Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Europos sveikatos draudimo kortele galima naudotis tik teisėtai

vlmedicina.lt | 2014-06-20 10:53:01

Viešint svečioje šalyje ir prireikus būtinosios pagalbos gydymo įstaigoje, Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) pateikti gali tik tie žmonės, kurie mūsų šalyje yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD). Visgi būna atvejų, kai nedrausti mūsų kraštiečiai pasinaudoja šia kortele, o tokiais atvejais jie privalo grąžinti lėšas į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą.

Europos sveikatos draudimo kortelė
Europos sveikatos draudimo kortelė. Valstybinės ligonių kasos nuotr.

Todėl prieš išvykstant už Lietuvos ribų patariama visuomet įsitikinti, ar žmogus yra draustas PSD, jei ne – reikėtų pasirūpinti šiuo draudimu. Būtinosios pagalbos užsienyje dažniausiai prireikia šiltuoju metų laiku, kai daugeliui žmonių yra atostogų metas, yra daug keliaujama, vykstama į Europos šalis. Šių kelionių metu pasitaiko ir susirgti, ir patirti traumų, tokiais atvejais ir prireikia medikų pagalbos bei pasitaiko nesusipratimų dėl ESDK.

„Europos sveikatos draudimo kortelė patvirtina apdraustojo teisę gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas laikino buvimo Europos Sąjungos (ES) šalyse ir Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine bei Šveicarijoje metu. Labai svarbu žinoti tai, kad ši kortelė garantuoja tik nemokamą būtinąją pagalbą, tačiau nėra dengiamos transportavimo iš vienos valstybės į kitą išlaidos, taip pat priemokos už gydymo paslaugas, galiojančios svečioje šalyje. Priemokas žmogus turi apmokėti savo asmeninėmis lėšomis ar už jį apmoka privati draudimo bendrovė, apdraudusi klientą papildomai tokiu draudimu“, – teigia Jūratė Sabalienė, VLK Tarptautinių ryšių skyriaus vedėja.

Jūratė Sabalienė
Jūratė Sabalienė. Valstybinės ligonių kasos nuotr.

Jos teigimu, kasmet pasitaiko žmonių, kurie, ar dėl nežinojimo, ar dėl kitokių priežasčių, pasinaudoja ESDK nebūdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Vėliau jiems už gautas gydymo paslaugas tenka susimokėti iš savo kišenės. Todėl labai svarbu, kad žmonės, kurie nustojo mokėti PSD įmokas, ar už juos jos nebemokamos, ar išvyko gyventi į kitą šalį, ar pan., tačiau turi ligonių kasų išduotą ESDK, kurios galiojimo laikas nepasibaigęs, nesinaudotų tokia kortele gaudami būtinosios pagalbos paslaugas.

„Pagal pateiktą ESDK užsienyje suteikus būtinąją medicinos pagalbą, išlaidas apmoka tos šalies valstybinio sveikatos draudimo įstaiga. Vėliau ji kreipiasi į Lietuvą, šiuo atveju į mus, dėl šių išlaidų kompensavimo. Visais šiais atvejais ligonių kasos, apmokėjusios už suteiktas paslaugas, nustačiusios, kad žmogus nebuvo draustas PSD, minėtas sumas išsiieško iš tų, kurie neteisėtai pasinaudojo kortele. Žalos dydis kiekvienu atveju priklauso nuo žmogui suteiktų gydymo paslaugų kiekio bei apmokėtų sumų“, – sakė J. Sabalienė.

J. Sabalienės teigimu, žmogus, kuris neteisėtai pasinaudojo ESDK, pirmiausia yra informuojamas apie tai, kad jis turi pats atlyginti žalą, t. y. grąžinti lėšas į PSDF, arba pateikti draustumą patvirtinančius dokumentus. Jei žmogus to nepadaro geranoriškai, yra kreipiamasi į teismą ir išieškoma tam tikra pinigų suma.

Taip pat svarbu žinoti, kad gydymas svetur kainuoja gerokai brangiau nei Lietuvoje. Tai reiškia, kad tiems gyventojams, kurie nėra drausti PSD, prireikus tenka plačiai atverti piniginę svečioje šalyje. Pavyzdžiui, žinomas atvejis, kai vienas žmogus nebūdamas draustas pasinaudojo ESDK ir padarė daugiau nei 23 tūkst. litų žalą PSDF biudžetui, kurią jis turi atlyginti.

Svarbu atminti, jei ESDK buvo pasinaudota neteisėtai (esant nedraustam), už gydymo išlaidas vis tiek teks susimokėti pačiam. Jei jau taip atsitiko, geriausia žalą atlyginti geranoriškai.

Primename, kad ESDK nemokamai išduoda teritorinės ligonių kasos (TLK) gyventojų aptarnavimo skyriuose visiems žmonėms, kurie yra drausti PSD. Atvykus į vietą, šią kortelę galima gauti greitai per keliolika minučių, nes jos pagaminamos vietoje. Jei nepatogu atvykti į TLK, tuomet prašymą pateikti galima internetu.

2013 m. iš viso išduotos 161 394 kortelės ir 10 789 jas pakeičiantys sertifikatai. Tuo tarpu už būtinosios pagalbos paslaugas ES šalyse buvo sumokėta apie 22,7 mln. litų.

Šalys, kuriose galioja ESDK:

Europos Sąjungos šalys:

Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija,  Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija, Vokietija.

Europos ekonominės erdvės šalys:

Lichtenšteinas, Islandija, Norvegija.

Šveicarijos Konfederacija.

Valstybinė ligonių kasa

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų