Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Ju­dė­ji­mo džiaugs­mo pa­ma­tus klo­ja­me vai­kys­tė­je

2012-03-05 19:26:32

 Svei­ka­tos ir gro­žio kli­ni­ka, jo­je kon­sul­tuo­jan­tis ma­lo­nus gy­dy­to­jas, vai­kų or­to­pe­das Dže­ral­das Si­vic­kas ir drau­giš­kas rea­bi­li­ta­ci­jos sky­riaus per­so­na­las ge­rai pa­žįs­ta­mas dau­ge­liui plun­giš­kių šei­mų. Ka­dan­gi ser­gan­čių­jų ju­da­mo­jo-at­ra­mos apa­ra­to li­go­mis ne­ma­žė­ja, su gy­dy­to­ju dar kar­tą kal­ba­mės apie daž­niau­sius or­to­pe­di­nius su­si­rgi­mus.

Šlei­va­pė­dys­tė ma­to­ma vai­ke­liui gi­mus

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Dau­ge­lį įgim­tų or­to­pe­di­nių su­si­rgi­mų ga­li­ma iš­tai­sy­ti ar bent pa­ko­re­guo­ti - tai pri­klau­so nuo pa­to­lo­gi­jos su­dė­tin­gu­mo ir nuo lai­ko, ka­da pa­to­lo­gi­ja pa­ste­bė­ta: kuo anks­čiau, tuo ge­res­ni gy­dy­mo re­zul­ta­tai.

Šlei­va­pė­dys­tė – įgim­ta pė­dos kau­lų ir rau­me­nų de­for­ma­ci­ja. Lie­tu­vo­je per me­tus šlei­va­pė­dys­tė nu­sta­to­ma maž­daug 60–80 nau­ja­gi­mių. Pas mus šiuo me­tu tai­ko­mas ne tik ope­ra­ci­nis šlei­va­pė­dys­tės gy­dy­mas, bet ir ame­ri­kie­čio pro­fe­so­riaus I. Pon­se­ti var­du pa­va­din­tas me­to­das, ku­rio me­tu vai­ko pė­dos il­gam su­gip­suo­ja­mos, o po to dar ke­le­rius me­tus jis nau­do­ja spe­cia­lius įtva­rus. Ta­čiau kar­tais vis dėl­to rei­ka­lin­ga ope­ra­ci­ja.

Ki­ta ne­re­tai pa­si­tai­kan­ti kū­di­kių pro­ble­ma yra įgim­tas klu­bo są­na­rio vys­ty­mo­si su­tri­ki­mas – klu­bo są­na­rio disp­la­zi­ja. Jos at­ve­ju kar­tais iš­si­vys­to dar sun­kes­nė pa­to­lo­gi­ja - įgim­tas klu­bo są­na­rio pa­ni­ri­mas ar­ba ne­tgi iš­ni­ri­mas. No­rint ap­sau­go­ti vai­ką nuo in­va­li­du­mo, bū­ti­nas kuo anks­tes­nis pa­to­lo­gi­jos nu­sta­ty­mas ir gy­dy­mas.

Plokš­čia­pė­dys­tė daž­niau­siai įgy­ja­ma iki sep­ty­ne­rių me­tų

Kol vai­kas ne­pra­de­da sto­vė­ti ir vaikš­čio­ti, jo pė­da bū­na plokš­čia - tiek kau­lai, tiek pė­dos skliau­tai dar ne vi­siš­kai su­si­for­ma­vę. Skliau­tai for­muo­ja­si pa­laips­niui kar­tu su kau­lais, stip­rė­jant rau­me­nims bei raiš­čiams, ir ga­lu­ti­nai su­si­for­muo­ja apie 6-7 gy­ve­ni­mo me­tus.

Plokš­čia­pė­dys­tė ga­li bū­ti ir įgim­ta (pvz., pa­vel­dė­ji­mas), ta­čiau daž­niau­siai ji yra įgy­ta, o prie­žas­tys - įvai­rios. Daž­niau­sios iš jų - pa­di­dė­jęs rau­me­nų to­nu­sas dėl gim­dy­mo pa­to­lo­gi­jos ir anks­ty­vas vai­ko sta­ty­mas, ra­chi­tas. Sta­ty­ti kū­di­kį re­ko­men­duo­ja­ma tik nuo 7-8 gy­ve­ni­mo mė­ne­sio, kai mankš­to­mis ir ma­sa­žais ko­re­guo­ja­mas rau­me­nų to­nu­sas. Daž­nas ir anks­ty­vas vaikš­ty­nių bei šok­liu­kų nau­do­ji­mas ga­li pa­veik­ti nei­gia­mai.

Iš­si­vys­čius plokš­čia­pė­dys­tei, jo­kie or­to­pe­di­niai ba­tu­kai ar įdėk­lai neiš­tai­sys plokš­čios pė­dos. Rei­kia vai­kui leis­ti daug bū­ti ba­so­mis, bė­gio­ti, lai­pio­ti, va­ži­nė­ti dvi­ra­čiu, sun­kes­niais at­ve­jais – pa­de­dant ki­ne­zi­te­ra­peu­tui, pa­mo­ky­ti spe­cia­lių pra­ti­mų. Pė­dos skliau­tas ga­li keis­tis iki pat su­bren­di­mo.

Ki­ta vy­res­nio am­žiaus vai­kų plokš­čia­pė­dys­tės prie­žas­tis - ne­tin­ka­ma ava­ly­nė, ypač aukš­ta­kul­niai paaug­lėms.

Paaug­lių rykš­tė - Šlia­te­rio li­ga

Daug ne­pa­to­gu­mų paaug­liams su­ke­lia Os­gu­do-Šlia­te­rio (trum­piau va­di­na­ma – Šlia­te­rio) li­ga. Jos prie­žas­tis nė­ra vi­sai aiš­ki.

Li­gos es­mė - os­teo­chond­ro­pa­ti­ja, t. y. įgim­tas kau­lo-kremz­lės vys­ty­mo­si de­fek­tas, ta­čiau jai at­si­ras­ti įta­kos tu­ri ir trau­ma. Sut­ri­kus kau­lė­ji­mui, trau­mos me­tu ga­li­mas da­li­nis blauz­dos kremz­lės at­ply­ši­mas, o tai su­ke­lia skaus­mą. To­dėl ir li­gos po­žy­miai daž­niau­siai at­si­ran­da po trau­mos ar di­des­nio fi­zi­nio krū­vio.

Li­gą ga­li­te įtar­ti, kai vai­kas skun­džia­si skaus­mu prie­ki­nia­me blauz­dos pa­vir­šiu­je, že­miau ke­lio są­na­rio, kai skaus­mas su­stip­rė­ja bė­gant, il­giau pa­si­vaikš­čio­jus, ypač skau­da li­pant laip­tais. Kar­tais ga­li bū­ti pa­ti­nęs ir skaus­min­gas prie­ki­nis ke­lio pa­vir­šius.

Vai­kų or­to­pe­das diag­no­zę daž­niau­siai nu­sta­to ap­žiū­ros me­tu. Ji pa­tiks­li­na­ma rent­ge­no­lo­giš­kai. Li­ga - ge­ry­bi­nė, iš jos išau­ga­ma. Ta­čiau rei­kia ri­bo­ti fi­zi­nį ko­jų krū­vį. Ga­li­ma nau­do­ti spe­cia­lų ant­ke­lį, ri­bo­jan­tį ju­de­sius ke­lio są­na­ry­je, ar elas­ti­nį tvars­tį, sau­go­ti ke­lį nuo šal­čio. La­bai efek­ty­vios fi­zio­te­ra­pi­nės pro­ce­dūros.

  Kas nau­jo gy­dant sko­lio­zę

Šiuo me­tu vi­sa­me pa­sau­ly­je kar­di­na­liai pa­si­kei­tė me­di­kų po­žiū­ris į stu­bu­ro pa­to­lo­gi­jos, tai yra ydin­gos lai­ky­se­nos, sko­lio­zės gy­dy­mą – ypač į ope­ra­ci­nį sko­lio­zės gy­dy­mą.

At­lik­ti moks­li­niai ty­ri­mai pa­ro­dė, jog di­de­lę reikš­mę tu­ri gy­ven­se­nos įpro­čiai ir pa­vel­di­mu­mas. Sko­lio­zės pre­ven­ci­jai bei pro­gre­sa­vi­mo stab­dy­mui di­džiau­sią reikš­mę tu­ri tei­sin­gų il­ga­lai­kių lai­ky­se­nos bei ju­dė­ji­mo įpro­čių die­gi­mas.

Svei­kos gy­ven­se­nos įpro­čių ugdymas – tė­vų pa­rei­ga

Rei­kia nuo ma­žens rū­pin­tis vai­ko svei­ka­ta, ju­da­ma­jam apa­ra­tui skir­ti ypa­tin­gą dė­me­sį. Kon­sul­ta­vi­ma­sis su šei­mos gy­dy­to­ju dėl vai­ko vys­ty­mo­si, pro­fi­lak­ti­nis kū­di­kio iki me­tų am­žiaus pa­tik­ri­ni­mas pas vai­kų or­to­pe­dą, krei­pi­ma­sis pa­gal­bos, pa­ste­bė­jus ju­dė­ji­mo ar lai­ky­se­nos su­tri­ki­mus, – tai ke­lias į svei­ką ju­dė­ji­mo-at­ra­mos sis­te­mą nuo pat kū­di­kys­tės.

Tė­vai tu­rė­tų įsi­są­mo­nin­ti, jog gy­dy­to­jo pa­skir­tas mankš­tos, ma­sa­žo kur­sas ne­pa­gy­dys, o tik pa­mo­kys vai­ką pra­ti­mų, tei­sin­gos lai­ky­se­nos, at­pa­lai­duos rau­me­nis, su­ma­žins skaus­mus, jei jie yra.

Mankš­tin­tis rei­kia kas­dien. Tai­syk­lin­ga sė­dė­se­na, ei­se­na, tvar­kin­ga ava­ly­nė – taip pat tė­vų kont­ro­lės re­zul­ta­tas. Ta­da ga­lė­si­me džiaug­tis gra­žiu ir svei­ku vai­ku.

laikrastisplunge.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: skoliozė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų