Trečiadienis, 2025.07.16
Reklama

Gerbkime vieni kitų teisę į tylią, sveiką ir ramią aplinką

vlmedicina.lt | 2014-04-29 11:43:07

Balandžio 30 - oji Tarptautinė triukšmo suvokimo diena. Triukšmas – akivaizdi ir sunkiai pašalinama mūsų gyvenamosios aplinkos problema, išaugusi paspartėjus industrializacijos bei urbanizacijos procesams.

Triukšmas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro nuotr.

Pašalinių, įkyrių ir nenorimų girdėti garsų šaltiniai gali būti labai įvairūs: statybos, pramonė, transportas, kaimynai ir pan. Visgi pagrindinis triukšmo šaltinis mus supančioje aplinkoje yra transporto priemonės - automobiliai, traukiniai, lėktuvai. Per pastaruosius 10 metų transporto srautai išaugo daugiau kaip du kartus, o tai turi tiesioginės įtakos padidėjusiai triukšmo taršai. Transportas sudaro apie 65–85 proc. bendrojo triukšmo lygio.

Vilniaus mieste automobiliai sukelia daugiau kaip 90 proc. viso bendrojo triukšmo lygio, oro ir geležinkelių transportas atitinkamai dalijasi 1,5 ir 2,5 proc. Tokius aukštus transporto sukeliamo triukšmo rodiklius pirmiausia lemia senyvas Lietuvos automobilių parko vidutinis amžius, kuris šiuo metu svyruoja ties 15 metų riba. Kitose Europos Sąjungos valstybėse šis vidurkis yra 8,5 metų.

Žalingas triukšmo poveikis tiesiogiai priklauso nuo jo intensyvumo (garsumo decibelais (dB)), trukmės ir dažnių diapazono.

Triukšmas trukdo ne tik ilsėtis, miegoti ar bendrauti. Intensyvūs garsai gali pažeisti ausų būgnelius, o ilgalaikiai, kad ir silpni garsai – sukelti vidurinės ausies pažeidimus. Įrodyta, kad triukšmas neigiamai veikia širdies, kvėpavimo, nervų ir virškinimo sistemų veiklą. Stresas, padidėjęs kraujospūdis, pyktis, galvos skausmas, virškinimo sutrikimai, nusilpęs imunitetas irgi turi tiesioginį ryšį su triukšmu.

Triukšmingoje aplinkoje augantiems vaikams sunkiai pavyksta sutelkti dėmesį, o tai turi tiesioginės įtakos mokymosi rezultatams. JAV daugiau kaip 5 milijonai jaunuolių nuo 6 iki 19 metų kenčia nuo triukšmo sukeltų klausos sutrikimų.

Nemalonūs garsai neigiamai veikia ne tik mus, bet ir gyvūnus. Gyvuliai ūkiuose, augintiniai namuose ir gyvūnai gamtoje taip pat kenčia nuo triukšmo, kuris keičia natūralų jų maitinimosi laiką bei dauginimosi periodą.

Triukšmas daro įtaką netgi negyvajai aplinkai. Žemų dažnių triukšmas, sklindantis kaip vibracija, pažeidžia gyvenamuosius ir kitos paskirties pastatus. Tai itin opi problema senamiesčiuose, kurių pastatai nėra atsparūs šiam triukšmo poveikiui.

Nepaisant to, kad transporto priemonėse diegiami naujausi technologiniai sprendimai, susiję su triukšmo mažinimu, įrengiami įvairūs nuo triukšmo turintys apsaugoti atitvarai, triukšmo tarša vis dar išlieka itin didelė, todėl mes kaip jo girdėtojai turėtume nepamiršti nuo triukšmo saugotis ir patys! Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina nuo triukšmo saugotis naudojant ausų kamštukus, klausyti muzikos vidutiniu garsu, muzikos su ausinėmis klausyti ne ilgiau kaip porą valandų per dieną ir svarbiausia – gerbti vieni kitų teisę į tylią, sveiką ir ramią aplinką.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Triukšmas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Hormonų svyravimai ir migrena: kodėl su ja dažniau susiduria moterys?
Migrena – sudėtingas neurologinis sutrikimas, stipriai paveikiantis gyvenimo kokybę. Nors ji dažnai siejama su gen...
Nauja odos priežiūros era – taisykles rašo genai
Lietuvos laboratorinė medicina ką tik žengė revoliucinį žingsnį, atveriantį galimybę ilgiau išsaugoti sveiką odą bei efe...
Profilaktinė patikra vasarą – mažiau rūpesčių rudenį
Mažiau virusų, streso ir mažesnės eilės pas gydytojus – štai kodėl vidurvasarį puikus laikas atlikti profilaktiniu...
Skaitmeninis detoksas atostogų metu: nauda emocinei ir fizinei sveikatai
Ar tikrai ilsitės per atostogas, jei rankoje – telefonas? Net ir ilsėdamiesi dažnai liekame „prisijungę&ldqu...
Radiologijos technologo profesija: nepakeičiama net dirbtinio intelekto eroje
Radiologijai išlieka viena kertinių medicinos sričių. Technologinė pažanga dar labiau išplėtė ir sustiprino radiologijos...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų