Šeštadienis, 2024.04.27
Reklama

Gimė pirmasis sveikas kūdikis, turintis trijų žmonių DNR

2016-09-28 11:41:26

Balandžio mėnesį gimė pirmasis kūdikis pasaulyje, turintis trijų žmonių DNR, o labiausiai džiuginanti naujiena ta, kad jis yra visiškai sveikas.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kūdikio norėję susilaukti tėveliai iš Džordano turėjo keliauti į Meksiką, kur JAV gydytojai sutiko porai padėti susilaukti sveiko vaikelio, atlikdami gana prieštaringą procedūrą – mitochondrijų genų persodinimą.

Nors dauguma medicinos ekspertų džiaugėsi sužinoję, jog kūdikis gimė sveikas, tačiau kai kurie jų teigė, kad procedūrą atlikę gydytojai kitiems medicinos atstovams nepaaiškino nei jos struktūros, nei gydymo detalių.

Procedūrą atlikusių gydytojų komandos vadovas gydytojas John‘as Zhang‘as teigė, kad operaciją Meksikoje atliko, nes ten „nėra griežtų gydytojų veiklą ribojančių taisyklių“ ir tikino, kad toks sprendimas buvo tinkamas, sakydamas, jog „žmonių gyvybių saugojimas yra etiketo norma“.

Mitochondrijų genų persodinimas yra skirtas tėvams, kurių vaikai iš jų gali paveldėti sveikatai itin žalingas ar netgi mirtinas ligas. Šiuo atveju, naujagimio mama genuose nešioja mirtiną Leigh sindromą, kuris gali paveikti besivystančią vaiko nervų sistemą.

Tiesa, tai nėra pirmasis poros bandymas susilaukti vaikų. Po 10 vedybų metų, moteris pastojo, tačiau kūdikį prarado, o iš viso per kelis metus ji patyrė keturis persileidimus. Sutuoktinių pora 2005 metais susilaukė mergytės, kuri mirė sulaukusi vos šešerių metų. Antrasis poros kūdikėlis gyveno vos 8 mėnesius. Po nesėkmingų nėštumų, atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad beveik ketvirtis moters mitochondrijų nešioja Leigh sindromo genus.

Kai pora pagalbos paprašė gydytojo J. Zhang‘o, jis nusprendė, kad mitochondrinis genų persodinimas yra labiausiai tinkama procedūra. Jis paėmė moters kiaušinėlių branduolius ir juos įdėjo į sveiko donoro kiaušinėlius, iš kurių jų branduolys jau buvo išimtas. Tuomet gydytojas kiaušinėlius apvaisino moters sutuoktinio sperma.

Gydytojų komanda iš viso sukūrė penkis embrionus, tačiau tik vienas jų vystėsi normaliai. Tą embrioną gydytojai implantavo į moterį, o kūdikis gimė po devynių mėnesių.

Tiesa, šis kūdikis nėra pirmasis, gimęs su trijų žmonių DNR. 1990 metais, apvaisinimo gydytojai bandė pacientės kiaušinėlių kokybę pagerinti į juos suleisdami sveiko donoro citoplazmos - plazmine membrana apgaubto ląstelės turinio, iš kurio buvo pašalintas branduolys. Tačiau gimusiems kūdikiams išsivystė genetiniai sutrikimai, todėl procedūra buvo uždrausta.

Mitochondrijų genų persodinimas 2015 metais buvo įteisintas Jungtinėje Karalystėje, tačiau iki šiol jokia kita šalis nedrįsta įvesti naujojo įstatymo.

Kalbėdamas apie procedūrą, Londone dirbantis ląstelių mokslininkas Dusko‘as Ilic‘as teigė: „Na, atrodo, kad gimė pirmasis sveikas kūdikis po mitochondrinės genų persodinimo operacijos. Tai tikras lūžis medicinos pasaulyje. Tikiuosi, kad tai apramins kai kuriuos kritikus, paspartins medicinos vystymąsi ir galbūt šią operaciją tuoj galėsime sėkmingai atlikti ir Jungtinėje Karalystėje.“

Tačiau vyras taip pat pripažino, kad išliko neaiškumų: „Kadangi procedūra buvo atlikta Meksikoje, gydytojai neprivalėjo paklusti tiems patiems griežtiems reikalavimams, kaip kitose šalyse. Todėl nežinome, ar jie iš tiesų buvo tinkamai pasiruošę – galbūt tai buvo labai rizikinga operacija.“

Detalesnė informacija apie procedūrą bus atskleista Amerikoje, „American Society for Reproductive Medicine“ susitikime, šių metų spalio mėnesį.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo
Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tač...
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų