Du naujausi atradimai iš gyvūnijos pasaulio, ateityje gali padėti žmonėms turėti kokybiškesnę senatvę ir ilgiau gyventi, rašo portalas „National Geographic“. Vienas tyrimas parodė, kokiu būdu bitės atnaujina savo apmirusias smegenų ląsteles. Kitas – kaip pelės, gavusios vadinamojo Velykų salos vaisto, atkunta ir turi geresnę atmintį.
Bites tyrę mokslininkai stengėsi užfiksuoti vienos šeimos senesnių ir jaunesnių narių sugebėjimus. Tuomet jie pašalino iš avilio bites, kurios iki šiol užėmė „auklės“ vaidmenį, t.y. prižiūrėjo jaunas bičių lervas.
Per šešias savaites senosios avilio bitės, kurios, mokslininkų duomenimis „turėjo amžiaus nulemtų mokymosi sutrikimų“, visiškai perėmė buvusių „auklių“ vaidmenį ir ėmė rūpintis jaunomis lervomis kaip darė kažkada anksčiau.
Pastangas išmokti kažką naujo seka baltymo gamyba smegenyse
Arizonos valstijos universiteto Gyvosios gamtos mokslų mokyklos tyrimo vadovas Nicholas Bakeris paaiškino, kas įvyko: „Senosios bitės netrukus vėl išmoko „auklių“ vaidmens ir su naujomis pareigomis susidorojo ne prasčiau, nei iki tol tai dariusios jaunos bitės. Jos tarsi atgavo sugebėjimą mokytis ir protinius sugebėjimus. Tačiau gerai sekėsi ne visoms.“
Tyrinėdami bites, kurioms sekėsi ir nesisekė susidoroti su naujomis pareigomis, mokslininkai pastebėjo, kad „sėkmingųjų-protingųjų“ bičių smegenyse padaugėjo baltymų glutamato. Ši medžiaga lemia geresnę atmintį ir sugebėjimą mokytis. Vis dėlto per daug tokios medžiagos gali pažeisti organizmo kognityvines funkcijas.
Graži eksperimento pabaiga: bitės, gavusios naują „užduotį“ rūpintis jaunomis lėliukėmis gyveno ilgiau ir buvo įrodyta, jog baltymų glutamatas gali atkurti bičių smegenų ląsteles.
„Žmonėms šiuo atveju galioja išvada, jog nauji socialiniai ryšiai, bendravimas, nauja veikla, skatina smegenų darbą ir atideda kai kuriuos senatvės negalavimus“, - teigė N. Bakeris.
Be to, studijuojant baltymų įtaką smegenų ląstelėms gali būti sukurti vaistai, stabdantys jų senėjimo ir nykimo procesus.
Pelėms duotą vaistą tikimasi išbandyti su žmonėmis
Tuo metu Teksaso sveikatos mokslų centro tyrinėtojai atrado vaistą, kuris gerina atmintį senoms pelėms, tikėtina – ir žmonėms.
Joms duota rapamicino – iš tam tikro dirvožemio, randamo Velykų saloje, gaminamo preparato. Šis vaistas buvo metų metus naudojamas transplantuojant organus ir tik neseniai pradėtas tirti teigiamas jo poveikis prieš įvairius senatvės negalavimus.
Pelės, gavusios rapamicino, demonstravo pagerėjusią atmintį, sumažėjusį nerimą bei depresiją, galiausiai – gyveno ilgiau.
Vaisto buvo duota dviem pelių grupėms – vienos jų buvo paveiktos Alzheimerio ligos, kitos – sveikos. Nustatyta, kad gavus rapamicino pelėms – ir sveikoms, ir sergančioms - pagerėjo nuotaika, teigia tyrime dalyvavusi fiziologė Veronica Galvan.
Mokslininkai paaiškina šio rapamicinas slopina baltymą, diktuojanti ar ląstelė „apsisprendžia“ augti, ar gyvuoti „išlaikymo režimu“, kuris yra susijęs su ilgesne gyvenimo trukme.
Kitas žingsnis yra pateikti vaistą bandymams su žmonėmis. V. Galvan tikisi, jog po penkerių metų jau bus atlikti vaisto klinikiniai tyrimai.