Sekmadienis, 2024.10.13
Reklama

Gausus prakaitavimas ir jo priežastys: kaip jį sumažinti?

Šaltinis: vlmedicina | 2022-06-17 13:42:50

Prakaitavimas – natūralus organizmo procesas, kurį dažniau patiriame užsiimdami aktyviomis fizinėmis veiklomis, taip pat esant aukštesnei lauko temperatūrai ar išgyvenant stresinę situaciją. Vis dėlto kai kuriems žmonėms gausus prakaitavimas ima trukdyti kasdienybėje ir gali sukelti itin didelį diskomfortą.

Didelio prakaitavimo simptomus kontroliuoti padeda antiperspirantai / Pexels.com

Kaip kontroliuoti?

„Prakaitavimas dažniausiai skirstomas į du tipus: lokalizuotą ir generalizuotą. Lokalizuotas prakaitavimas paveikia tik tam tikras kūno vietas – pažastis, delnus, veidą, pėdas, krūtinę, intymią zoną. Jis taip pat išsiskiria tolygumu, kai, pavyzdžiui, panašų kiekį prakaito išskiria abi pažastys, abu delnai ir pan.“, – pranešime žiniasklaidai aiškina BENU vaistinės ekspertė Inga Norkienė.

Kiekvieno žmogaus prakaitavimo procesai ir priežastys varijuoja: vieni gausiau prakaituoja termometro stulpeliui pakilus aukščiau, kitiems užtenka aktyviau pajudėti ar suvalgyti tam tikrų maisto produktų. Antsvorio turintys žmonės natūraliai prakaituoja gausiau, dar kai kuriems prakaitavimas siejasi su tuo metu jaučiama įtampa ar stresu.

„Visa tai gali gerokai paveikti asmens kasdienybę, nes ne visada galima paprasčiausiai nueiti į dušą ar persirengti. Kai kurie žmonės yra net linkę apriboti savo socialinį gyvenimą dėl patiriamo diskomforto. Tačiau svarbu paminėti, kad galima įsigyti įvairių tipų ir formų antiperspirantų, kurie apsaugo nuo nemalonaus kvapo, suteikia sausumo pojūtį tam tikrą kiekį valandų.

Visgi, norėčiau pažymėti ir tai, kad net ir stiprūs – bene 72 val. veikiantys preparatai kai kuriems žmonėms tampa neveiksmingi. Tada reikėtų žvalgytis šiek tiek kitokių priemonių ir būdų gausaus prakaitavimo keliamoms problemoms išspręsti“, – pataria I. Norkienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad itin didelio prakaitavimo simptomus kontroliuoti padeda specialūs, itin stipraus poveikio antiperspirantai, kuriuos šalia kasdienio antiperspiranto reikia naudoti kartą per perą, o vėliau – vieną ar du kartus per savaitę. Vaistininkė pažymi, jog tokio pobūdžio preparatus galima naudoti ne tik pažastų zonoje, bet ir pėdų bei delnų prakaitavimui slopinti.

„Sudėtingiausiais prakaitavimo atvejais, galima pasinaudoti ir kitais būdais. Šiais laikais egzistuoja įvairūs medikamentai, gydymas elektros impulsais, taip pat botulino toksino injekcijos, net operacijos, kurių metu pašalinama dalis prakaito liaukų. Tačiau tokios procedūros atliekamos išskirtiniais atvejais“, – sako specialistė.

Gali išduoti ligas

Dažniausiais atvejais, prakaitavimas nesukelia žalos žmogui – tai organizmo reakcija į karštį ir natūralus būdas atsivėsinti. Polinkis prakaituoti daugiau netgi gali būti paveldėtas. Visgi, generalizuotą prakaitavimą, kada prakaituoja visas žmogaus kūnas, gali sukelti medikamentai arba tam tikri sveikatos sutrikimai. Moterys visuomet gausiau prakaituoja besilaukdamos, taip pat menopauzės metu. Alkoholiu piktnaudžiaujantys asmenys irgi išskiria daugiau prakaito.

„Kai kurie antibiotikai, maisto papildai, kraujospūdį reguliuojantys vaistai ar antidepresantai gali taip pat sukelti prakaitavimą. Tačiau jei pastebima, kad prakaitavimas staiga tampa gausesnis, nei įprasta, atsiranda prakaitavimo sukeltų odos įtrūkimų, sužeidimų, vargina naktinis prakaitavimas, kai pabundama drėgnoje patalynėje arba šalia prakaitavimo patiriama nemiga, stiprus nuovargis, kosulys, didelis troškulys – vertėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – įvardija I. Norkienė.

Ji taip pat pažymi, kad gausus generalizuotas prakaitavimas gali pasireikšti ir šalia širdies ligų, leukemijos, limfomos, diabeto, skydliaukės sutrikimų, o daug prakaituojant netenkama ir mineralinių medžiagų. Tad būtina atstatyti prarastą medžiagų kiekį vartojant papildus su įvairiais mineralais bei druskomis.

Anot vaistininkės, gausiai prakaituojant susiduriama su didesne infekcijų ir bakterijų sukeltų ligų tikimybe, mat drėgna oda – puiki terpė grybeliams bei bakterijoms veistis. Būtent todėl, varginant prakaitavimo problemomis, reiktų pasitarti su specialistu, kuris nukreips reikalingiems tyrimams ir padės išsiaiškinti, ką slepia neįprastai gausus prakaitavimas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikata be vaistų
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų