Pirmadienis, 2024.03.04
Reklama

Gediminas Norvilas. Priverstinio alkoholikų gydymo klystkeliai (3)

Gediminas Norvilas, andragogas, priklausomybių konsultantas | Šaltinis: vlmedicina | 2017-03-10 00:02:47

Priverstinio gydymo idėja vėl keliama į viešumą. Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Remigijus Žemaitaitis užregistravo Narkologinės priežiūros įstatymo Nr. VIII-156 7 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siūloma praplėsti priverstinio gydymo nuo alkoholizmo tvarką.

Gediminas Norvilas. © Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Pataisa bemaž analogiška tai, kurią siūlė prieš metus ir du mėnesius tuometinė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Tuomet įstatymo pakeitimai nugulė į stalčių, nes siūlymai priverstinai gydyti žmones sulaukė daug kritikos, ypač akcentuota, kad tai bandymas sugrįžti į sovietinę praeitį.

Dabar pataisą teikęs R. Žemaitaitis akcentavo girtų ar apsvaigusių nuo narkotikų tėvų žudomų ir mušamų vaikų problematiką, vaikų apsaugos sistemos neveiklumą. Atkreiptas dėmesys į tai, jog kenčia problemų dėl alkoholio turinčio asmens artimieji, bet jie neturi priemonių, kaip paveikti priklausomo asmens elgesį. Pabrėžta, kad būtina gydyti asmenis, kurie gali padaryti didelę žalą sau ar artimiesiems asmenims, kuriems pasireiškia nuolatinis girtavimas, trunkantis ilgiau kaip mėnesį.

Priverstinis gydymas ar įkalinimas?

Priverstinai išgydyti žmogų galima tais atvejais, jei yra vaistų, procedūrų ar kitokių metodų, kuriuos panaudojus prieš žmogaus valią šis pasveiksta. Priklausomybė oficialiai įvardinta kaip lėtinė, progresuojanti, nepagydoma liga, o tai reiškia, kad priverstinio pasveikimo galimybių nėra.

Panaudojus prievartą, galima apriboti priklausomo asmens elgesį, t.y. padaryti taip, kad žmogus neturėtų prieigos prie alkoholio ar kitų svaigalų. Paprasčiau tariant - izoliuoti. Patalpinti į uždaro tipo psichiatrinę ligoninę. Arba į kalėjimą. Taip buvo elgiamasi su alkoholikais ir narkomanais anais, sovietiniais laikais. Teigiamas (jei tai galima vadinti teigiamu) tokios izoliacijos rezultatas – kol asmuo būdavo izoliuotas nuo visuomenės, aplinkiniai tiesiog turėjo galimybę ramiai pagyventi. Tiesa, pasitaikydavo pavienių atvejų, kai žmogus, ilgesnį laiką pabuvęs blaivus už grotų, permąstydavo savo gyvenimą ir grįžęs bandydavo gyventi be svaigalų.

Kas nori priverstinio gydymo?

Labiausiai prievartai pritaria alkoholikų artimieji, pavargę nuo girtaujančio šeimos nario destruktyvaus elgesio.

Dažnu atveju alkoholikų izoliaciją palaiko socialinių, vaiko teisių ir kitų tarnybų darbuotojai, kurie tiesiogiai susiduria su girtaujančiais ar vartojančiais kitas psichiką veikiančias medžiagas ir nenorinčiais keisti gyvenimo būdą klientais.

Kad būtina priverstinai gydyti alkoholikus, pritaria ir jų kaimynai, kuriems pabosta triukšmas, netvarka, agresija ir gyvenimas nuolatinėje įtampoje, nes girtaujantys kaimynai - potencialūs gaisro ar kitų negandų sukėlėjai.

Pasipiktinimo ir reikalavimų izoliuoti girtaujančius asmenis banga visuomenėje ypač kyla tada, kai girtas asmuo užmuša, padaro avariją, sužaloja kitus žmones ar naudoja smurtą prieš vaikus.

Vedami skausmo, pykčio ir bejėgiškumo žmonės dažniausiai mato vienintelę išeitį – potencialiai pavojingą asmenį reikia izoliuoti.

Nepalaiko priverstinio gydymo idėjos žmogaus teisių gynėjai ir specialistai, teikiantys tiesioginę pagalbą priklausomiems asmenims. Pagrindinis argumentas - būtina atskirti prievartą nuo gydymo. Jei žmogus nusižengia teisės normoms ar kelią grėsmę visuomenei, jis turi atsakyti prieš įstatymą, kartu jam siūlyti pagalbą, motyvuoti suvokti savo priklausomybę, prisiimti atsakomybę už nekontroliuojamą elgseną ir skatinti keisti mąstymą, vertybines nuostatas bei gyvenimo būdą.

Priverstinio gydymo kontekste labai svarbus žmogaus sutikimas gydytis ar dalyvauti elgesio keitimo programose, nes kyla klausimas: ką daryti, jei asmuo neigia priklausomybę ir kategoriškai atsisako pagalbos? Įkalinti iki tol, kol sutiks gydytis, ar paleisti ir laukti, kol padarys naują nusikaltimą?

Kaip gydyti ir kas gydys?

Prievartos taikymo iniciatoriai akcentuoja, kad elgesio nekontroliuojančius ir darančius žalą aplinkiniams alkoholikus būtina priverstinai gydyti, tačiau nepateikia siūlymų, kaip turėtų atrodyti šis „gydymas“. Kas gydys? Kokiose įstaigose? Kokiais metodais? Kiek tai kainuos?

Priklausomų asmenų gydymo srityje galima pastebėti metodikų nebuvimą, nes Lietuvoje dar iki šiol nėra vieningos ir kryptingos priklausomybių gydymo ir pagalbos sistemos. Tai pastebėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kai SAM darbo grupė vėl ėmėsi priklausomybės ligų reorganizacijos klausimų. Beje, minėtų centrų reorganizacijos gairės numatytos dar 2012 metais, tačiau iki šiol realių pokyčių ir sprendimų nebuvo. Ministras pastebėjo, kad kai kurie priklausomybės ligų centrai taiko mokslu nepagrįstus, SAM neaprobuotus medicinos metodus,lėšos naudojamos neracionaliai, o pagalbos galimybės neretai yra ribotos dėl vietų stacionaruose ar specialistų trūkumo.

Galima teigti, kad dabartinė pagalbos priklausomiems asmenims sistema yra neaiški ir nesutvarkyta, o čia įstatymu siūloma įvesti naują gydymo tvarką. Panašu, kad siūlomas dar vienas „popierinis“ įstatymo straipsnių pakeitimo projektas.

Priverstinio gydymo atgarsiai šiandien

Iš dalies priverstinis gydymas egzistuoja ir šiandien, nes nemaža dalis priklausomų žmonių pagalbos kreipiasi ir pradeda gydytis ne savo noru, nes juos verčia artimieji, darbdaviai ar kiti žmonės, kurie turi įtakos priklausomam asmeniui. Principas paprastas - nustojama pataikauti, gąsdinti ir iškeliama kategoriška sąlygą su reikalavimu gydytis. Priešingu atveju pasakoma, kad bus kviečiama policija, bus išmestas iš namų, atleistas už girtavimą iš darbo ir pan. Gydytis gali įpareigoti teismas, o jei asmuo atsisako, skiriama reali laisvės atėmimo bausmė. Socialinių tarnybų ir vaiko teisių apsaugos darbuotojai gali taikyti tam tikras sankcijas, norėdami įpareigoti gydytis asmenį, kuris nesuvokia ir neigia savo priklausomo elgesio pasekmes.

Kitaip tariant, asmuo kreipiasi į specialistus ne savo noru, tačiau svarbu yra tai, kad jis išreiškia sutikimą ir savanoriškai pasirašo sutartį, pagal kurią įsipareigoja dalyvauti gydymosi ar socialinės-psichologinės reabilitacijos programoje. Tokio, dalinai priverstinio, metodo teigiamų rezultatų yra nemažai, nes dalyvaujančio sveikimo programoje asmens nuostatos priklausomybės ir savo elgesio atžvilgiu gali keistis.

Beje, šiandien įkalinimo vietose taip pat yra taikomos resocializacijos ir reintegracijos programos, kurių tikslas yra motyvuoti nusikaltusį asmenį keisti gyvenimo būdą.

Kada ir ką būtina gydyti?

Tiek seniau teiktame buvusios ministrės variante, tiek dabartiniame Seimo nario R.Žemaitaičio siūlyme minima nuostata dėl gydymo kriterijų: „Manau, jog ši pataisa leis padėti asmenims, kurie gali padaryti didelę žalą sau ar artimiesiems asmenims, kuriems pasireiškia nuolatinis girtavimas, trunkantis ilgiau kaip mėnesį“.

Kodėl siūlomas terminas yra mėnuo girtavimo? Ar, pvz., nėščia moteris, kuri girtauja penkias dienas, nedaro žalos būsimam kūdikiui? Ar reikia priverstinai izoliuoti ir bandyti gydyti vartojančią narkotikus nėščią moterį? Ar asmuo, kuris girtauja periodiškai po kelias dienas, tačiau girtas nuolat sėda prie vairo, nesukelia realios grėsmės sau ir aplinkiniams? Ar būtina laukti, kol jis girtaus mėnesį ar suvažinės žmogų, ir tada taikyti priverstines sankcijas? Ar žmogus, kuris girtauja tik savaitgaliais ir girtas muša žmoną bei vaikus, nenusipelno priverstinio gydymo?

Kalbant apie priklausomų asmenų daromą žalą aplinkiniams, be alkoholikų, yra priklausomi nuo azartinių lošimų, dėl kurių priklausomybės labai kenčia artimieji, nes lošėjai pralošia viską, ką turi, ir dar šeimą įklampina į skolas. Yra priklausomi nuo narkotikų, kurie dažniausiai niekur nedirba, o pinigų narkotikams gauna vogdami ir plėšikaudami.

Jeigu būtų nuspręsta taikyti priverstinį gydymą alkoholikams, tokio pat gydymo tuoj imtų reikalauti ir kiti nuo artimųjų destruktyvaus elgesio kenčiantys žmonės. Tokiu atveju, vadovaujantis galimos žalos kriterijumi, į eilę priverstiniam gydymui galima įrašyti ir neturinčius priklausomybių smurtautojus bei prievartautojus, kurie atsisako dalyvauti elgesio keitimo programose.

Taigi kas kitas kandidatas priverstiniam gydymui?

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Priklausomybė, Nuomonė
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kruopas kabinkite šaukštais: dietologė papasakojo apie jo naudas
Kai pabosta gaminti vis tuos pačius patiekalus dienos pusryčiams, pietums ir vakarienei, metas prisiminti pigų, bet svei...
Kaip su vaikais kalbėti apie lytiškumą ir lytiniu keliu plintančias ligas
Tėvai paprastai moko vaikus rūpintis savo sveikata, tačiau apie lytinę sveikatą su atžalomis kalbasi ne visi. Dažnai šio...
Erkinio encefalito grėsmė atsiranda vos atšilus orams
Apie vieną iš sunkiausių virusinių infekcinių ligų – erkinį encefalitą – visuomenėje kalbama dažnai ir daug,...
Paveldima retinopatija: genetinei ligai ieškoma vis pažangesnių diagnostikos ir gydymo būdų
Paveldima retinopatija – kelių šimtų ligų grupė, priskiriama retoms ligoms. Šiuo metu žinoma apie 250 su paveldimo...
Klaipėdos universiteto ligoninė plečia krūties vėžio diagnostikos galimybes
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda vykdyti krūties vėžio prevencinę programą. Pasak medikų, tai reikšmingas ž...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų