Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Kad stuburas būtų sveikas

ruvi.lt | 2013-12-04 09:48:29

Žmogaus stuburas – tarsi kūno ašis: tai griaučių, raumenų ir nervų sistemos pagrindas. Mažiausias stuburo pažeidimas ar iškrypimas gali tapti įvairių kūno dalių ir vidinių organų susirgimų priežastimi. Todėl jis turi būti stiprus ir sveikas.

Joga
Geriausi pratimai sveikam stuburui – ėjimas, tempimo pratimai, joga arba specialūs pratimai. Algirdo Kubaičio nuotr.

Nors stuburas yra stipriausia ir ištvermingiausia žmogaus organizmo dalis, tačiau įvairiomis stuburo ligomis (PSO duomenimis) serga beveik 80% žmonių! Kodėl taip nutinka? Pasirodo – dėl daugybės priežasčių.

Viena iš svarbiausių priežasčių – nesveika, nesubalansuota mityba ir žalingi įpročiai. Tai ir organizmo užterštumo (dėl kurio atsiranda ir stuburo ligos) ir antsvorio (kuris taip pat kenkia stuburui) rizikos faktoriai.

Dar viena iš svarbiausių stuburo ligų priežasčių – neteisinga laikysena. Teisinga laikysena stovint turėtų būti tokia: kaklas tiesus, smakras tiesus (nenuleistas), pečiai tiesūs (viename lygmenyje), pilvas įtrauktas. Einame tiesiai, nekrypuojame į šalis, nevelkame kojų – eisena lengva, spyruokliuojanti.

Patikrinti, kaip atrodo taisyklinga laikysena, galime atsistoję nugara prie sienos: stovime tiesiai ir liečiamės prie sienos galva, mentimis, sėdmenimis ir kulnais – tai ir yra teisinga laikysena.

Jei reikia ilgai stovėti – dažniau keiskime pozą, perkelkime svorį tai ant vienos, tai ant kitos kojos. Jei yra galimybė – pavaikščiokime, atsiremkime į sieną. Negalima ilgai avėti aukštakulnių batų – jie taip pat kenkia stuburui, nes iškreipia teisingą laikyseną.

Jei tenka ilgai sėdėti – sėdėkime tiesia nugara, atsirėmę į kėdės atlošą, kojomis siekdami grindis. Būtinai darykime pertraukėles – atsistokime, pasivaikščiokime. Sėdint spaudimas stuburui yra net 40% didesnis, nei vaikštant ar stovint. Blogas įprotis – sėdėti užsikėlus koją ant kojos. Tai ne tik sutrikdo kraujo cirkuliaciją, bet ir iškreipia teisingą laikyseną.

Negalima sėstis staigiai, tarsi griūnant visu svoriu – tai gali pakenkti stuburo tarpslanksteliniams diskams. Sėstis reikėtų lengvai, tiesia nugara. Svarbu, kad ir automobilio krėslas būtų sureguliuotas taip, kad sėdėtume tiesia nugara ir lengvai pasiektume vairą ir pedalus.

Svarbi kūno laikysena ir miegant, todėl lova turi būti lygi ir kieta. Nelygi ar pernelyg minkšta lova gali tapti stuburo iškrypimo priežastimi.

Venkime staigių judesių ir nenatūralių išsilenkimų – taip galima traumuoti stuburą. Jei keliame sunkų svorį – sulenkime kojas, nugarą laikykime tiesiai, o svorį kelkime arčiau kūno. Jei įmanoma, sunkų svorį padalinkime į abi rankas.

Kai reikia nešti sunkų nešulį – paskirstykime jį po lygiai į abi rankas. Saugus, netraumuojantis stuburo nešulys gali būti ne sunkesnis, nei 10 procentų žmogaus kūno svorio.

Judėjimas – būtinas, jei norime išlaikyti sveiką stuburą. Geriausi pratimai sveikam stuburui – ėjimas, tempimo pratimai, joga arba specialūs pratimai. Mankštinkime pilvo raumenis – tai ne tik stiprina stuburo juosmeninę dalį, bet ir padeda išlaikyti teisingą laikyseną.

Mokykimės valdyti stresą ir išlaikyti dvasinę pusiausvyrą: stresas, negatyvios emocijos provokuoja raumenų spazmus nugaroje, o tai taip pat gali būti įvairių negalavimų priežastis.

Ir dar – neignoruokime nugaros skausmo: jis gali progresuoti ir būti signalu apie prasidedančią ligą. Todėl būtina nustatyti skausmo priežastį bei ją pašalinti ir, pirmiausiai, reikia atkreipti dėmesį į savo laikyseną (ji daug ką pasakys).

ruvi.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų