Trečiadienis, 2024.12.04
Reklama

Gydant obsesinį kompulsinį sutrikimą svarbus uždegimo slopinimas (1)

Parengė Audrė Bartasevičiūtė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-06-28 00:02:25

Obsesinis kompulsinis sutrikimas – varginanti psichinė būklė, kurią gydyti labai sunku dėl neaiškios kilmės. Vis dėlto situacija gali pasikeisti, nes nauji tyrimai obsesinį kompulsinį sutrikimą sieja su uždegimu smegenyse.

© Graphicstock.com

Medicinos žinynuose obsesinis kompulsinis sutrikimas apibrėžiamas kaip varginančios įkyrios beprasmės mintys ir veiksmai.

Obsesijos dažnai supaprastintai apibūdinamos kaip įkyrybės ir apima įkyrias mintis, idėjas, vaizdinius, potraukius, kurioms pacientas nori pasipriešinti, bet to padaryti negali.

O kompulsijos – beprasmiški veiksmai ir ritualai, atsirandantys kaip obsesijų pasekmė. Žmogus suvokia savo minčių ir veiksmų beprasmiškumą, tačiau negali tam pasipriešinti ir itin apsisunkina sau gyvenimą.

Nors dažnai vieni psichikos sutrikimai turi labai plonytę, vos matomą ribą, skiriančią nuo kitų psichikos sutrikimų, šį sutrikimą itin stipriai lydi įkyrus visko tikrinimas, skaičiavimas, baimės, abejonės, prisiminimai, potraukiai. Fiziškai matomas paciento judesių sulėtėjimas, nereikalingų daiktų kaupimas, rankų plovimas ir kt.

Kaip ir daugeliui psichikos patologijų, taip ir čia - nėra surastos priežastys, kodėl vieni žmonės suserga šiuo sutrikimu, kiti – ne. Mažai žinių apie kilmę apsunkina ir gydymą medikamentais. Kiek geriau sekasi taikant medikamentus ir kognityvinę elgesio terapiją.

Tačiau tam, kad priartėtų prie kasdienybę sunkinančios ligos pamatų, mokslininkai nusprendė ištirti uždegiminius smegenų procesus, vykstančius sergant liga. Apie tai rašoma JAMA Psichiatry leidinyje.

Nors uždegimas – natūralus ir būtinas procesas organizme, šio proceso nekontroliuojant, išsivysto daugybė ligų, kaip reumatoidinis artritas, aterosklerozė ir kitos.

Mokslininkai jau seniau buvo atkreipę dėmesį ir į uždegiminius procesus smegenyse. Juos siejo su bipoliniu afektiniu sutrikimu, depresija, šizofrenija. Tačiau kaip yra su obsesiniu kompulsiniu sutrikimu?

Vieno tyrimo, atlikto Kanados mokslininkų, rezultatai buvo aiškūs: žmonių, sergančių minėtu sutrikimu, tam tikruose smegenų regionuose uždegiminių reakcijų pastebėta net 32 proc. daugiau. Tyrime dalyvavo 20 sveikų pacientų, 20 sergančių obsesiniu kompulsiniu sutrikimu. Naudotas pozitronų emisijos tomografas.

Įdomu ir tai, kad didžiausi uždegiminiai procesai nustatyti smegenyse tų sergančių asmenų, kurie prisipažino jaučiantys didžiausią stresą, kovojant su įkyriomis mintimis ir potraukiais.

Kokia nauda galėtų būti iš tokių tyrimo rezultatų? Ogi ta, kad rinkoje egzistuoja daugybė priešuždegiminių vaistų. Gali būti, kad eksperimentuojant su jau esančiais vaistais ar modifikuojant jų molekules greitai galima atrasti tinkančius ir psichinėms ligoms gydyti. Tarp jų – ir obsesiniam kompulsiniam sutrikimui.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Atšalus orams suskaudo dantį? Gydytoja odontologė atskleidė, kaip to išvengti
Temperatūros stulpeliui krentant žemyn, dažnas susiduria ne tik su susilpnėjusiu imunitetu ir dėl to padažnėjusiomis lig...
Kodėl narkozės metu žmogus nejaučia skausmo?
Chirurginės operacijos ir medicininės procedūros gali būti atliekamos tiek su nejautra, tiek be jos. Kai nejautra reikal...
 Klausos negalia: kokią pagalbą garantuoja privalomasis sveikatos draudimas?
Gruodžio 3-iąją pasaulis mini Tarptautinę žmonių su negalia dieną. Šį kartą ligonių kasos ypatingą dėmesį skiria žmonėms...
Trys dažniausios nelaimės namuose: kaip turėtume elgtis kiekvienos jų atveju?
Nors namai įprastai siejasi su saugumo jausmu, maždaug trečdalis nelaimingų atsitikimų įvyksta būtent namuose. Dažniausi...
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų