Šiandien Seimo Sveikatos reikalų komitete vėl buvo svarstomas alkoholio grąžinimo į degalines klausimas ir nuspręsta, kad alkoholio degalinėse reikia. Seimas lapkričio 10 d. plenariniame posėdyje galutiniai nusprendė, kad draudimas turi įsigalioti nuo kitų metų, ir taškas. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojo Antano Matulo teiktu kitu įstatymo projektu, kur numatoma, kad iki 15 proc. stiprumo alkoholį būtų leidžiama pardavinėti degalinėse, jis vėl bandomas grąžinti.
Už alkoholį degalinėse balsavo komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, Remigijus Ačas, Kęstas Komskis, Vilija Filipovičienė, Irina Rozova. A. Matulas, tarsi parodydamas, kad jis įtinka visiems - ir pramonei, ir pasisako už blaivybę, balsuodamas susilaikė. Alma Monkauskaitė nedalyvavo. Štai ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas! Prieš Kazimieras Kuzminskas, Vida Marija Čigrijienė ir Juras Požėla. Pasirodo, dar negana apsvaigusių, suluošintų keliuose, girtų ir kirviais besišvaistančių žmonių, kad seimūnai priima tokius sprendimus.
A. Matulas siūlo, kad tariamai specialios parduotuvės būtų tik alkoholiui, kuris stipresnis nei 15 proc., ten būtų kameros, kad negalėtų nepilnamečiai nusipirkti. Tarsi nežino, kad nepilnamečiai svaiginasi būtent silpnesniais alkoholiniais gėrimais, bet dideliais kiekiais. Suprantama, kad tai Aludarių gildijos prezidento Sauliaus Galadausko ir jo atstovaujamą pramonę tenkinantis siūlymas. Nes A. Matulas jau nusprendus, kad reikėtų leisti alkoholiu prekiauti degalinėse, nubėgo į koridorių pasitarti su S. Galadausku, kokias toliau taikyti alkoholio vartojimo mažinimo priemones. Ar ne absurdas?
Kokias įstatymų pataisas alkoholio pramonė leidžia priimti, tokias seimūnai priima. Štai visai neseniai buvo tik vienu balsu prieš priimtas įstatymas, kad ant alkoholio butelių būtų įspėjantys ženkliukai, kad alkoholis kenkia nėščiosioms ir vaisiui. Pramonė pateikė nuomonę, kad galima balsuoti, kad tokie atsirastų, tai tik vienas atsirado, kuris balsavo prieš. Toks įspėjimas svarbus ir geras, bet jis bendrai verslui tedaro labai smulkmenišką įtaką, tik suteikia viešųjų ryšių pliusą, kad neva jis yra socialiai atsakingas. O kur mokslu pagrįstos priemonės, ženkliai mažinančios alkoholio vartojimą, tada šokama pagal psichotropinių medžiagų gaminimo ir platinimo pramonės dūdelę.
Šia savaitę Seimo nariai iš skirtingų frakcijų ir partijų numato įregistruoti įstatymo projektą, kuris Švedijos, Norvegijos pavyzdžiu leistų alkoholiu prekiauti tik specialiose parduotuvėse. Be tokio sprendimo mes ir toliau liksime pasaulyje daugiausiai alkoholio suvartojanti šalis. Tai baisi žala žmonių gyvybėms, sveikatai, visuomenei ir ekonomikai.
Kiek visuomenėje buvo pasipiktinimo dėl vargšo prasigėrusio nusikaltėlio, kuris sukapojo keturias nieko dėtas moteris, tačiau pirminės tų nusikalstamų veikų priežastys yra būtent tokie sprendimai, kurie sudaro tinkamas sąlygas krautis pinigus priklausomybių verslams. Ar visuomenė įsimins tų asmenų veidus - jie yra viešinami socialiniame tinklapyje , asmenų, kurie yra už tas baisias pasekmes atsakingi pačiose ištakose, ir nerinks jų į kitos kadencijos Seimą?
Posėdyje A. Matulas pareiškė, kad aš dalyvaująs aktyvioje veikloje, nes ruošiuosi pats į Seimą, pats noriu sėdėti Seime. Tad teko viešai sukirsti rankomis kitų komiteto narių akivaizdoje, kad nekandidatuosiu į Seimo narius. Nebuvau ir nesu jokios partijos narys. Toks sprendimas yra priimtas seniai: nedalyvausiu Seimo rinkimuose, bet kažkam, pasirodo, dreba kinkos, kad į kitos kadencijos Seimą gali ateiti blaivesnių ir atsakingesnių žmonių, ir dabartiniams tai kelia nerimą. Nekandidatuosiu, tačiau aiškiai pasisakysiu už tas partijas ir Seimo narius, kurie verti būti kitos kadencijos Seime ir kuriems mokėti dideles mokesčių mokėtojų algas yra nesusipratimas.
Juozas Dapšauskas yra Sveikatingumo metų ir Sveikatos bangos dešimtmečio iniciatorius