Antradienis, 2024.12.03
Reklama

Gydytoja dietologė: žiemą reikia valgyti daugiau riebalinio maisto

www.lrt.lt | 2013-02-01 14:28:20

Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė rekomenduoja žiemą vartoti daugiau riebalinio maisto, bet nevalgyti riebalų šaukštais, o stiprinant imuninę sistemą – nepersistengti stiprinantis imbieru ir citrinomis.

Dešra
Genovaitės Privedienės nuotr.

„Žiemą raumenys išnaudoja daugiau kalorijų, dėl to reikia daugiau riebalinio maisto. Bet tai nereiškia, kad riebalus reikia valgyti šaukštais. Reikia apsispręsti, kokį riebų maistą reikėtų vartoti: ar aliejaus daugiau, ar sviesto daugiau, ar riebios mėsos. Tai žiemą yra labai svarbu“, – tikina J. Dobrovolskienė.

Per daug citrinos gali pakenkti skrandžiui

Kalbėdama apie imuniteto stiprinimą, J. Dobrovolskienės pabrėžia, kad imuninei sistemai svarbiausi vitaminai yra C, A, B6 ir E. Ji siūlo atkreipti dėmesį, kad vitamino C galima rasti ne tik citrinoje, kurios vartojimas dideliais kiekiais gali pakenkti virškinimo sistemai.

„Kai valgoma labai daug citrinos su imbieru, galima padaryti labai rimtų problemų skrandžiui, nes imbiere yra daug eterinių aliejų, o citrinos rūgštumas gali pakenkti kepenims. Vitamino C galima rasti mūsų lietuviškuose raugintuose kopūstuose, žiediniuose kopūstuose, bulvėse – ypač pirmoje žiemos pusėje, žaliuose lapuose, pavyzdžiui, petražolėse, sojos daiguose, špinatuose“, – vardija dietologė.

Norint gauti imunitetui reikalingo vitamino A, gydytoja pataria vartoti pieno produktus, taip pat nepamiršti ir sviesto.

„Vienareikšmiškai sviestas yra vartotinas ir būtinas produktas. Tik jo reikėtų suvartoti apie 10–15 gramų per dieną: tai būtų kokie 3 patepimai ant peilio galo. Vitamino A yra kiaušiniuose, jūros žuvyje ir oranžinėse bei geltonos spalvos daržovėse ir vaisiuose: paprikoje, moliūguose, morkose, abrikosuose“, – sako J. Dobrovolskienė.

Vitamino B6 yra gausu duonoje ir kruopose (daugiausia avižose). Taip pat šio vitamino galima rasti ir subproduktuose, pavyzdžiui, kepenų subproduktuose. Tik gydytoja dietologė nepataria jų valgyti kiekvieną dieną.

Vitamino E yra ankštinėse daržovėse, kviečių kruopose, riešutuose.

„Dar lietuviams dažnai trūksta jodo. Būtina priminti, kad reikia vartoti juoduotą druską“, – teigia mitybos specialistė.

Anot jos, imunitetui yra svarbu, kad būtų sveikas žarnynas. „Žarnyno pusiausvyros pažeidimas yra gerųjų žarnyno bakterijų pusiausvyros sutrikdymas. O tai sutrikdo neteisinga mityba. Norint palaikyti sveiką žarnyną, reikia vartoti rauginto pieno produktus“, – pataria J. Dobrovolskienė.

Susirgus – 2-3 dienas nevartoti antibiotikų

Gydytoja sako, kad norint išvengti susirgimų, reikia atkreipti dėmesį į tris pagrindinius sveikos gyvensenos aspektus: fizinį aktyvumą, tinkamą mitybą ir poilsio režimą.

J. Dobrovolskienė tikina, kad apie tinkamą mitybą ir imuniteto stiprinimą žmonėms reikėtų susimąstyti ne užpuolus gripui, o gerokai iš anksto. Susirgus gydytoja dietologė ragina vartoti kuo daugiau šiltų skysčių: 2–2,5 litrus, o maisto tuo metu reikėtų vartoti mažiau. Be to, patariama tik susirgus dvi–tris dienas nevartoti antibiotikų.

Aušra Jakubonytė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Atsako chirurgas: ar po tulžies pūslės pašalinimo tikrai teks kardinaliai keisti mitybą?
Tulžies pūslės operacija sergantiems tulžies pūslės akmenlige dažnai kelia nerimą, ypač dėl iki šiol paplitusio mito, jo...
„Žaliasis koridorius“ onkologiniams pacientams: pas reikiamus specialistus – be siuntimų
Onkologinės ligos yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Lietuvoje kasmet diagnoz...
Namų darbai planuojant šeimos pagausėjimą: ko nepamiršti?
Tinkamas pasiruošimas nėštumui padeda išvengti daugybės nereikalingų rūpesčių, todėl dar prieš svarstant apie šeimos pag...
Trapi it stiklas: menopauzė ir kaulų retėjimas
Menopauzė – kiekvienos moters laukiantis etapas. Nors daugelis svajoja sulėtinti jos atėjimą ar išvis išvengti, me...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų