Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Jaunųjų gydytojų asociacija reiškia susirūpinimą dėl naujojo Darbo kodekso

vlmedicina.lt | 2015-09-11 11:47:30

Rugsėjo 10 dieną startuojančioje Seimo rudens sesijoje ministrų kabinetas planuoja pateikti apie pusę tūkstančio įstatymų projektų. Vienas iš svarbiausių teisės aktų, kuriuos šį rudenį turėtų priimti Seimas, yra socialinis modelis, nustatantis liberalesnius darbo santykius, socialinės sistemos reformą ir kitų metų biudžetą. Socialinį modelį sudaro apie 40 įstatymų projektų, iš kurių daugiausia dėmesio turėtų susilaukti naujasis Darbo kodeksas, kuriuo siekiama įgyvendinti didesnį darbo santykių lankstumą balansuojant jį su darbuotojų saugumu.

Medikas
© Fotolia.com

Jaunųjų gydytojų asociacija reiškia susirūpinimą skubotumu priimti naująjį Darbo kodeksą, kadangi kai kurie jo pakeitimai neigiamai paveiks ne tik gydytojus, bet ir visą sveikatos sistemą, o svarbiausia – pacientus.

Naujajame Darbo kodekse nebelieka darbo sutarčių dėl antraeilio darbo. Tai reiškia, kad turint darbo sutartį su vienu darbdaviu, draudžiama dirbti kitoje darbovietėje, akivaizdžiai pažeidžiant konstitucinę teisę laisvai pasirinkti darbą. Taip pat, galint dirbti tik vienoje įstaigoje, sumažės specialistų konsultantų ligoninėse ir poliklinikose, kur gydytojai dirba mažesniais krūviais. Gydytojai, dirbantys ir privačiose, ir valstybinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turės pasirinkti tik vieną darbovietę, taip dar labiau sumažinant specialistų prieinamumą Lietuvos žmonėms.

Įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, budėjimas namuose nebus laikomas darbo laiku. Mokant tik už faktiškai dirbtą laiką įteisinama galimybė net dviem savaitėms per mėnesį riboti darbuotojo galimybes laisvai ilsėtis, nes bet kuriuo metu jis gali būti iškviestas į darbą. Šis punktas ypač aktualus gydytojams specialistams, dirbantiems endoskopinėse, chirurginėse ir kitose budinčiose tarnybose.

Labai svarbu tai, kad siūloma panaikinti darbuotojų trijų mėnesių ribotą materialinę atsakomybę už neatsargiais veiksmais padarytą žalą darbdaviui. Siūloma suteikti galimybę darbdaviui, nesikreipiant į darbo ginčus nagrinėjančias institucijas, išskaičiuoti iš darbuotojo darbo užmokesčio šešių atlyginimų dydžio žalą. Sveikatos sektoriuje tai labai svarbu, nes šiuo atveju gydytojams galės būti visa apimtimi perkelta atsakomybė už žalą PSDF ar Sodros biudžetui.

Naujasis darbo kodeksas taip pat reglamentuoja, kad darbdavys galės nurodyti dirbti dvi ir daugiau valandų viršvalandžių per dieną be darbuotojo sutikimo. Toks reglamentavimas pažeidžia darbuotojo teisę planuoti darbą ir poilsį.

Dar viename punkte yra mažinamas apmokėjimas už viršvalandžius, darbą naktimis, švenčių ir poilsio dienomis, skaičiuojant padidintą tarifą tik nuo bazinio darbo užmokesčio. Taip pat nenumatytas apmokėjimas, kai padidėja darbų mastas bei mažinamas apmokėjimas už atostogas, paliekant darbuotojui jo darbo užmokestį, o ne vidutinį darbo užmokestį.

Vidutinis gydytojo atlyginimas Lietuvoje yra vienas mažiausių Europoje. Dėl to, siekdami oraus atlyginimo, beveik visi gydytojai dirba didesniu nei vieno etato darbo krūviu, konsultuoja pacientus keliose gydymo įstaigose, budi iš namų ar užsiima kita su medicina susijusia veikla. Dažnai darbo krūviai, ypač ligoninėse, yra neprognozuojami, tenka pakeisti sergančius kolegas, dirbti viršvalandžius, už kuriuos neretai papildomai nemokama.

Argumentuose už naująjį Darbo kodeksą nurodoma, kad neaiškius punktus turėtų patikslinti kolektyvinės sutartys, tačiau jau dvejus metus dirbanti Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos trišalė taryba iki šiol nepriartėjo net prie sutarties projekto. Lietuvos gydytojų sąjungos ir kitų profesinių sąjungų teisininkai yra pasiekę, kad išliktų Vyriausybės nutarimas, kuris garantuotų gydytojams, pedagogams ir kitiems specialistams, dirbantiems didelės psichoemocinės įtampos sąlygomis, trumpesnį savaitinį darbo laiką bei ilgesnes, nei Darbo kodekse nurodytas, atostogas. Nors reikia džiaugtis ir šiais saugikliais, tačiau tai nėra pakankama, kadangi šalyse, kurių pavyzdžiu remiantis ir yra siūlomas socialinio modelio įstatymų projektas, egzistuoja stiprios darbuotojų profesinės sąjungos bei yra seniai sudarytos darbuotojų interesus užtikrinančios kolektyvinės sutartys.

Jaunųjų gydytojų asociacijos nuomone, lygiagrečiai Darbo kodekso projektui privalo būti bendradarbiaujama ir sudarant šakines kolektyvines sutartis, kurios užtikrintų orias asmens sveikatos apsaugos, švietimo ir kituose sektoriuose dirbančiųjų darbo sąlygas. Kitu atveju priimtas Darbo kodekso projektas dar labiau apsunkins situaciją ir taip sudėtingomis psichoemocinėmis sąlygomis pasižyminčioje sveikatos apsaugos sistemoje.

Jaunųjų gydytojų asociacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų