Klaipėdietė Vaisingumo klinikos gydytoja akušerė-ginekologė Odeta Drūlytė kovo mėnesį lankėsi Tel Avive, vienoje didžiausių Izraelyje vaisingumo klinikų - Rabino medicinos centrui priklausančioje Helen Shneider moterų klinikoje, vaisingumo sektoriuje.
Klaipėdoje veikiantis vaisingumo klinikos padalinys nuo pat savo gyvavimo pradžios, jau apie 10 metų, palaiko glaudžius ryšius su šios klinikos vadovu, ilgamečiu konsultantu profesoriumi Dovu Feldbergu. Praėjusių metų gruodžio mėnesį lankydamasis Lietuvoje profesorius sutiko supažindinti su reprodukcinės medicinos pasiekimais Izraelyje.
Šiame centre per metus atliekama apie 1500 dirbtinio apvaisinimo procedūrų, daugiau nei 4000 intrauterininių inseminacijų.
Ar vertingas pažinimo prasme buvo šis vizitas? Ar tai, kaip dirba Izraelio vaisingumo specialistai, panašu į mūsų Vaisingumo klinikos veiklą?
Įdomu, kad gydytojai ginekologai Izraelyje gydo ir moterų, ir vyrų nevaisingumą. Esant sunkiems vyrų nevaisingumo atvejams, jie vertina hormoninius tyrimus, skiria medikamentinį gydymą, atlieka testikulų punkciją prieš numatomas dirbtinio apvaisinimo procedūras.
Ovuliacijos stimuliacijos algoritmų principai yra panašūs visame pasaulyje, tačiau visos gydymo subtilybės, anot profesoriaus, pasireiškia gydant konkretų pacientą, nes „kiekvienas sau mes esame patys svarbiausi“.
Labai vertinga buvo susipažinti su įvairiais hormoninių vaistų derinimo metodais policistinių kiaušidžių atvejais, siekiant išvengti jų perstimuliavimo, taip pat esant nepakankamam kiaušidžių atsakui ar neaiškios kilmės nevaisingumui.
Mes naudojame tuos pačius medikamentus, tačiau esame suvaržyti pacientų finansinių galimybių, nes hormoniniai preparatai yra gana brangūs, moka patys žmonės, ir gana dažnai tenka naudoti „taupymo režimą“.
Gal Izraelio valstybė dosnesnė savo piliečiams?
Izraelio valstybės politika nevaisingų porų atžvilgiu yra labai dosni. Visi vaistai (tiek vyrams, tiek moterims), ištyrimo procedūros, gydymo metodai (intrauterininė inseminacija, dirbtinio apvaisinimo procedūros) yra apmokami valstybės, kol susilaukiama dviejų vaikų, nesvarbu, kiek laiko ar gydymo ciklų tai užtruktų. Nevaisingumas gydomas tiek valdiškose, tiek privačiose įstaigose.
Visiškai nenoriu apeliuoti į mūsų "galvų" rūpestį šia problema ar erzinti porų, kurios daugelį metų siekia susilaukti kūdikio bet kokia kaina, tačiau tokia jau ten valstybės politika.
Kuo ypač nustebino tos šalies pasiekimai nevaisingumo gydymo srityje?
Teko lankytis laboratorijoje, kurioje atliekamas kiaušidžių audinio ir kiaušialąsčių užšaldymas, auginamos kiaušialąstės nuo pačių anksčiausių jų vystymosi stadijų. Tai, siekiant išsaugoti reprodukcinę funkciją, atliekama jaunoms moterims, kurioms dėl tam tikrų ligų, dažniausiai onkologinių, planuojama chemoterapija ar spindulinis gydymas.
Šios laboratorijos vedėja biomedicinos mokslų daktarė Abir Ronit sakė: „Daugelis šioje laboratorijoje atliekamų mokslinių tyrimų bus panaudoti jau ne mūsų, o mūsų vaikų kartoms".
Susipažinau su prof. B. Bartovu, dirbančiu sunkaus vyrų nevaisingumo srityje. Jis yra IMSI procedūros pradininkas. IMSI - tai procedūra, kuomet vertinant spermatozoido morfologiją (išdidinus jį iki 6000 kartų), atrenkamas pats geriausias ir panaudojamas kiaušialąstei apvaisinti.
Kuo dar Izraelis šioje srityje pažengęs į priekį?
Moterims, sergančioms policystinių kiaušidžių sindromu, ypač jei praeityje yra buvęs kiaušidžių hiperstimuliacijos sindromas, taikoma procedūra, vadinama IVM (in vitro maturacija) - kuomet punktuojami maži, dar nesubrendę apie 9-12 mm folikulai (įprastame cikle jie turi buti 17-20 mm). Nesubrendusios kiaušialąstės "auginamos" tam tikrose terpėse ir tik subrendusios apvaisinamos.
Izraelyje atliekama ir preimplantacinė genetinė diagnostika (PGD).
Kas tai yra?
Tai tyrimų metodas, kuris leidžia diagnozuoti daugelį paveldimų (genetinių) ligų dar prieš patalpinant embrionus į gimdą. Dauguma paveldimų ligų lemiantys genai yra recesyviniai. Tai reiškia, kad šių genų turėtojai yra absoliučiai sveiki žmonės, tačiau jų kūdikis, paveldėjęs po tokį "nesveiką" geną iš abiejų tėvų, gimsta nesveikas. Tai absoliutus atsitiktinumas - gamtos klaida. Todėl tėvai, auginantys bent vieną, o kartais ir du genetine liga sergančius vaikus, nėra apsaugoti nuo dar vieno nesveiko vaiko gimimo. Tam, kad kito nėštumo metu žmonės susilauktų sveiko vaikelio, ir atliekama PGD - kad būtų ištirti ir persodinti tik sveiki, neturintys paveldimų ligų ir genų mutacijos embrionai. O tų ligų yra gana daug: hemofilija, fenilketonurija, miodistrofija, Dauno sindromas, achondroplazija, inkstų policistozė, tam tikros vėžio rūšys, Alzheimerio liga ir dar daug kitų.