Penktadienis, 2025.07.11
Reklama

Įvertino lietuvių drausmingumą: net ir palengvinus karantiną situacija neturėtų pablogėti

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2020-04-29 10:41:42

Jei Lietuvos gyventojai bus ir toliau tokie pat drausmingi, laikysis nustatytų karantino sąlygų, naujai užsikrėtusiųjų COVID-19 infekcija skaičiai šalyje turėtų stabiliai mažėti, prognozuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai.

Koronaviruso plitimo prognozės

Pasak jų, net ir palengvinus karantino sąlygas situacija neturėtų pablogėti, o ilgainiui naujų susirgimų tikėtina beveik tiek, kiek jų būtų toliau tęsiant griežtą karantiną.

Tyrėjai pastebi, kad vis dar išlieka naujų užkrato židinių susidarymo tikimybė tarp tarpusavyje pažįstamų asmenų.

Situaciją tai pat labiau apsunkintų dabartinio karantino sąlygomis atsiradę keli nedideli užkrato židiniai, kilę dėl didesnių masinių susibūrimų įmonėse, parduotuvėse, ligoninės ir kitose vietose, net jei ir juos pavyktų greitai suvaldyti, kaip tai buvo daroma Nemenčinės atveju.

LSMU ir LEI mokslininkai pastebi, kad kaimyninei Baltarusijai kol kas sunkiai sekasi suvaldyti infekcijos protrūkį. Lietuvai toks scenarijus grėstų, jei užkratas nuo vieno ar kelių užsikrėtusių kurį laiką plistų nepastebimai ir nevaldomai, be simptomų. Taip atsitiktų, jei vienas pavojingas sergantysis apsilankytų masiniame renginyje.

Jauni žmonės yra atsparūs SARS-CoV-2 viruso sukeltoms komplikacijoms, net ir užsikrėtę dažnai nejaučia ligos simptomų, todėl gali nepastebimai platinti užkratą. Tokį ligos protrūkį būtų galima suvaldyti ir vėl įvedus griežtą karantiną bei išnaudojus jau sukauptą patirtį bei gyventojų išsiugdytą drausmę.

LSMU ir LEI mokslininkai bei visuomeninės grupės www.united4health.lt nariai atlieka COVID-19 infekcijos plitimo Lietuvoje epidemiologinę stebėseną ir naujausius modeliavimo bei prognozavimo rezultatus skelbia interneto tinklalapyje: https://lsmuni.lt.

Sudarydami prognozes, siekdami didesnio duomenų patikimumo mokslininkai remiasi Lietuvos ir kitų šalių jau sukaupta patirtimi. Daugiau naujausios prognozės duomenų galite rasti paveikslėlyje esančioje diagramoje.

Tyrėjai pastebi, kad, ženkliai mažėjant naujų užfiksuotų užsikrėtusiųjų skaičiui, gana sudėtinga prognozuoti tolesnę pandemijos eigą Lietuvoje, nes naujų užsikrėtimų skaičiai artėja prie statistiškai nereikšmingų dydžių. Balandžio 27 dienos duomenimis, užregistruoti tik 5 nauji susirgimai (tik 0,6 proc. iš 808 šiuo metu užregistruotų sergančiųjų. Toks mažas procentinis skaičius yra statistinės paklaidos ribose.

Naujausioje prognozėje pateikiama kiek didesnė naujai užsikrėtusiųjų analizė. Diagramoje matoma raudonai geltona zona žymi nuo 19 iki 38 naujai užsikrėtusių gyventojų per dieną. Įvertinama ir tai, kad ne visada užsikrėtusieji yra nustatomi (besimptomiai sergantieji).

Mokslininkų teigimu, susidarius keliems naujiems lokaliems židiniai, galimas trumpalaikis naujų ligos atvejų šuolis iki 50 atvejų per dieną. Vis dėlto, kol kas nėra tikslinga prognozuoti, kad ši lokali užsikrėtimų banga būtų didesnė už pirmąją. Jei užsikrėtimų mažės ir toliau, tikėtina tolesnė vystymosi eiga pagal apatinį gelsvos zonos kraštą (žr. paveikslėlyje).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kur gauti receptinių vaistų atostogaujantiems Lietuvoje ir užsienyje
Išvykote atostogų nepasirūpinę reikalingais receptiniais vaistais? Juos įsigyti Lietuvoje galite ir nuotoliniu būdu, užs...
Pigmentinės dėmės: nesisaugant saulės, pirmosios gali išryškėti dar šią vasarą
Vasarą mūsų oda patiria didžiausią UV spindulių poveikį, kuris gali sukelti nepageidaujamų pokyčių – vienas iš jų...
Kaip tinkamai rūpintis ligoniu namuose
Namų slauga tampa vis dažnesne išeitimi, kai artimieji nori užtikrinti savo šeimos nariams ne tik medicininę, bet ir emo...
Kaip atpažinti ir suvaldyti sezonines alergijas nuo žiedadulkių iki saulės?
Karšta vasaros diena, iškyla su draugais, o vietoje džiaugsmo – ašarojančios akys, čiaudulys ir niežtinti oda. Sit...
Sieks nustatyti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose
Liepos 22 d. Lietuvoje prasidės ir trejus metus bus atliekamas žmogaus biologinės stebėsenos ir sveikatos tyrimas, kuris...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų