Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kaip tinkamai maitinti moksleivius ir atpratinti vaikus nuo saldumynų?

vlmedicina.lt | 2014-09-11 14:58:34

Beveik trečdalis moksleivių mielai maitintųsi saldumynais, antra tiek vaikų pripažįsta karšto maisto svarbą, tačiau vis dar didelė dalis moksleivių tenkinasi šaltais užkandžiais, atskleidė mokykloms maistą tiekiančios įmonės „Pontem“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi mokinių apklausa baigiantis mokslo metams.

Tortas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Apklausos duomenimis, karšti patiekalai daugumos apklaustųjų (34 proc.) nurodyti ir kaip mėgstamiausi tarp moksleivių. Tačiau antroje vietoje atsiduria sveikumu nepasižymintys, vaikų mėgstami cukraus bei riebalų kupini užkandžiai – saldainiai, sausainiai, bulvių traškučiai (28 proc.). Beveik penktadalis (18 proc.) moksleivių mėgsta ir maitinasi vien tik šaltais užkandžiais.

Santariškių Vaikų ligoninės dietistė Jolita Bagdonavičiūtė pastebi tendenciją, kad dažnai po pamokų namo grįžę moksleiviai, nemokėdami patys pasimagaminti maisto, mielai maitinasi šokoladais, sausainiais, saldainiais.

„Vienintelė organizmo reakcija į būtinų medžiagų trūkumą – tai alkis. Pasitaikius po ranka saldumynui ir cukrui patekus į žmogaus organizmą, alkis juo greitai numalšinamas, tačiau tai nėra sveika. Šokolade, įvairiuose tortuose ar pyraguose kelis kartus viršijama angliavandenių ir sočiųjų riebalų paros norma. Nekaltas smaližiavimas gali tapti rimtų ligų priežastimi ateityje, sukelti cukrinį diabetą, kraujagyslių ir širdies ligas“, – sakė J. Bagdonavičiūtė.

Tėvams reikėtų būti atidiems – stebėti savo vaikus ir paaiškėjus, kad saldumynai tampa alkį malšinančiu maistu, būtina skubiai imtis veiksmų, padedančių grąžinti prie normalios mitybos.

Kaip tai padaryti? Pirmiausia reikia pasirūpinti, kad namie nebūtų jokių saldumynų. Mitybos specialistai pataria, kad gera išeitis yra ieškoti kompormisų ir pavojingiausius saldumynus – riebius tortus, pyragus, bandeles – keisti į sveikesnius, pavyzdžiui, džiovintus vaisius ar šviežių vaisių desertus.

Patartina tėvams skirti laiko ir pagaminti sveikų saldumynų bei pačius vaikus išmokyti gaminti nesudėtingus saldžius patiekalus, galinčius pakeisti šokoladus, saldainius. „Pontem“ pateikia keletą nesudėtingų patiekalų receptų, kuriuos, padėdami tėvų ar savarankiškai, gali pasigaminti patys moksleiviai.

Sveikas ir skanus vaisių desertas

Reikės:

100 g varškės,

saujos razinų,

džiovintų ananasų,

persikų ar kitų mėgstamų vaisių,

galima įdėti šaukštelį medaus.

Paruošimas: viską sumaišyti ir ragauti – tai greita ir skanu!

Maistinga ryžių košė

Reikės:

200 g rudųjų ryžių,

200 g šaldytų žirnelių,

1 svogūno,

50 g fermentinio sūrio.

Paruošimas: keptuvėje pakepinkite smulkiai supjaustytą svogūną. Į išvirtus ryžius sudėkite svogūną ir žirnelius. Įpilkite šiek tiek vandens ir patroškinkite 5-10 min. Baigus virti košei, sudėkite sūrį. Jam išsilydžius – viską išmaišyti ir valgyti. Skanaus!

Sveikuoliški sumuštiniai

Reikės:

1 pak. ryžių paplotėlių,

200 g lašišos,

1-2 agurkų,

sviesto.

Paruošimas: ryžių paplotėlius sutepti sviestu. Uždėti lašišos ir griežinėliais pjaustyto agurko. Paprastas, lengvas ir maistingas užkandis!

Daržovių kotletai su varške

Reikės:

40 g varškės,

90 g baltagūžių kopūstų,

90 g. morkų,

28 g pieno,

10 g (1/4dalis) kiaušinių,

20 g manų kruopų,

7 g maltų duonos džiūvėsėlių,

druskos, aliejaus.

Paruošimas: daržoves nuvalome ir supjaustome šiaudeliais, jos troškinamos piene, kol suminkštės, baigiant virti suberiame manų kruopas, išmaišome ir dar verdame 12 min. Gauta masė atvėsinama iki 40 laipsnių temperatūros, sudedama pertrinta varškė, kiaušiniai, pasūdoma, gerai išmaišome ir darome du apvalius kotletus. Juos pavoliojame džiūvesėliuose ir kepame keptuvėje abi puses po 3 min. kol gražiai pagels.

Mėsos kukulaičiai

Reikės:

1 morkos,

trupučio druskos,

10 g krapų,

1 bulvės,

300 g maltos kalakutienos arba vištienos,

20 g miltų.

Paruošimas: sutarkuoti bulvę bei morką su burokine tarka ir įmaišyti į faršą. Sudėti prieskonius bei miltus. Viską išmaišyti ir formuoti kukuliukus. Dėti į verdantį vandenį. Virti 10-15 min. Skanaus!

Vaikų mėgstamo maisto TOP8 (sudaryta pagal „Sprinter“ tyrimų bendrovės atliktą „Mokyklinio amžiaus vaikų ir jaunuolių maitinimosi įpročių“ tyrimą)

1Karštas namuose gamintas patiekalas33, 9 proc.
2Saldumynai28,3 proc.
3Šalti užkandžiai (sumuštiniai, mėsainiai)18,2 proc.
4Greitai paruošiamas karštas maistas (koldūnai, žuvies piršteliai)7,5 proc.
5Vaisiai, daržovės3,6 proc.
6Košė, dribsniai3,3 proc.
7Salotos3 proc.
8Sriuba2, 6 proc.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų