Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Onkologinių pacientų mityba: ar palanku gerti želmenų sultis?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2021-04-21 09:08:13

Klausimas. Vis dar socialinėje erdvėje tenka skaityti diskusijas apie mitybą sergant onkologine liga. Nemažai klausimų kyla diskutuojant apie želmenų naudą. Ar sergant vėžiu galima gerti sultis? Ar padeda sveikti želmenų, daigų sultys? Aurelija.

Saulėgrąžų daigai
Saulėgrąžų daigai / VLMEDICINA.LT (A. KUbaičio) nuotr.

Atsako Nacionalinio vėžio instituto gydytoja dietologė dr. Lilija Jasevicienė

Nėra vienos "vėžio dietos", nes skiriasi onkologiniai susirgimai ir vėžio gydymas yra skirtingas (chemoterapija, operacija, spindulinis gydymas). Onkologiniai susirgimai, pažeidžiantys virškinimo traktą, pvz., žarnyno, skrandžio, stemplės, daro didelę įtaką ligonio svoriui, apetitui, atsiranda dideli virškinimo sutrikimai. Tuo tarpu kitų organų, pvz., odos, krūtų, vėžys tiesiogiai virškinimo nesutrikdo ir ligoniai gali valgyti įprastą maistą, o dažnai stebimas ir nutukimas. Todėl vieno patarimo pacientams duoti negalime.

Kokiu tikslu geriamos sultys, ypač želmenų? Dažniausiai taip tikimasi pagerinti imunitetą. Onkologiniams pacientams, ypač jei jie netekę daug svorio ar viduriuoja, savijauta, geriant šviežias sultis dar labiau pablogės, o imunitetas tikrai nesustiprės. Tokiems pacientams kaip tik sultys būtųnetinkamos.

Želmenų sultys yra antioksidantų šaltinis, t.y. skatina ląsteles atsinaujinti, o gydantis nuo vėžio stengiamasi tas ląsteles sunaikinti. Taigi gydymo metu šviežiomis sultimis imuniteto nepastiprinsime. Tačiau sultis atsigerti retkarčiais, ne gydymo tikslu, tikrai galima.

Šviežios sultys nėra itin naudingos žarnynui, nes iš jų yra pašalinamos skaidulos, t.y. tos medžiagos, kurios yra labai naudingos mūsų žarnyno gerosioms bakterijoms, virškinimui, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Patartina valgyti salotas, glotnučius. Tačiau tai irgi tinka ne visiems onkologiniams pacientams.

Kas pagerina šių ligonių imunitetą? Imunitetą gerina visavertė mityba, t.y. būtina valgyti ir riebalų (aliejaus, sviesto), ir baltymų (kiaušinių, mėsos, žuvies, pieno produktų), ir vaisių bei daržovių. Gydymo metu labai svarbu išlaikyti kūno svorį.

Daigus, kaip ir visas prieskonines žoles, į maistą dėti sveika. Jose yra medžiagų, veikiančių prieš vėžį, senėjimą. Stenkitės su maistu valgyti kuo įvairesnes prieskonines žoles.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo
Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tač...
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų