Antradienis, 2025.05.06
Reklama

Kaip skaitmeniniame amžiuje išsaugoti akių sveikatą?

www.lrt.lt | 2014-06-25 16:41:04

Jei jus kankina išsausėjusios arba ašarojančios, paraudusios akys, o prie kompiuterio paleidžiate ilgiau nei dvi valandas per dieną, greičiausiai jūsų akys kenčia būtent nuo jo. Visiškai išvengti žalingo technologijų poveikio neįmanoma, tačiau galima sau padėti, mano gydytoja oftalmologė, medicinos mokslų daktarė Rasa Sirtautienė.

Regėjimo tikrinimo lenta
Algirdo Kubaičio nuotr.

„2012 metais JAV buvo ištirta maždaug 10 tūkst. žmonių, kurie naudojasi kompiuterinėmis technologijomis, ir nustatyta, kad maždaug du trečdaliai turi regėjimo problemų, susijusių su šių prietaisų naudojimu“, – teigia R. Sirtautienė. Pasak gydytojos, kai kuriais kitais duomenimis, net 90 proc. besinaudojančių kompiuteriais turi akių problemų.

Oftalmologės teigimu, tokių problemų technologijos sukelia, nes vaizdas kompiuterio ar mobiliojo įrenginio ekrane yra sudaromas kitokiu principu negu spausdintas tekstas. Ekrane vaizdas sukuriamas iš smulkių taškelių, vadinamų pikseliais, ir nėra toks vientisas, koks rašytinis tekstas, teigia gydytoja. Be to, vaizdas nuolat ir greitai keičiasi, mirksi.

„Kitas dalykas – mes vis daugiau laiko praleidžiame prie kompiuterių. Kiekvienas darbas, kuris dirbamas nuolat, anksčiau ar vėliau sukelia nuovargį. Lygiai taip pat ir akys, kai žiūri į ekraną, nuo įtempto darbo, nuo didelio fokusavimo vargsta“, – tvirtina gydytoja.

Pasak specialistės, akys ypatingai varginamos tuomet, kai skaitomas tekstas ir kartu žiūrima į kompiuterio ekraną. „Tada akys nuolat turi persiorientuoti nuo vaizdo, esančio vienoje plokštumoje, prie vaizdo kitoje plokštumoje“, – kalba R. Sirtautienė.

Neigiamas poveikis akims priklauso ir nuo to, kuo užsiimama prie kompiuterio. Labiausiai akis, pasak gydytojos, vargina kompiuteriniai žaidimai, kuriuos, deja, ypač mėgsta vaikai. Tai ypač žalinga besivystančioms akims, pažymi specialistė.

„Pagrindinis rizikos indikatorius yra laikas, kurį praleidžiate prie ekrano. Jei praleidžiate daugiau nei dvi valandas per dieną, esate potencialus akių gydytojo pacientas“, – tvirtina R. Sirtautienė.

Dažniausiai pasitaikantys akių įtampos simptomai: akys parausta, peršti, gali pasireikšti akių sausumas ar ašarojimas, norisi užsimerkti, gali pradėti lietis vaizdas.

Visiškai išvengti žalingo technologijų poveikio neįmanoma, tačiau galima sau padėti, mano medicinos mokslų daktarė.

Jos teigimu, būtina griežtai laikytis darbo ir poilsio režimo. Būtina daryti pertraukas bei keisti žvilgsnio kryptį, t. y. atitraukti akis nuo ekrano ir bent keletą sekundžių pažiūrėti į tolį, užsimerkti, dažnai pamirksėti.

„Naršant internete, būtų labai gerai tuo metu, kol kompiuteris kažko ieško, pabūti užsimerkus“, – siūlo R. Sirtautienė. Taip pat, anot jos, naudinga ne tik pakeisti žvilgsnio kryptį, bet ir visiškai atsitraukti nuo kompiuterio, pavaikštinėti, taip pailsinti ne tik akis, bet ir kaklą bei nugarą.

„Svarbus ir sėdėjimas. Geriausia yra statmena sėdėjimo padėtis, kai kompiuterio ekranas maždaug dešimt laipsnių žemiau antakių lygio“, – rekomenduoja oftalmologė.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai pilvas tarsi balionas: kaip sumažinti dujų kaupimąsi?
Nuolatinis pilvo pūtimas ne tik vargina fiziškai, bet ir kartais gali sumažinti pasitikėjimą savimi. Šį pojūtį dažnai su...
Melatonino papildai: kada juos vartoti ir kokios galimos rizikos?
Kai kuriomis dienomis, vos pramerkę akis, galime jaustis lyg nemiegoję visą parą. Kitais rytais pabundame kupini energij...
Kaip erkės atsiduria jūsų rankinėje, ant šuns kailio ar net pirkinių maišelyje
Vos keli žingsniai per žolę – ir jūs jau rizikos zonoje. Į kovą dėl šeimininko išalkusios stoja erkės. Maitin...
Vaikų sveikatos patikra: ne formalumas, o būtinybė
Artėjant vasaros atostogoms, ligonių kasų specialistai ragina tėvelius nedelsti ir profilaktiškai patikrinti vaikų sveik...
Chirurgas ragina pasitikrinti: nedidelis diskomfortas gali būti hemorojaus sutrikimo pradžia
Hemorojus – itin nemaloni sveikatos problema, su kuria gyvenime susiduria nemaža dalis žmonių. Nors apie šią būklę...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų