Skausmingi lytiniai santykiai, tempimo ar deginimo jausmas makštyje pažįstami ne vienai moteriai. Dėl šios priežasties dailiosios lyties atstovės dažnai ima vengti suartėjimo su mylimu žmogumi. Tačiau intymus gyvenimas neatsiejamas nuo būtinybės abiem partneriams jaustis patogiai – tiek psichologiškai, tiek fiziškai.
Tad kas sukelia šią diskomfortą keliančią problemą ir kaip sau padėti?
Problemą gali sukelti ir emocinė krizė
Per maža makšties lubrikacija dažnai gerokai apsunkina poros seksualinį gyvenimą, tačiau nei moteris, nei vyras neturi jaustis dėl to kalti. Makšties sausumas dažnai pasireiškia atėjus tam tikram gyvenimo etapui – nėštumui, gimdymui ar menopauzei. „BENU vaistinės“ vaistininkė Ingos Norkienės teigimu, nemalonūs pojūčiai gali varginti ir dėl psichologinių priežasčių ar sveikatos problemų.
„Patiriant nuolatinį stresą ar emociškai pavargus nelengva mėgautis kokybišku intymiu gyvenimu. Atsipalaiduoti tampa sunku pašlijus santykiams, nepasitikint partneriu ar bijant pastoti. Poveikį natūraliam makšties sudrėkimui gali turėti ir savijauta, pavyzdžiui, tą padaryti bus sudėtingiau, jei moteriai šalta. Taip pat, jei moteris retai mėgaujasi intymiu gyvenimu, organizmas gali būti apsnūdęs ir vangiau reaguoti į susijaudinimo siunčiamus signalus“, – pasakoja I. Norkienė.
Sudrėkti sunkiau gali būti moterims, turinčioms stuburo problemų, patyrusios gimdymo traumų ar žindančioms kūdikį. Makšties sausumą taip pat skatina alerginės reakcijos į įvairius higienos produktus – losjonus, muilus, kvepalus ar pan.
Kartais makšties gleivinę išsausina neracionalus vaistų (žvakučių, ovulių) vartojimas, netinkamai naudojami tampomai (juos per retai keičiant) ar alerginės reakcijos (higienos priemonėms, prezervatyvams).
Ar tikrai dėl visko kalti hormonai?
Iš fiziologinių priežasčių, makšties sausumą, pasak I. Norkienės, dažniausiai lemia nėštumas ir gimdymas bei menopauzė.
„Šiais gyvenimo laikotarpiais sumažėja estrogeno – makšties sekreciją reguliuojančio hormono – kiekis, todėl dažnai patiriami jau minėti nemalonūs pojūčiai – deginimas, tempimas ar skausmas mylintis. Kartais moterys nesureikšmina šios problemos, tačiau išsausėjusi gleivinė gali sukelti rimtu sveikatos sutrikimų“, – įspėja vaistininkė.
Jei makšties sausumas ilgai negydomas, prie pažeistos makšties gleivinės lengviau „kimba“ įvairios infekcijos, kurias dažnai lydi lytinių organų niežulys ar gausios ir nemalonaus kvapo išskyros. Makšties sausumas gali pasireikšti įvairaus amžiaus moterims, todėl svarbu visada tinkamai pasirūpinti intymiąja higiena.
Dažniausia klaida, kurią daro moterys, pasak I. Norkienės, yra netinkamas higienos priemonių pasirinkimas. Intymiajai higienai nereikėtų naudoti agresyvios sudėties antibakterinių prausiklių, dušo gelių. Tam reikėtų naudoti specialius moterims skirtus prausiklius arba natūralios sudėties vaikišką muilą.
Pirmas žingsnis – išsiaiškinti priežastį
Norint sau padėti, pirmiausia reikia išsiaiškinti makšties sausumo priežastį ir užkirsti kelią rimtesnėms problemos, pabrėžia BENU vaistininkė.
Jeigu moteris nepatiria psichologinių sunkumų, nesilaukia ar nesūpuoja mažylio, o ir menopauzė dar toli, ji pataria keisti kasdienius higienos įpročius.
„Moterims rekomenduočiau rinktis tokius intymios higienos prausiklius, kurių sudėtyje nebūtų dirginančių medžiagų ar dirbtinių kvapų. Menstruacijų metu svarbu nepamiršti dažniau keisti higieninių įklotų ar tamponų, pastaruosius – ne rečiau kaip kas 3 valandas. Taip pat galima išbandyti prezervatyvus be latekso, nes dalis žmonių yra alergiški šiai medžiagai, kuri gali sukelti ir makšties sudirgimus“, – vardija vaistininkė ir pabrėžia, kad nemalonūs pojūčiai gali būti ir ginekologinės ligos simptomas, todėl juos patiriant būtina kreiptis į specialistą.