Šeštadienis, 2025.05.03
Reklama

Kaip peršalimas tuština jūsų piniginę

www.lrt.lt | 2013-09-27 09:43:38

Virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis žmogus suserga vidutiniškai kartą per metus, o jo gydymas užtrunka apie savaitę, skaičiuoja medikai. Dėl savaitę trunkančios ligos vidutinį darbo užmokestį gaunantis žmogus netenka maždaug penktadalio mėnesio pajamų.

Vaistinė
© Fotolia.com

„Tokių ligų gydymas trunka apie savaitę, jei ligos forma sunkesnė, kyla komplikacijų, tuomet gydymas gali užtrukti iki trijų savaičių. Kartais gydymo trukmė užsitęsia todėl, kad žmonės ne iškart kreipiasi į gydytoją, o užsiima savigyda“, – pažymi klinikos „Kardiolita“ šeimos gydytoja Natalija Vaicekauskienė.

Gydytojų skaičiavimu, vienas savaitę trunkančių kvėpavimo takų ligų gydymas vidutiniškai atsieina 100 litų. Klinikos „Vilniaus sveikatos namai“ šeimos gydytojos Lauros Lopšaitės teigimu, jei sergama nesunkiai, vaistai gali kainuoti ir iki 50 litų, tačiau jei liga sunkesnė,  išleisti tenka 100 litų ar daugiau.

N. Vaicekauskienė atkreipia dėmesį į tai, kad išlaidas gerokai padidina antibiotikų vartojimas, atsiradus komplikacijoms, taip pat ir maisto papildai, jei žmogus nusprendžia jais pasistiprinti.

Skaičiuojant išlaidas, nevertėtų pamiršti ir sumažėjusių pajamų. Už dvi pirmąsias kalendorines laikinojo nedarbingumo dienas, sutampančias su darbuotojo darbo grafiku, moka darbdavys. Ši pašalpa negali būti mažesnė negu 80 procentų ir ne didesnė kaip 100 proc. pašalpos gavėjo vidutinio darbo užmokesčio. Nuo trečiosios iki septintosios laikinojo nedarbingumo dienos ligos pašalpą moka „Sodra“. Ši sudaro 40 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Tad sirgdamas savaitę ir nedarbingumo pažymą turėdamas 7 dienas, vidutinį darbo užmokestį gaunantis žmogus netenka apie 14 proc. savo algos dėl nedarbingumo ir maždaug 6 proc. jos išleidžia medikamentams.

Užsiimantys savigyda – sumoka dvigubai

„Kai 2009-aisiais „Sodros“ mokama ligos pašalpa sumažėjo nuo 85 proc. darbo užmokesčio iki 40–ties, padaugėjo žmonių, kurie delsia kreiptis į gydytoją, imti nedarbingumo lapelį, – pastebi N. Vaicekauskienė. – Tačiau taip bandydami sutaupyti, pacientai neretai pralaimi“.

Anot medikės, nesikreipdami į specialistus, žmonės dažniausiai klysta elementarų peršalimą gydydami turimais antibiotikais. Kiti neretai prisiperka daugybę vaistų, turinčių panašias veikimo savybes ir vartoja juos visus vienu metu. „Žmogus niekada nesutaupys, bandydamas gydytis pats. Juolab, kad taip gydoma liga gali komplikuotis“, – tikina N. Vaicekauskienė.

„Po kelių dienų nesėkmingos savigydos pacientas kreipiasi į gydytoją. Vizito metu paskiriami tyrimai, vėliau – tinkamas gydymas. Tuomet didėja išlaidos: išleidžiama ne tik pačių nuožiūra pirktiems vaistams, tačiau ir gydytojo paskirtiems“, – papildo L. Lopšaitė.

Vilija Andrulevičiūtė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų