Sekmadienis, 2023.09.24
Reklama

Kaip per grybų sezoną išvengti sveikatos problemų

Šaltinis: vlmedicina | 2021-08-06 12:10:04

Gydytojai toksikologai sako, kad prasidedantis grybų sezonas yra tas metas, kai sulaukia daugiau į juos besikreipiančių pacientų. Ką naudinga žinoti prieš grybaujant ir ruošiant grybus, kad išvengtumėte ne tik apsinuodijimo, bet ir virškinimo sutrikimų?

Baravykai
Grybai / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) NUOTR.

Klinikinės toksikologijos gydytoja Gabija Mikulevičienė pranešime žiniasklaidai sako, kad dažniausiai rizika apsinuodyti grybais kyla tada, kai nežinome, ar rinkome gerus grybus ir ar tinkamai juos paruošėme.

„Grybai turi galiojimo laiką kaip ir visi švieži maisto produktai, bet jeigu juos dvi paras laikėme šiltoje virtuvėje ant stalo, tai ir geri grybai gali tapti nuodu“, – įspėja vaistinių tinklo inicijuotame seminare kalbanti gydytoja.

Anot jos, apsinuodijimas maistu dažnai kyla ne tik dėl to, kad konkretus produktas pats savaime yra nuodingas, o dėl to, kad pradeda daugintis bakterijos, ypač, kai šilta. Tokiomis sąlygomis bakterijų prisidaugina tiek, kad jos pradeda išskirti toksinus, o tuomet netinkamai laikomą maistą suvalgęs žmogus patiria skrandžio, virškinimo trakto sudirginimo simptomus, pradeda vemti, viduriuoti.

Vis dėlto viduriavimo ir vėmimo nereikėtų išsigąsti, nes tai yra organizmo apsauginė reakcija nuo sukauptų toksinų. Gydytoja įspėja, kad po to svarbu pasirūpinti skysčių ir mikroelementų atstatymu – reikėtų gerti vandenį mažais kiekiais, po kelis gurkšnelius.

Apsinuodijus svarbu nestabdyti viduriavimo, pykinimo, vartoti skysčius ir kreiptis į gydytoją. Jeigu buvo suvalgytas, kaip įtariame, nuodingas grybas, ypač svarbu nedelsti kuo skubiau kreiptis į specialistus.

Grybai – tik progoms

Vaistininkė Kristina Staivė sako, kad bendraudama su klientais visada pajunta, kada prasidėjo grybų sezonas, ypač tai buvo ryšku praėjusiais metais, kai visi džiaugėsi išskirtiniu grybų derliumi.

Vis dėlto, kad ir koks malonumas grybauti vaikštinėjant miške, vaistininkė pataria nepersistengti ir nepamiršti, kad grybai – tik vienam sezonui ir štai dabar viską, ką saugojome po praeito derliaus ir nespėjom suvalgyti, reikėtų išmesti. Didelių grybų kiekių konservuoti, šaldyti ar džiovinti vaistininkė nerekomenduoja ir dėl to, kad grybai tikrai neturėtų būti kasdienis patiekalas.

„Aš siūlau juos palikti progoms. Žinoma, pasigaminti tik prasidėjus sezonui, per šventes, galbūt pagardinti kokią nors ypatingą vakarienę, tačiau tai neturėtų būti kasdieninis maistas“, – įspėja K. Staivė.

Nors grybai yra ir tikrai sunkiai virškinamas maistas, juose galima rasti ir naudingų mineralų – fosforo, kalcio, kalio, cinko, magnio, geležies. Taip pat grybai vertinami ir dėl to, kad juose gausu baltymų, ypač – džiovintuose grybuose, tačiau būtent jie pasižymi ir dideliu kaloringumu.

Nepaisant naudingų medžiagų, vaistininkė rekomenduoja vengti grybų vaikams ir vyresniems žmonėms, taip pat tiems, kurie turi kasos, kepenų problemų, tiems, kurie yra po tulžies operacijos.

Ruošiant grybus rekomenduojama vengti patiekalų, kuriuose jie būtų pagardinami riebalais ar spirgučiais. Taip pat grybai negali būti derinami su alkoholiu.

Sutrikus virškinimui reikėtų vartoti daugiau skysčių, fermentų. Jeigu žmogus turi bėdų ir žino, kad įprastai jam grybai yra sunkiai virškinami, turėtų fermentų išgerti dar prieš valgant.

Specialistai rekomenduoja valgyti tik savo surinktus tikrai pažįstamus grybus. Ypač atidžiai reikėtų perrinkti prasčiau matančių žmonių surinktus grybus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Liga, kuri kamuoja kas ketvirtą pasaulio moterį: stebėkite kūno pokyčius
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi...
Rožinio kaspino mėnuo: kada paskutinį kartą tikrinotės savo krūtis?
Artėjantis spalio mėnuo yra skirtas palaikyti moteris, kovojančias su krūties vėžiu, siekiant išreikšti solidarumą šios...
Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota
Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šve...
Ko reikia gerai odos, kaulų bei sąnarių būklei palaikyti?
Nuo kolageno tiesiogiai priklauso nepriekaištinga žmogaus plaukų, nagų, odos, dantų, kaulų ir sąnarių būklė. Jo dėka vis...
Informacija mokinių tėvams: kaip patvirtinti apsilankymą pas gydytoją
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų prale...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų