Šeštadienis, 2023.09.23
Reklama

Atrasti svarbūs genetiniai ryšiai tarp skydliaukės genų ir sunkių širdies ligų

Šaltinis: vlmedicina | 2020-06-30 10:37:32

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai atrado naujų svarbių genetinių ryšių tarp širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų bei endokrininės sistemos, - skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Kauno klinikų nuotr.

Atrastas vertingas žymuo prognozuojant ūminio miokardo infarkto, kitų sunkių ligų eigą ir baigtį: genetinę grėsmę šioms komplikacijoms gali atskleisti laiku atliktas skydliaukės hormono – laisvojo trijodtironino – koncentracijos kraujyje tyrimas.

LSMU MA Neuromokslų instituto Elgesio medicinos laboratorijos mokslininkų grupė – Julija Brožaitienė, Nijolė Kažukauskienė, Julius Burkauskas, Violeta Žaliūnaitė ir Narseta Mickuvienė – kartu su bendraautorėmis Daina Skiriute ir Olivija Gustiene – atliko skydliaukės hormonų apykaitoje dalyvaujančių biologiškai aktyvių medžiagų genetinius tyrimus.

Ilgalaikio stebėjimo moksliniame tyrime „Skydliaukės hormonų lygio ir dejodinazių genetinių variacijų svarba pacientams po ūminio miokardo infarkto“ dalyvavo 290 pacientų, persirgusių ūminiu miokardo infarktu.

Tyrimo rezultatai rodo, kad sunkios širdies ir kraujagyslių sistemos ligos arba kitos sunkios būklės, tarkime, po intensyviosios terapijos, gali sutrikdyti paciento skydliaukės hormonų pusiausvyrą, net jei jis neserga skydliaukės ligomis, ir gali sukelti vieno iš hormonų – laisvojo trijodtironino – koncentracijos kraujyje sumažėjimą.

Jei pacientas turi genetinį polinkį susirgti sunkia ūminio miokardo infarkto forma – sumažėjusi šio hormono koncentracija gali būti gresiančio širdies nepakankamumo, staigiosios mirties pavojaus ženklas.

Pasak LSMU MA Neuromokslų instituto Elgesio medicinos laboratorijos mokslininkių Nijolės Kažukauskienės ir Narsetos Mickuvienės, sutrikusi skydliaukės hormonų pusiausvyra gali būti tirtųjų genų požymis.

„Pamatę šį hormonų sutrikimą, galime prognozuoti blogesnę ligos eigą. Tad laisvojo trijodtironino koncentracijos tyrimas galėtų padėti atrinkti didelės rizikos pacientus, kurių ateities ilgalaikė prognozė nepalanki. Šiems pacientams būtų galima taikyti intensyvesnę kardiologinę stebėseną“, – tyrimo rezultatus apibendrino N. Mickuvienė.

N. Kažukauskienė pastebėjo, kad jau anksčiau moksliniais tyrimais įrodyta neuroendokrininių pokyčių reikšmė organizmo funkcijai, tačiau iki šiol nebuvo tirti šią pusiausvyrą lemiantys genai, netyrinėta, kaip genetinis pokytis lemia skydliaukės hormonų pusiausvyrą po infarkto, kokios įtakos jis turi ilgalaikei ligos baigčiai – mirštamumui nuo šios ligos, pasveikimui arba perėjimui į lėtinę būklę po metų.

Tad šis tyrimas – pirmasis, nagrinėjantis skydliaukės hormonų koncentracijos ir genetinių žymenų poveikį ligos eigai ir baigčiai po ūminio infarkto.

Atrastoms sąsajoms vienareikšmiškai patvirtinti dar reikia atlikti daugiau tyrimų, tačiau LSMU MA Neuromokslų instituto Elgesio medicinos laboratorijos mokslininkų grupės tyrimas jau susilaukė tarptautinio pripažinimo ir susidomėjimo: jo rezultatai paskelbti prestižiniame mokslo žurnale „Scientific Reports“.

Ateityje tikimasi rasti naujų žymenų, suformuluoti naujus gydymo tikslus širdies ir kraujagyslių ligoms valdyti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: genetika
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Liga, kuri kamuoja kas ketvirtą pasaulio moterį: stebėkite kūno pokyčius
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi...
Rožinio kaspino mėnuo: kada paskutinį kartą tikrinotės savo krūtis?
Artėjantis spalio mėnuo yra skirtas palaikyti moteris, kovojančias su krūties vėžiu, siekiant išreikšti solidarumą šios...
Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota
Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šve...
Ko reikia gerai odos, kaulų bei sąnarių būklei palaikyti?
Nuo kolageno tiesiogiai priklauso nepriekaištinga žmogaus plaukų, nagų, odos, dantų, kaulų ir sąnarių būklė. Jo dėka vis...
Informacija mokinių tėvams: kaip patvirtinti apsilankymą pas gydytoją
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų prale...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų