Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas ant žaizdų pila dezinfekcinį skystį – taip daryti nereikėtų

Šaltinis: vlmedicina | 2021-08-13 09:58:00

Prasidėjus koronaviruso pandemijai dezinfekcinis rankų skystis tapo kasdieniu gyvenimo atributu, stengiantis apsisaugoti nuo plintančio viruso. Vis dėlto panašu, kad daugiausiai etanolio savo sudėtyje turintį skystį imta naudoti išties kūrybingai – apytiksliai kas ketvirtas mūsų šalies gyventojas po ranka nuolat esančią priemonę naudoja žaizdoms dezinfekuoti, rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.

Sužeistas kelis
Žaizda / Asociatyvioji nuotr.

Draudimo bendrovės BTA inicijuotoje apklausoje 27 proc. respondentų į klausimą, ar galima sumuštų, nubrozdintų ar įpjautų vietų dezinfekcijai naudoti rankų dezinfekcinį skystį, atsakė teigiamai. Nors daugiau kaip kas antras (56 proc.) taip nesielgia, tačiau vaistininkai perspėja, kad dezinfekcinį skystį reikėtų naudoti griežtai pagal paskirtį ir nerizikuoti savo sveikata.

„Rankų dezinfekcinio skysčio sudėtyje gali būti įvairių priedų, dirginančių pažeistą odą. Itin žaizdų dezinfekcijai netinkami dezinfekciniai geliai ir skysčiai, kurių sudėtyje gali būti glicerolio, citrinos rūgšties ir kitų priedų, galinčių apsunkinti žaizdos gijimą“, – pranešime žiniasklaidai  teigia „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Roberta Janulytė.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) reglamentus, rankų dezinfekcinio skysčio sudėtyje privalo būti ne mažiau nei 62 proc. etilo alkoholio. Dažniausiai Lietuvoje skirtingų gamintojų siūlomo rankų dezinfekcinio skysčio sudėtyje etilo alkoholio kiekis būna gerokai didesnis – 70 proc., kartais net 80 proc.

Pasak vaistininkės R. Janulytės, žmonės nuo seno įpratę žaizdas dezinfekuoti spiritu, degtine ar net odekolonu. Vis dėlto žaizdų dezinfekcijai spiritinių tirpalų, o ypač rankų dezinfekcinio skysčio, naudoti nereikėtų.

Vaistininkai rekomenduoja žaizdas dezinfekuoti su vandenilio peroksidu arba salicilo rūgšties spiritiniu tirpalu, kuris turi antibakterinių savybių ir stabdo bakterijų dauginimąsi.

„Pastebime, kad ne visi pacientai linkę dezinfekuoti žaizdas, nes baiminasi nemalonių pojūčių bei kad antiseptinė priemonė dirgins pažeistą odą ir sukels skausmą. Vis dėlto žaizdų dezinfekcija yra būtina, ji ne tik apsaugo nuo galimų mikrobų ar bakterijų, bet ir pagreitina žaizdos gijimą. Šiuo metu galima įsigyti ir įvairių antiseptinių purškalų, kurie visiškai nedirgina pažeistos odos ir yra saugūs naudoti net jautriai vaikų odelei“, – pataria R. Janulytė.

Žaizdų dezinfekcijai dar galima naudoti jodo tirpalą, tačiau jo negalima tepti tiesiai ant pažeistos vietos – jodu galima tepti tik odą, esančią aplink žaizdą. Žaizdai negyjant ir šlapiuojant, ją galima plauti mikrobus naikinančiu kalio permanganato tirpalu, tepti briliantine žaluma.

„Žaizdoms dezinfekuoti dar tinkamas medicininis spiritas, tačiau jo galima įsigyti vaistinėje tik su receptu. Įprastai šį receptą gauna kūdikio susilaukę tėvai – medicininiu tirpalu dezinfekuojama kūdikio bamba, kol sugyja po virkštelės nukritimo, tad ši medicininė priemonė nėra plačiai prieinama“, – sako vaistininkė.

Balandžio pabaigoje vykdytoje „Spinter tyrimai“ apklausoje dalyvavo 1006 šalies gyventojai nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų