Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Įsigalioja finansinę naštą senjorams ir neįgaliesiems mažinsiančios naujovės

Šaltinis: vlmedicina | 2020-06-30 14:28:35

Jau nuo rytojaus, liepos 1 d., įsigalioja pokyčiai, kai mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamuosius vaistus ir jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) galės įsigyti nemokėdami priemokų, - praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Ligitos Sinušienės asociatyvioji nuotr.

Tai reiškia, kad nepriklausomai nuo vaisto kainos, t. y. nesvarbu, ar anksčiau už vaistą tekdavo primokėti kelis eurus, nuo rytojaus, įsigydami kompensuojamuosius vaistus, sunkiausiai besiverčiantys senjorai, neįgalieji nebeturės primokėti nė kiek.

Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jei žmogus, turėdamas gydytojo receptą, iki šiol turėdavo vaistinėje sumokėti 3 eurų priemoką, dabar tą patį vaistą jis tiesiog pasiims vaistinėje ir nemokės nė cento.

Dėl plataus masto pokyčio – naujovė palies apie 250 tūkst. žmonių Lietuvoje – užsitęsė informacinių sprendimų diegimas. Ne visi techniniai sprendimai iš karto įgyvendinti tinkamai, kaip planuota, tad pirmosiomis dienomis žmonės gali susidurti su sunkumais, įsigyjant vaistus be priemokos, tačiau pereinamasis laikotarpis ilgai nesitęs.

„Šiek tiek ilgiau nei planuota užtruko Registrų centro (RC) suplanuotų informacinių technologijų sprendimų diegimas, kurie reikalingi vaistinių darbui, išduodant vaistus, pagal naują tvarką. Tad gali būti, kad dėl to ryt ne visos vaistinės galės matyti reikiamą informaciją ir tikslingai išduoti nemokamai vaistus tiems, kam jie priklauso. Labai prašome žmonių kantrybės ir atsiprašome, jei nutiks taip, kad kai kuriose vaistinėse jie negalės gauti nemokamai vaistų. Atsakingai sakau, kad tokie nesklandumai galimi tik pirmosiomis dienomis. Vėliau jų nebus“, – sako ministras A. Veryga.

RC ir vaistinių atstovai įpareigoti per savaitę išspręsti techninius nesklandumus, kad visos vaistinės galėtų sėkmingai išduoti reikiamus vaistus jų prašantiems žmonėms.

Numatyta, kad priemokų už vaistus ir MPP nelieka visiems 75 metų ir vyresniems žmonėms, taip pat senatvės pensininkams ir turintiems negalią, jei jų pajamos – pensijos, socialinės išmokos, pašalpos – nesieks 95 proc. minimalių vartojimo poreikių dydžio, t. y. išlaidų, reikalingų minimaliems žmogaus poreikiams tenkinti per mėnesį (maistui ir kt. prekėms, paslaugoms). Dabar šis rodiklis siekia 257 eurus.

Vaistams ar kitoms medicinos pagalbos priemonėms įsigyti skiriamus pinigus mažas pajamas gaunantieji ir turintieji negalią sutaupytus pinigus galės skirti kitoms reikmėms, o jiems reikalingus vaistus įsigyti be papildomų išlaidų.

Svarbu ir tai, kad mažas pajamas gaunantiems žmonėms ir turintiems negalią nereikės niekuo papildomai rūpintis, kad galėtų gauti šią kompensaciją – vaistinės pačios gaus ir matys šią informaciją elektroninėje sistemoje. Vaistinės, suteikiančios kompensuojamuosius vaistus ar MPP iš mažas pajamas gaunančių žmonių, priemokos neims, o vaistinei šis skirtumas bus kompensuojamas iš valstybės biudžeto lėšų.

Tokį modelį, kuris jau taikomas socialinės gerovės valstybėse, Lietuvai pasiūlė Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).

Nustatyta, kad receptų kompensuojamosios priemokos sumų kontrolės mechanizmą ir apmokėjimo tvarką nustatys Valstybinė ligonių kasa (VLK).

Papildomai reikės 3,7 mln. eurų priemokoms už kompensuojamus vaistus ir MPP padengti nuo 2020 m. liepos 1 d. iki 2020 gruodžio 31 d.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų