Šeštadienis, 2025.05.03
Reklama

Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-05-02 11:51:00

Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir garsais. Ne veltui šį mėnesį pasaulis skelbia Geros klausos mėnesiu, kviesdamas saugoti savo klausą bei nedelsti spręsti su ja susijusių problemų. Kartu su kitomis šalimis šią iniciatyvą palaikančio šiemet veiklos dvidešimtmetį mininčio klausos centro „Audiomedika“ klausos protezavimo specialistė Daiva Charsika šia proga atkreipia dėmesį į tris klausos priešus, kuriuos dažniausiai ignoruojame.

Klausos patikra
Specialistai rekomenduoja nedelsti pasitikrinti klausą / Pranešimo autorių nuotr.

Darbas triukšme be apsaugos priemonių

Visi žino, kad staigūs, stiprūs garsai anaiptol nėra draugiški mūsų klausai – jie gali pažeisti klausą akimirksniu. Tačiau yra kitas ne silpnesnis priešas – darbas mažesniame, bet nuolatiniame triukšme, nenaudojant klausą saugančių priemonių.

„Triukšme dirbantys žmonės neretai yra linkę ignoruoti klausos apsaugą ir tikėtis, kad nieko bloga neatsitiks. Iš tiesų nuolatinis triukšmas lėtai naikina klausos ląsteles ir jos negali atsinaujinti. Kaip ir mūsų klausa“, – paaiškino klausos protezavimo specialistė D. Charsika.

Prie triukšmingų profesijų atstovų yra priskiriami statybininkai, oro uostų darbuotojai, ūkininkai, kariškiai, įvairių gamyklų darbuotojai, muzikantai ir net… mokytojai, daug laiko praleidžiantys šurmulyje.

Žmogui saugus garsas – apie 60 decibelų. Įvairių statybinių įrankių, ūkinių transporto priemonių skleidžiami garsai siekia apie 100 decibelų, o koncerte ar oro uoste ausis pasiekiantis garsas gali būti ir dar didesnis.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, aplinkoje, kurioje triukšmas siekia 85 decibelus, neturėtume praleisti ilgiau nei 8 valandų per parą, o 100-110 dB siekiantys garsai jau yra pavojingi po 10-15 minučių.

„Tai nereiškia, kad turėtumėte atsisakyti mėgstamų profesijų, tačiau yra būtina naudotis kokybiškomis klausos apsaugos priemonėmis – specialiomis ausinėmis ar kištukais“, – patarė klausos protezavimo specialistė.

Mėgstate ausinukus ir kompiuterinius žaidimus?

Vis dėlto ne tik profesinė veikla gali turėti įtakos klausos pokyčiams. Tam tikros triukšmingos pramogos ar pomėgiai taip pat gali lemti negrįžtamus klausos ląstelių pažeidimus.

Vieni labiausiai susirūpinimą keliančių pomėgių – garsios muzikos klausymasis nešiojant ausinukus ir vis jaunesnę auditoriją ilgoms valandoms įtraukiantys kompiuteriniai žaidimai.

Neseniai atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad jaudinančius potyrius sustiprinantys garsiniai žaidimų efektai neretai viršija saugias decibelų normas, o laikas, praleistas žaidžiant, yra gerokai ilgesnis, nei rekomenduoja sveikatos specialistai. Pavyzdžiui, 83 dB siekiantį garsą vaikai turėtų girdėti ne ilgiau nei 6,5 valandos per savaitę.

Laikas, praleistas klausantis garsios muzikos per ausinukus, taip pat nėra sąjungininkas, norint išsaugoti sveiką klausą.

„Pastebime, jog į klausos centrą kreipiasi vis daugiau jaunų žmonių, pasakojančių, kad sunkiau supranta kalbą triukšme arba pradėjo jausti ūžesį ausyse. Šie simptomai gali būti susiję su garsių pramogų pasekmėmis“, – tvirtino D. Charsika.

Specialistė patarė riboti laiką, praleistą žaidžiant kompiuterinius žaidimus su garsiais garso efektais ir klausantis muzikos bei nepamiršti paprastos „60 ir 60“ taisyklės – neviršyti 60 procentų įrenginių garso ribos ir kas 60 minučių klausantis muzikos ar žaidžiant žaidimus daryti pertrauką.

Ignoruoti problemą – nėra išeitis

Moksliniai tyrimai rodo, kad paukščiai turi unikalią savybę – jie negali prarasti klausos, nes vidinėje ausyje esančios klausos ląstelės atsinaujina. Deja, to paties negalima pasakyti apie žmogaus klausą. Pažeistos plaukuotosios ląstelės vidinėje ausyje neatsinaujina ir žmogus pradeda jausti, kad sunkiau supranta kalbą triukšmingoje aplinkoje, dažnai prašo pašnekovų pakartoti, garsina televizorių.

Šiame etape galima išskirti dar vieną klausos priešą – delsimą kreiptis į specialistus ir sprendimo pradėti nešioti klausos aparatus atidėliojimą.

„Kartais delsiama ir dešimtį metų, kol išdrįstama pasitikrinti klausą ir imtis veiksmų. Delsdami žmonės kenkia savo gyvenimo kokybei, nes nebegirdimus garsus smegenys paprasčiausiai pamiršta, tampa sunku suprasti žmogaus kalbą, bendrauti, atsiribojama nuo mėgstamų veiklų, atsiranda baimė neišgirsti, nesuprasti, suklysti dirbant“, – perspėjo D. Charsika.

Pasak specialistės, kuo anksčiau pradedama klausos reabilitacija, tuo greitesnių rezultatų galima tikėtis. Pajutus pirmuosius nusilpusios klausos požymius ji ragino pasitikrinti klausą.

„Aplink tiek daug spalvingų garsų, o ypač pavasarį. Būtų labai gaila jais nepasidžiaugti“,– sakė D. Charsika.

Klausos centras „Audiomedika“ kviečia NEMOKAMAI pasitikrinti klausą ir pasitarti su patyrusiais specialistais visą gegužės mėnesį. Daugiau informacijos ir registracija: www.audiomedika.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų