Kol greitosios medicinos pagalbos (GMP) telefonu atsiliepęs dispečeris Jūsų klausinės apie ligonio būklę bei tikslins kitą informaciją, duos svarbiausius nurodymus, kaip turite elgtis ir padėti nelaimės ištiktajam ar pačiam sau, tuo metu arčiausiai iškvietimo vietos esantis greitosios pagalbos automobilis jau skubės pas Jus. Tokios galimybės atsiras pertvarkius GMP paslaugų teikimą Telšių ir Plungės r. bei Rietavo savivaldybėse.
Kol kalbate su dispečeriu, greitoji jau važiuoja pas Jus
Centralizavus GMP iškvietimų valdymą bei naudojant skambučių priėmimo ir registravimo sistemą, dispečeris, registruodamas kvietimą, naudojasi bendru GMP iškvietimų algoritmu – skambinančiajam užduoda tam tikrus standartizuotus klausimus. Tokiu būdu renkant informaciją apie ligonio būklę, sumažinama rizika suklysti, kurią gali sąlygoti dispečerio nuovargis, nežinojimas ar patirties stoka. Užduodant klausimus, siekiama kuo tiksliau išsiaiškinti įvykio vietos adresą, paciento būklę, nustatyti, kokios apimties pagalba reikalinga, ir, esant reikalui, jau skubantiems į pagalbą medikams suteikti reikiamą informaciją.
Nesijaudinkite, jeigu paskambinę į greitąją medicinos pagalbą (GMP), sulauksite daug klausimų, o kai kurie bus užduoti net kelis kartus – ilgas pokalbis telefonu su atsiliepusiu dispečeriu tikrai nesutrukdys greitosios ekipažui vykti į nurodytą iškvietimo vietą. Tuo metu, kol Jūs atsakinėsite į dispečerio užduodamus klausimus, kitas darbuotojas išsiųs pas Jus arčiausiai įvykio vietos esantį greitosios pagalbos ekipažą. Be to, į iškvietimo vietą vykstančiai medikų brigadai dar pakeliui bus suteikta svarbiausia informacija apie paciento būklę bei reikalingos pagalbos pobūdį. Tai leis iš anksto pasirengti pirmosios pagalbos teikimui ir laimėti galbūt kelias, tačiau neretai lemiamas minutes.
Svarbiausi klausimai
Pirmieji dispečerio klausimai, užduodami atsiliepus į pagalbos skambutį, yra šie:
1. Koks yra įvykio vietos adresas (klausimas kartojamas 2 kartus)?
2. Koks yra telefono, iš kurio skambinate, numeris (kartojama 2 kartus)?
Šie klausimai yra svarbiausi, nes dispečeris, nežinodamas tikslios įvykio vietos, negali išsiųsti GMP brigados į pagalbą. Išsiaiškinus informaciją apie iškvietimo vietą, tikslinama, kokia yra paciento būklė: klausiama, koks pagrindinis nusiskundimas, ar skambinantysis yra šalia paciento, kiek pacientui metų, ar pacientas sąmoningas, ar jis kvėpuoja (jei greitąją pagalbą asmuo kviečiasi pats, neklausiama, ar jis sąmoningas ir ar kvėpuoja). Po šių klausimų dispečeris jau gali kompiuteryje aktyvuoti iškvietimą ir išsiųsti atitinkamo lygio GMP ekipažą, jei tai yra skubus atvejis, bei tolesniame pokalbyje teikti instrukcijas, kaip padėti pacientui: kaip teisingai gaivinti ar sustabdyti kraujavimą, padėti užspringus ir t. t.
Skambučius priimantis dispečeris, kalbėdamasis su skambinančiuoju, kompiuterio ekrane mato kitų skambinančiųjų numerius – norinčiajam prisiskambinti nereikia greitosios pagalbos numerio rinkti pakartotinai, tereikia luktelėti, kol dispečeris atsilieps. Visi pokalbiai su skambinančiaisiais yra įrašomi ir saugomi.
Modernizuojamas skambučių registravimas ir GMP pajėgų valdymas
2012 m. gegužę buvo centralizuotas GMP iškvietimų valdymas Šiaulių apskrityje, nuo 2013 m. spalio 1 d. – Mažeikių r. savivaldybėje. Nuo lapkričio 1 d. centralizuojamas iškvietimų dėl GMP paslaugų valdymas ir Telšių, Plungės r. bei Rietavo savivaldybėse – visus GMP iškvietimus priims, registruos, iškvietimo metu gautą informaciją įvertins ir GMP brigadoms perduos Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stotyje įkurta centrinė Šiaulių apskrities dispečerinė.
Telšių ir Plungės r. savivaldybėse veikiančios atskiros GMP dispečerinės tarnybos neleidžia užtikrinti optimalaus GMP pajėgų valdymo, GMP dispečerinės nėra informuotos, kuriose vietose yra kitos GMP paslaugas teikiančios įstaigos GMP brigados, todėl į įvykio vietą neretai vyksta toliau nuo įvykio vietos esanti GMP brigada (ypač tai aktualu, kai įvykio vieta yra netoli aptarnaujamos teritorijos ribos), nėra bendro GMP iškvietimų algoritmo, todėl dažnai surenkama ne visa reikalinga informacija ir sunku užtikrinti tinkamą GMP paslaugų operatyvumą.
Sveikatos apsaugos ministro 2013 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. V-571 „Dėl komisijos greitosios medicinos pagalbos dispečerinėms tarnyboms įvertinti sudarymo“ sudaryta komisija, 2013 m. spalio 17 d. įvertinusi VšĮ Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinės tarnybos teikiamų paslaugų Mažeikių r. savivaldybės gyventojams atitikimą Greitosios medicinos pagalbos teikimo ir išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. V-1131 (Žin., 2010, Nr. 158-8058; 2012, Nr. 82-4307) 20 p. reikalavimams, nustatė, kad VšĮ Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinė tarnyba atitinka minėto tvarkos aprašo 20 p. reikalavimus, yra įdiegusi programinę ir aparatinę įrangą, įgalinančią priimti greitosios pagalbos kvietimus, juos perduoti artimiausiai laisvai, atitinkamo pasiruošimo lygio greitosios medicinos pagalbos brigadai.
Centrinėje dispečerinėje įdiegta GMP pajėgų valdymo sistema dispečeriams leidžia ekrane stebėti visų GMP brigadų buvimo vietą (matoma, kuri brigada laisva, kuri vyksta ar jau nuvykusi pas pacientą) ir koordinuoti jų darbą. GMP iškvietimas perduodamas ir į įvykio vietą siunčiama arčiausiai įvykio vietos esanti GMP brigada. Sistemoje pateikiama informacija, ir per kiek laiko medikų ekipažas atvyks pas ligonį. Anksčiau ligoniams tekdavo laukti, kol atsiras laisva jų rajone budinti brigada. Taigi, įdiegus GMP pajėgų valdymo sistemą, taupomas laikas, pacientai greičiau sulaukia pagalbos, efektyviau išnaudojami GMP automobiliai.
Kadangi į iškvietimą siunčiama arčiausiai įvykio vietos esanti laisva brigada, tai nereikėtų nustebti, jei pas Jus atvyks gretimo rajono medikų ekipažas.
Įdiegtos priemonės naudingos tiek skambinančiajam, tiek dispečeriui, tiek medikui – surenkama visa reikalinga informacija apie pacientą, užtikrinamas GMP paslaugų operatyvumas, skambinantysis gali kalbėti su dispečeriu tol, kol atvyks pagalba.
Šiuo metu GMP automobiliuose sumontuotos navigacinės sistemos, kurios GMP ekipažui leidžia dar greičiau atvykti į nurodytą iškvietimo vietą.
Primename, kad centralizavus iškvietimų dėl GMP paslaugų valdymą, telefono numeriai, kuriais turėtume kviestis pagalbą, nesikeičia (skambinant iš TEO LT tinklo – 03, „Omnitel“ – 103, „Bitės“, „Tele 2“ – 033, bendrosios pagalbos telefono Nr. 112).
Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija