001 tyrime analizuotas chemoterapijos gemcitabinu efektyvumas po kasos vėžio operacijos. Tyrime dalyvavo 368 ligoniai, kuriems buvo patvirtinta kasos vėžio diagnozė ir atlikta operacija siekiant išgydyti.
Po operacijos ligoniai suskirstyti į dvi grupes, vienoje grupėje skirtas gydymas gemcitabinu (6 kursai), kitoje grupėje ligoniai tik stebėti 136 mėnesius.
Laikas iki ligos progresavimo gemcitabinu gydytų ligonių grupėje buvo 13,4 mėn., stebėjimo grupėje - 6,7 mėn. Bendras išgyvenamumas skyrėsi šiek tiek mažiau: medianinis išgyvenamumas chemoterapijos grupėje buvo 22,8 mėn., o palyginamojoje grupėje - 20,2 mėn. Reikšmingai skyrėsi ir penkerių bei dešimties metų išgyvenamumas abiejose grupėse chemoterapijos naudai.
Tyrimo autorių nuomone, ši studija svarbi, kadangi iš esmės lygina ankstyvą ir vėlyvą gydymą gemcitabinu - beveik visiems ligoniams stebėjimo grupėje ligai atsinaujinus buvo skirta chemoterapija gemcitabinu.
Dar daug neatsakytų klausimų
Klaipėdos universitetinės ligoninės Chemoterapijos skyriaus vedėjas gydytojas onkologas chemoterapeutas Alvydas Česas portalui VLMEDICINA.LT sakė, jog šis tyrimas patvirtino ir prieš tai 2012 m. ASCO ir ESMO skelbtus rezultatus.
„Šiandien gemcitabinas Lietuvoje skiriamas tik neoperabiliai ar metastazavusiai kasos karcinomai. Šis tyrimas parodo ir tai, kad paskyrus gydymą tuo pačiu gemcitabinu, kai liga atsinaujina, bendro išgyvenamumo rezultatas labai panašus, tačiau vis tiek geresnis, jei chemoterapija skiriama iš karto po operacijos“, - pasakojo chemoterapeutas.
A. Česo pateiktais duomenimis, šiuo metu vidutinis išgyvenamumas iki ligos progresijos po PDR operacijos yra apie 24 mėn.
Lietuvoje pagal indikacijas galima skirti ne tik gemcitabiną, bet ir kitą medikamentų kombinaciją su fluoropirimidinais, kurie nėra lyginti su gemcitabinu.
„Manau, kad yra dar daug neatsakytų klausimų, tačiau siekiame, kad gydymas gemcitabinu būtų kompensuojamas ir tam tikrai grupei pacientų po operacijos“, - išreiškė viltį onkologas.
Šaltinis
Oettle et al. Adjuvant chemotherapy with gemcitabine and long term outcomes among patients with resected pancreatic cancer. JAMA, 2013, 310, 1473-81