Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykla primena, kad kiekvienais metais kovo 24 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimu minima Pasaulio tuberkuliozės diena, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šios ligos paplitimą bei dedamas pastangas kovojant su ja. Šią dieną taip pat stengiamasi informuoti gyventojus apie tuberkuliozės užsikrėtimo kelius, profilaktikos priemones, apsisaugojimo nuo jos būdus ir gydymo galimybes. Kiekvienais metais šiai dienai sugalvojamas šūkis. 2012 m. šūkis – „Stabdyk tuberkuliozę, kol aš gyvas! “
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, tuberkuliozė (toliau – TB) yra viena labiausiai paplitusių, pavojingų ir brangiai kainuojančių gydyti visuomenės infekcinių ligų, kurios gydymas kartais užtrunka net iki kelių metų.
Pasaulinė tuberkuliozės diena siejama su tuberkuliozės bakterijos atradimo data. Ligos sukėlėją 1882 m. kovo 24 d. atrado vokiečių mokslininkas bakteriologas Robertas Kochas, kuris už pastangas nugalėti TB visame pasaulyje apdovanotas Nobelio premija. Tuberkuliozės mikobakterijos yra vienos iš atspariausių nesporinių bakterijų, kurios 100 laipsnių virimo temperatūroje nežūsta net 5 min., ultravioletiniai spinduliai jas sunaikina tik po 2 valandų, o žmogaus skrepliuose jos lieka gyvybingos iki 10 mėnesių.
Šiomis mikobakterijomis buvo užsikrėtę ir senojo pasaulio gyventojai. Mokslininkai nustatė, kad tuberkuliozė galėjo atsirasti daugiau nei prieš 10 tūkstančių metų. Senoviniuose kauluose (rastuose prie Persijos įlankos ir Nilo deltos) išliko pakankamai genetinės informacijos apie tai, kad jie buvo paveikti būtent šios ligos, o Egipto mumijas tyrusi JAV mokslininkų grupė pastebėjo, kad faraonų laikų egiptiečiai irgi sirgdavo tuberkulioze. Vokietijos, Izraelio ir Palestinos regiono mokslininkai tyrinėja kaulus, rastus bibliniame Jericho mieste. Šiais tyrimais siekiama geriau suprasti tuberkuliozės evoliuciją ir galbūt net pakeisti gydymo praktiką.
Ši užkrečiama infekcinė liga ir šiandien neprarado savo aktualumo. „Pasaulyje kyla nauja tuberkuliozės banga, – pastebi Miuncheno Ludvigo Maksimiliano universiteto prof. Adreas Nerlich – Galbūt mokydamiesi iš praeities, mes galėsime geriau suprasti šiandieną“.
Pagrindinis tuberkuliozės infekcijos šaltinis yra sergantis atvira plaučių tuberkulioze žmogus, kurio išskyrose randama ligos sukėlėjų. Ligonis kosėdamas, čiaudėdamas ar juokdamasis oro lašeliniu būdu į aplinką išskiria mikobakterijų, kurių gali įkvėpti sveikas žmogus. Manoma, kad vienas sergantysis kasmet gali užkrėsti iki 15 sveikų žmonių, bet ne visi užsikrėtę suserga. Organizme tuberkuliozės mikobakterijos gali suaktyvėti praėjus daugeliui metų nuo užsikrėtimo, patyrus stresą, nusilpus imunitetui ar susirgus kitomis ligomis. Plaučių tuberkuliozę galima nustatyti ne tik iš pagrindinių simptomų – kelias savaites trunkančio kosulio, skausmo krūtinėje, skreplių ir kraujo atkosėjimo, bet ir svorio kritimo, nuovargio, nedidelio karščiavimo (kūno temperatūra vakarais gali pakilti iki 37,2–37,4 laipsnių C), apetito stokos, naktinio prakaitavimo bei atlikus skreplių tyrimus ir krūtinės ląstos rentgenogramą.
PSO 1993 m. tuberkuliozę paskelbė pasauline problema, nes kas trečias pasaulio gyventojas yra užsikrėtęs tuberkuliozės sukėlėju. Labiausiai ši liga
yra paplitusi Afrikoje ir Pietryčių Azijoje (350 iš 100 000 gyv.). Nustatyta, kad 2008 m. TB susirgo 9,4 mln. žmonių, o 1,8 mln. nuo šios ligos mirė. PSO siekia iki 2015 m. TB paplitimą ir mirčių skaičių sumažinti perpus. Jos duomenimis, 2009 metais dėl tėvų mirties nuo TB beveik 10 milijonų vaikų tapo našlaičiais. Iš 27 Europos Sąjungos šalių labiau nei Lietuvoje TB paplitusi tik Rumunijoje. Tuberkuliozės kontrolei PSO rekomenduoja taikyti pačią efektyviausią, visuotinai pripažintą TB kontrolės priemonę – tiesiogiai kontroliuojamo tuberkuliozės gydymo strategiją (TKTGS), kuri pavadinta DOTS (anglų k. – direktly observed treatment, short course therapy). Ši strategija 2006 m. buvo pavadinta STOP TB. 2008 m. kartu su Lietuva šią strategiją taikė 155 pasaulio šalys.
Pradėjus taikyti PSO Europos biuro parengtą 2007–2015 metų veiksmų planą „Sustabdyti tuberkuliozę“, epidemiologinė situacija Lietuvoje pradėjo gerėti (2007 m. buvo užregistruota 1 977 (absoliučiais skaičiais) tuberkuliozės atvejai, arba 58,6 iš 100 000 gyv., o 2011 m. – 1 532 (absoliučiais skaičiais), arba 47,5 iš 100 000 gyventojų.
Šiuo metu medikams didžiausią susirūpinimą kelia vaistams atsparios ligos formos, nes tuberkuliozės atsparumas vaistams yra žmogaus sukurta liga, reikalaujanti ypatingai kruopščios, sistemingos jos kontrolės ir gydymo. Daugiau nei penkiasdešimtmetį pasaulyje nėra atrasta naujų efektyvių vaistų nuo tuberkuliozės, nes visada yra skiriamas toks pat standartinis gydymas, todėl daugėjant atsparios infekcijos atvejų kyla grėsmė, kad ateityje ir šie vaistai nebebus veiksmingi.
Tyrimai rodo, kad atsitiktinio kontakto metu, pavyzdžiui, parduotuvėje ar viešajame transporte, užsikrėsti tuberkulioze beveik neįmanoma. Didžiausia rizika susirgti šia liga yra šeimos nariams, ilgą laiką gyvenantiems viename kambaryje ir bendraujantiems su sergančiu, bei darbovietėje, taip pat infekuotiems ŽIV, sergantiems AIDS ar kitomis lėtinėmis ligomis asmenims. Susirgimą TB lemia imuninės sistemos susilpnėjimas, kurį gali sukelti senėjimo procesas, alkoholio ar narkotikų vartojimas, prasta mityba, stresas ir nuovargis, asmens ir aplinkos higienos nesilaikymas. Tuberkuliozė daugiausiai yra darbingo amžiaus vyrų (35–54 metų) liga, kurie nuolat persidirba, patiria stresą bei prastai maitinasi, tačiau susirgti gali tiek jaunas, tiek senas. Apie 50 proc. naujų TB pacientų yra bedarbiai, benamiai, kaliniai, migrantai, dalis jų piktnaudžiauja alkoholiu bei pažeidžia gydymo režimą (nereguliariai vartoja gydytojų paskirtus vaistus, nesilaiko asmens ir bendrosios higienos taisyklių, pabėga iš ligoninės) tapdami ligos platintojais.
Kokios pagrindinės profilaktinės priemonės?
1. Būtinas profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo bei paslaugų teikimo gyventojams srityse.
2. Sveikatos apsaugos ministerijos nustyta tvarka 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve) turi būti atliktas tuberkulino (Mantu) testas. Tai paprastas odos testas, kurio metu nedidelis kiekis tuberkulino įšvirkščiamas po oda vidinėje dilbio dalyje. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Vaikams papulė 5-16 mm, o suaugusiems 5-20 mm, paraudimas – teigiama reakcija. Teigiamas testas reiškia, kad žmogus yra infekuotas TB.
3. Profilaktinis naujagimių (skiepijami 2-3 dieną po gimimo) ir kūdikių skiepijimas BCG vakcina nuo tuberkuliozės, apsaugo juos nuo itin sunkių TB formų.
4. Gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užtikrinimas (nedarbo, skurdo, narkotikų, alkoholio vartojimo
mažinimas, gyvenimo sąlygų gerinimas).
5. Nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, reguliarus darbo ir poilsio režimo laikymasis, drėgnas patalpų valymas ir vėdinimas.
6. Atsiradus karščiavimui, svorio kritimui, silpnumui, pradėjus kosėti, prakaituoti, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, nustatys diagnozę ir paskirs tinkamą gydymą.
7. Svarbiausia priemonė – visą gydymo kursą medicinos personalo kontroliuojamas kokybiškas tuberkuliozės gydymas ligoninėse iki visiško pasveikimo.
Sumažinti sergamumą tuberkulioze galima tik nuosekliai ir sistemingai vykdant visas taikomas profilaktines ir gydymo priemones kompleksiškai bei:
1. Bendradarbiaujant su PSO ir įvairiomis tarptautinėmis organizacijomis.
2. Pasidalinant tarptautine patirtimi.
3. Taikant mokslininkų sukauptą mokslinio tiriamojo ir metodinio darbo patirtį.
4. Tobulinant priverstinio hospitalizavimo tvarką asmenų, sergančių atvira tuberkulioze, kai yra keliamas pavojus paties sergančiojo bei visuomenės sveikatai.
5. Vienijant valstybės, visuomenės, bendruomenių ir kiekvieno jos piliečio pastangas tam, kad būtų pasiektas PSO ir Tarptautinės kovos su TB sąjungos ekspertų rekomenduojamas epidemiologinis sergamumo rodiklis – 10 atvejų iš 100 000 gyventojų, pagal kurį TB, kaip masinį susirgimą, galima laikyti likviduotą.
Jei Jums įtaria tuberkuliozę ir iki kol bus atlikti visi reikalingi tyrimai bei paneigta diagnozė:
1. Kosulio ar čiaudulio metu prisidenkite burną vienkartine servetėle, kurią po panaudojimo išmeskite.
2. Dėvėkite kaukę (kas kelias valandas ją keiskite nauja).
3. Naudokite atskirus indus, rankšluosčius ir kitus namų apyvokos daiktus.
4. Griežtai laikykitės asmens higienos taisyklių.
5. Dažnai vėdinkite kambarį.
6. Valgykite pilnavertį maistą, turintį pakankamą kiekį baltymų, riebalų, angliavandenių, kalcio, fosforo druskų, C ir B grupės vitaminų, įvairių vaisių, daržovių, pieno produktų, kepenų ir žuvies.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro inf.
Daugiau informacijos:
www.mokslasirtechnika.lt, www.//ulac.lt., www.hi.lt.
www.who.int/mediacentre/events/annual/world_tb_day/ru/index.html.
www.who.int/mediacentre/events/annual/world_tb_day/en/index.html