Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Gimdymas namuose grėsmingas naujagimiui

vlmedicina.lt | 2013-09-24 00:01:59

Per pastarąjį dešimtmetį vaikų, gimusių namuose, skaičius JAV didėja. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad šiais atvejais dažniau gimsta negyvi naujagimiai arba jie turi didesnes neonatalines ar neurologines problemas.

Moteris
© Fotolia.com

Gimdant namuose - mirtingumas 10 kartų didesnis

Didžiausioje šio pobūdžio studijoje buvo analizuojama 13 milijonų gimdymų JAV 2000-2010 metais: tiek namuose, tiek ligoninėje, prižiūrint gydytojams ar akušeriams. Vertinama naujagimių būklė pagal Apgar skalę praėjus 1 ir 5 minutėms po gimdymo, bendra neonatalinė ir neurologinė būklė. Jei praėjus 5 minutėms po gimdymo naujagimis vertinamas 0 balų, jis laikomas gimusiu negyvu, nors tyrėjai teigia, kad 10 proc. tokių naujagimių išgyvena.

Tyrimas nustatė, kad gimdant namuose naujagimių mirtingumas yra 10 kartų didesnis,  jie beveik 4 kartus dažniau turi sunkių neonatalinių ir neurologinių problemų nei vaikai, gimę ligoninėje. Gimdymas namie ypač grėsmingas pirmą kartą gimdančioms, kadangi jų naujagimio mirtingumo rizika išauga net 14 kartų.

Tyrėjai pabrėžė, kad rizika yra susijusi su planuojamo gimdymo vieta, bet ne su gimdymą priėmusių asmenų kvalifikacija.

Dauguma nėštumų praeina sklandžiai, bet tam tikrais atvejais gimdymo metu gali įvykti nenuspėjamos komplikacijos, kurioms būtinos chirurginės intervencijos. Jei tai įvyksta namie, transportuojant gimdyvę į ligoninę neretai prarandamas brangus laikas.

Gimdymas namuose- rizika

Tyrimo rezultatai įrodo, kad gimdymas namuose yra kliniškai netikslingas, nepateisinamas dėl blogų išeičių, todėl medikai moterų gimdyti namuose neturėtų skatinti.

Nors vaiko gimimas yra pats nuostabiausias momentas moters gyvenime, o tėvai tikisi išgyvenimus paversti tikra švente, jie turi susimąstyti, kokiai rizikai pasmerkia savo būsimą vaikelį.

Tuo tarpu medikai turi būti atviri tėvams dėl laukiamų pavojų ir daryti viską, kad gimdymas mamai ir jos vaikeliui būtų kiek galima malonesnis, o aplinka, supanti gimdyvę, labiau primenantį namų dvasią.

Saugumą galima užtikrinti tik stacionare

Šiaulių Respublikinės ligoninės Moters ir vaiko klinikos direktorius doc. dr. Linas Rovas „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė per savo darbo praktiką nesulaukęs pasiūlymo pagelbėti pagimdyti namuose. O jei ir būtų sulaukęs, nebūtų sutikęs. Jo nuomone, gydytojo svarbiausias uždavinys yra užtikrinti paciento saugumą, o visišką saugumą gimdant galima užtikrinti tik stacionare, kur sudarytos geriausios sąlygos gimdyti ir suteikti medicininę pagalbą ištikus nelauktoms komplikacijoms. Maža to, daugelyje gimdymo stacionarų sąlygos moteriai ir naujagimiui prilygsta namų jaukumui, o moteris, jeigu jai gydytojas asocijuojasi su kokia nors intervencija, gali būti prižiūrima vien tik akušerės.

Šaltinis:

Grunebaum A, McCullough LB, Sapra KJ, et al “Apgar score of 0 at 5 minutes and neonatal seizures or serious neurologic dysfunction in relation to birth setting”,  American Journal of Obstetrics and Gynecology, 2013.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų