Trečiadienis, 2025.07.16
Reklama

Kas yra bruksizmas?

www.lrt.lt | 2014-06-11 14:33:28

Jeigu ryte pabudę jaučiate kramtomuosius raumenis, galvos arba ausų skausmus, kurie vėliau praeina, jeigu jaučiate dantų jautrumą šalčiui, sukluskite, galbūt jus kankina bruksizmas, sako gydytoja odontologė Rūta Zykutė.

Griežimas dantimis, dar kitaip vadinamas bruksizmu, yra liguistas nevalingas įprotis griežti dantimis arba juos stipriai sukąsti ne maisto kramtymo ar rijimo metu. „Dažniausiai pagrindinis požymis būtų bukas galvos skausmas bei stiprus dantų sukandimas atsikėlus ryte“, – tvirtina odontologė. Pasak jos, dalis specialistų mano, kad dantų griežimas yra natūrali organizmo reakcija į dienos metu išgyventus ar ateityje laukiančius įvykius.

Apatiniai dantys
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Kalbant apie dantų lytėjimąsi, reiktų paminėti, kad dantys kramtymo bei rijimo metu turėtų kontaktuoti maždaug apie 20 minučių per parą“, – sako R. Zykutė. Odontologės teigimu, griežimo atveju pacientai dantų paviršius intensyviai vieną į kitą trina daug ilgesnį laiką, taip sau sukeldami dantų paviršių traumas ar raumenų skausmus bei pakenkdami sąnariui.

Manoma, kad apie 85–90 proc. visų žmonių tam tikru savo gyvenimo etapu griežia dantimis, teigia specialistė. Nustatyta, kad moterys dienomis griežia dažniau, tačiau nakties metu abiejų lyčių griežimas yra vienodas.

„Pacientai pačiu griežimu nesiskundžia, dažniausiai jie net nežino, kad griežia dantimis. Griežti arba laikyti sukąstus dantis paprastai atrodo normalu, juk net liaudyje yra toks posakis – ėjau per gyvenimą sukąstais dantimis“, – teigia R. Zykutė. Jos teigimu, dažniausiai skundžiamasi dantų griežimo sukeltomis pasekmėmis.

Anot stomatologės, nėra nustatyta tikslių priežasčių, kurios sukelia dantų griežimą. „Mano manymu, viena svarbiausių – emocinė įtampa ir stresas“, – kalba ji. Taip pat pastebėta, kad žmonės, linkę į konkurencingumą, hiperaktyvumą, taip pat agresiją ar depresiją, tie, kurie linkę kaupti nerimą bei pyktį savyje, dantimis griežia daug dažniau.

Įtakos griežimui turi ir tam tikri vartojami vaistai, psichotropinės ar narkotinės medžiagos, nikotinas. Rūkantys žmonės griežia du kartus dažniau nei nerūkantys. Pasak R. Zykutės, tarp bruksizmą sukeliančių priežasčių reikėtų paminėti ir neteisingą sąkandį, dantų netekimą, burnos ertmės gleivinės ligas, netaisyklingas restauracijas (per aukštos plombos ir t.t.), magnio bei B grupės vitaminų trūkumą.

„Dažniausiai griežimą lemia keletas išvardintų priežasčių“, – sako specialistė. Labai svarbu laiku pastebėti simptomus ir kreiptis į savo gydytoją odontologą. Dažniausiai pacientai kreipiasi gerokai per vėlai.

Norint pagydyti bruksizmą, anot gydytojos, pirmiausia svarbu nustatyti diagnozę, ištirti pakenkimo lygmenį ir tik tada parinkti gydymo planą. „Gali užtekti tik atstatyti nugriežtus paviršius, bet gali prireikti ir pilnos sąkandžio kėlimo procedūros, t.y. pilnos burnos reabilitacijos“, – kalba R. Zykutė. Be to, pacientui būtina apsauginė kapa, labai sudėtingais atvejais taikoma botulino į raumenį terapija, tačiau visų svarbiausia, pasak odontologės, yra tai, kad sėkmingas gydymas priklauso nuo paties paciento sąmoningumo, motyvacijos, darbo su asmenine savitvarda ir emocijomis.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Radiologijos technologo profesija: nepakeičiama net dirbtinio intelekto eroje
Radiologijai išlieka viena kertinių medicinos sričių. Technologinė pažanga dar labiau išplėtė ir sustiprino radiologijos...
Intymi moters higiena vasarą: kaip atostogaujant išvengti nemalonių pojūčių
Vasaros sezonu moters intymiai zonai neretai tenka daugiau iššūkių. Karštis, prakaitas, vandens telkinių vanduo, smėlis,...
Gyvybiškai svarbus genų terapijos vaistas jau pakeliui į gydymo įstaigą
Brangiausias iki šiol Lietuvoje kompensuotas vaistas – spinaline raumenų atrofija sergančiam kūdikiui skirtas genų...
Gydytoja apie moters brandą: kaip palengvinti pokyčius ir išlikti geros savijautos
Menopauzė – natūralus moters gyvenimo etapas, į kurį dažnai žvelgiama su nežinomybe, nerimu ar baime. Tačiau šeimo...
Virškinimo problemos vasarą: kokių produktų vengti ir ką turėti vaistinėlėje?
Virškinimo problemos vasarą lydį dažną atostogautoją: vargina pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, skran...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų