Sekmadienis, 2024.09.01
Reklama

Kaip lengvai sumažinti cukraus vartojimą ir išvengti žalos organizmui

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-06-03 00:02:36

Apie tai, kad pridėtinio cukraus perviršis kenksmingas žmogaus organizmui, ko gero, girdėjo visi. Tačiau tik retas suvokia, kokį didelį pridėtinio cukraus kiekį iš tiesų suvartoja kasdien. Gydytojos dietologės Jūratės Dobrovolskienės teigimu, nekreipiant dėmesio į maisto produktų sudėtį, pridėtinio cukraus rekomenduojama paros norma kasdien viršijama nuo kelių iki keliolikos kartų. Vis dėlto išvengti žalos organizmui kontroliuojant pridėtinio cukraus vartojimą nėra sudėtinga.

© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Kaip apskaičiuoti dienos normą?

Pasak gydytojos J. Dobrovolskienės, siekiant išvengti suvartojamo pridėtinio cukraus perviršio, pirmiausia reikia tiksliai apskaičiuoti, kiek cukraus organizmui gauti yra būtina. Šiuo atveju, rekomenduojama paros norma yra individuali.

„Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja pridėtinio cukraus paros normą apskaičiuoti atsižvelgiant į rekomenduojamą per parą suvartojamos energijos kiekį.

Vidutinio amžiaus moteris perdien turėtų suvartoti nei daug, nei mažai energijos – apie 1800 kcal, tuo tarpu tokio paties amžiaus vyrams energijos reikia apie 2300 kcal. Pridėtinis cukrus čia turėtų neviršyti 5-10 proc. Vadinasi, perdien pridėtinio cukraus optimalu suvartoti iki 30 gramų, kas yra apie 6 arbatinius šaukštelius“, – sako specialistė.

Tiesa, kiek kitokios rekomendacijos vyrauja vaikams: „Vaikams iki 2 metų išvis nerekomenduojama nieko saldinti – reikia rinktis tik natūralius produktus. Tuo tarpu 4-6 metų amžiaus vaikams rekomenduojama perdien suvartoti iki 20 g pridėtinio cukraus, 4-11 metų vaikams – iki 25 g, o paaugliams – kaip ir suaugusiems, iki 30 g.“

Kaip sumažinti vartojimą?

Tačiau tai nereiškia, kad siekiant reikšmingai kontroliuoti pridėtinio cukraus vartojimą pakaks juo nebesaldinti kavos – tokio cukraus apstu didžiojoje daugumoje maisto produktų ir gaminių, tarp kurių – net aliejus ir kiti „netikėtumai“. Tačiau pasirinkimo galimybė yra.

„Norėdami realiai sumažinti suvartojamo cukraus kiekį, formuodami savo mitybos racioną turėtume rinktis tokius produktus, kurie išvis nėra saldinti. Pavyzdžiui, jogurtą reikėtų rinktis natūralų ar graikišką, saldumynus keisti vaisiais ir panašiai. Šiandieninė maisto produktų pasiūla prekybos centruose yra didelė – yra ne tik ką pavalgyti, bet ir ką pavalgyti sveikai“, – sako J. Dobrovolskienė.

Dietologės teigimu, esminė priemonė sumažinti pridėtinio cukraus suvartojimą – dėmesys maisto produktų sudėtis nurodančioms etiketėms.

„Jei žmogus savaime nežino, kad natūralus jogurtas sudėtyje neturi jokių pridėtinių cukrų, tai šitai gali sužinoti perskaitęs etiketę. Kepiniai, sausainiai, pyragėliai... Šie gaminiai be cukraus, ko gero, neegzistuotų, taigi logiškai suprantama, cukraus juose bus. Kiek? Vėlgi, atsakymas parašytas etiketėje. Maisto produktų sudėtyje nurodoma, kiek gramų cukraus yra 100 gramų produkto. Pavyzdžiui, jei duonos etiketėje parašyta, kad cukraus joje – 15 gramų, jos vartoti neberekomenduojama. Tačiau jei cukraus duonoje – 5 gramai, tai jau geras pasirinkimas. 5 gramai cukraus 100 gramų produkto yra sveikas, rekomenduotinas pasirinkimas“, – paaiškina J. Dobrovolskienė.

Be to, mažinti pridėtinio cukraus suvartojimą, pasak gydytojos dietologės, padės ir gilus įsiklausymas į savo organizmo poreikius bei protingas jų tenkinimas: „Pavyzdžiui, jei jaučiate, kad norisi saldaus, tai prekybos centre eikite link vaisių lentynos. Juk vaisiuose taip pat yra cukraus – fruktozės, galinčios patenkinti jaučiamą cukraus poveikį be žalos organizmui.“

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: cukrus
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokių profesijų atstovai dažniausiai serga alerginiu kontaktiniu dermatitu?
Alerginis kontaktinis dermatitas – tai odos uždegimas, pasireiškiantis po kontakto su dirginančiomis medžiagomis,...
Vasaros pramogos gali tapti ausų, gerklės, nosies ligų priežastimi
Vasara – tinkamas laikas mėgautis šiluma, poilsiu gamtoje, prie vandens telkinių, tačiau neretai šiuos džiaug...
Jeigu pirmakursiai visai nejaučia nerimo, jau verta susirūpinti?
Rugsėjo 1-oji – naujos pradžios, kito gyvenimo etapo atskaitos taškas, kai pirmakursiai pradeda akademinį gyvenimą...
Empatijos robotai neišmoks: kaip ugdyti ateities slaugos specialistus?
Technologijos vis labiau skverbiasi į mūsų gyvenimus, įskaitant ir sveikatos priežiūrą. Robotikos ir dirbtinio intelekto...
Vienos pavojingos, o kitos - įkyrios: širšės ir vaisinės muselės
Nuo senų laikų širšių dažnai bijoma – ir tam yra priežastis. Širšės, nors ir svarbios ekosistemai, žmogui gali kel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų