„Dar daug žmonių mano, kad eteriniai aliejai yra naudojami tik dėl jų kvapo, ir nelabai supranta, kam jie yra reikalingi. Bet sužinoję, kokia juose slypi gydomoji jėga, – visą namų vaistinėlę pripildo tais mažais buteliukais“, – pastebi SPA centro „Levanda“ savininkė Jolanta Rumeikienė, pasidalinusi savo žiniomis, kaip reiktų naudoti eterinius aliejus, norint sustiprinti savo sveikatą.
J. Rumeikienė teigė, kad pagrindinis būdas sveikatintis, panaudojant eterinius aliejus, – juos uostyti. Tam galima panaudoti ir specialias žvakides, į kurias įpilus eterinio aliejaus, jo kvapas pasklinda patalpose.
J. Rumeikienė pripažįsta, kad ruduo yra tas metas, kai daugelis prisimena, o jų dar neišbandę – atranda eterinius aliejus. Atšalę orai, vėjas, darganos, lietūs – su šiais ištikimaisiais rudens palydovais neretai atkeliauja ir viršutinių kvėpavimo takų ligos, o vis tirštėjančios tamsumos slopina gerą nuotaiką, energiją, iniciatyvą kažko imtis. Štai tada įveikti rudeninį slogutį ir užbėgt už akių peršalimo ligoms ir gali padėti kvapnūs eteriniai aliejai.
Pasak J. Rumeikienės, eteriniais aliejais domisi vis daugiau žmonių, o ji pati juos atrado prieš 20 metų ir žinias klaupė skaitydama įvairią literatūrą, lankydamasi paskaitose, eterinių aliejų poveikį išbandydama su savo šeimos nariais bei bičiuliais. „Tai yra visas mokslas. Nors eteriniais aliejais domiuosi jau seniai, tačiau ir dabar dar atrandu vis kažką naujo – tai yra didelė gelmė“, – sakė J. Rumeikienė.
Mažomis dozėmis, bet dažnai
J. Rumeikienė paaiškino, kad eterinis aliejus – tai distiliacijos būdu išgautos augalo gydomosios galios koncentratas.
„Taigi jame yra ne tik augalo kvapas, bet ir veiklioji – gydomoji medžiaga. Pasidomėjus, kiek kiekviename augale yra įdėta gydomųjų savybių, mums atsiveria didžiulis eterinių aliejų panaudojimo galimybių laukas, – kalbėjo J. Rumeikienė. – Mūsų gamtoje yra daugybė vaistingų augalų – Dievas pasirūpino, kad visi geriausi vaistai būtų juose. Tereikia juos pasiimti ir panaudoti tikslingai. Eteriniai aliejai minimi Biblijoje, jie buvo naudojami dar prieš Kristaus amžių. Taigi tai nėra kažkoks naujas atradimas.“
Eteriniai aliejai gali būti naudojami ir profilaktikai, ir gydant ligas, jau jomis susirgus. Tačiau gydymo tikslais, akcentavo J. Rumeikienė, kad naudoti tik tuos aliejus, kurie yra 100 proc. natūralūs ir pirkti iš patikimų rankų.
„Eteriniai aliejai yra labai koncentruoti, jie naudojami labai mažomis dozėmis, bet dažnai. Tuomet pasiekiamas geras efektas“, – patarė J. Rumeikienė.
Ypač neskubėti ir pradėti nuo mažų dozių patariama tiems, kurie tik susipažįsta su eteriniais aliejais ir mokosi juos naudoti. Palengva atrandant labiausiai pačiam tinkamus eterinius aliejus, galima juos vartoti po vieną arba improvizuoti – daryti jų mišinius.
Uoslė – geriausias būdas nustatyti, ar aliejus tinka
J. Rumeikienė apibūdino tris būdus, kaip galima naudoti eterinius aliejus, kad jų veikliosios medžiagos patektų į organizmą.
„Pats pagrindinis būdas – per kvėpavimo takus. Vadinasi, eterinius aliejus reikia uostyti – galima tai daryti įvairiai: tiesiai iš buteliuko, užlašinus ant nosinės, ant delnų, lašinti ant pagalvės prieš miegą, ant drabužių. Nereikia bijoti, kad eteriniai aliejai ant drabužių paliks dėmę – to nenutiks, nes jie neturi riebalų, tad išgaruoja. Nebent citrusiniai eteriniai aliejai gali šiek tiek nudažyti medžiagą – reiktų į tai atkreipti dėmesį“, – kalbėjo J. Rumeikienė.
Ji teigiamai vertina ir tai, kad vis daugiau tėvų savo vaikams, juos ryte išleisdami į darželį ar mokyklą, ant petukų užlašina po lašelį artbatmedžio aliejaus. „Tai dezinfekuojanti priemonė, ji padeda apsaugoti vaiką nuo aplinkoje esančių virusų. Tačiau arbatmedžio eterinio aliejaus kvapas yra specifinis ir vaikams gali būti nelabai malonus. Tad šį aliejų galima sumaišyti su kuriuo nors citrusiniu eteriniu aliejumi – juos mažieji paprastai labai mėgsta“, – patarė J.Rumeikienė.
Beje, uoslė, pasak J. Rumeikienės, yra pas geriausias būdas sužinoti, ar eterinis aliejus konkrečiam žmogui tinka. „Jei žmogus, pauostęs eterinio aliejaus, negerai jaučiasi, jam norisi tą kvapą atstumti, vadinasi jis jam netinka ir jam nepadės. O jei tam tikrą eterinį aliejų malonu uosti, jo kvapas neerzina, vadinasi būtent jis ir turi tokių gydomųjų savybių, kokių organizmui labiausiai šiuo metu reikia“, – sakė J. Rumeikienė.
Veiksmingi darant inhaliacijas
Eteriniais aliejais taip pat galima kvėpinti patalpas, tam panaudojant specialias žvakides, oro drėkintuvus, ultragarsinius ar ventiliatorinius garintuvus.
„Galima kvėpinti patalpas ir profilaktiškai, ir susirgus, kad bakterijos, virusai, negalėtų laisvai daugintis ore. Naudoti eukaliptą, levandą, pipirmėtę, citrusinius aliejus. Aš labai mėgstu japoninį laurenį – jis ne tik saldaus citrusų kvapo, bet ir turi stiprų antivirusinį poveikį. Galima šiuos eterinius aliejus maišyti arba garinti atskirai“, – kalbėjo J.Rumeikienė.
Pasak jos, susirgus viršutinių kvėpavimo takų ligomis, gerai veikia inhaliacijos – pakanka į karštą garuojantį vandenį įlašinti eukalipto, arbatmedžio, levandos eterinio aliejaus ir, užsidengus rankšluosčiu, pakvėpuoti kelias minutes.
„Dar vienas labai veiksmingas būdas sustabdyti beprasidedančią slogą, kuris aprašytas Kurt Schnaubelt knygoje „Naujoji aromaterapija“ – ant popierinės servetėlės skiautės užlašinti vieną lašą levandų, arbatmedžio arba eukalipto eterinio aliejaus ir šią skiautę įdėti į nosies šnervę. Palaikyti ten kiek galima ilgiau – nosis atsikemša ir sloga gali dingti visai,“ – pasakojo J. Rumeikienė.
Dar vienas eterinių aliejų panaudojimo būdas – juos tepti ant odos, kuo arčiau uždegimo vietos. „Eteriniai aliejai yra labai koncentruoti, todėl juos reikia skiesti – galima ir su paprastu augaliniu valgomu aliejumi, kurio yra virtuvėje. Proporcija dažniausiai tokia: į 5 mililitrus (tai būtų vienas arbatinis šaukštelis) augalinio aliejaus – 3 lašiukai eterinio“,– teigė J. Rumeikienė.
Tokiais mišiniais galima tepti kaklą, krūtinę, nugarą, kojų padus, apie nosį – šis būdas ypač tinka mažiems vaikams.
Galima vartoti į vidų, bet atsargiai
Trečias eterinių aliejų panaudojimo būdas – jį gerti. „Dėl šio būdo kyla daugiausiai diskusijų, todėl vartoti eterinius aliejus į vidų rekomenduočiau tik tiems, kurie jau išbandė kitus naudojimo būdus ir turi sukaupę patirties“, – teigė J. Rumeikienė, kurią vartoti eterinius aliejus į vidų padrąsino ir pastebėjimas, kad netgi populiaraus vaisto „GeloMyrtol“, kuris skirtas atsikosėjimui ir bronchito simptomams lengvinti, sudėtyje yra vien eterinių aliejų mišinio distiliatas.
J. Rumeikienė pasidalino receptu, kaip būtų galima gerti eterinį aliejų: į vieną arbatinį šaukštelį sirupo (šeivamedžio, čiobrelių, erškėtrožių), kurio galima įsigyti ir vaistinėje, įlašinti 1 lašelį eukalipto arba citrinos eterinio aliejaus. Eukalipto eterinis aliejus turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, lengvina atsikosėjimą, citrinų – tinka esant kvėpavimo takų infekcinėms ligoms. „Kipariso aliejus padeda beprasidedant gerklės skausmui – pakanka 1 lašelį gryno aliejaus užlašinti ant liežuvio. Skausmas praeis iš karto, o kai jis vėl atsinaujins – reikia vėl užlašinti lašiuką. Taip sustabdoma infekcija ir ji nekeliauja gilyn, – patarė J. Rumeikienė. – Raudonėlio eterinis aliejus yra labai stipraus poveikio, todėl jį reikia naudoti atsargiai. Šis eterinis aliejus yra tarsi antiobiotikas ir vienas receptų, kaip jį vartoti: po 2 lašus lašinti į arbatinį šaukštelį augalinio aliejaus ir tokį mišinį vartoti nuo 2 iki 10 kartų per dieną.“
Kai skauda gerklė, naudinga yra ją skalauti – į šiltą vandenį su druska galima įlašinti dezinfekuojančių savybių turinčio eterinio aliejaus.
J. Rumeikienė vardijo: esant laringitui, sausam kosuliui, tinka vartoti citrinos, levandų eteriniai aliejai; atsikosėjimą lengvina eukalipto, čiobrelio, rozmarino, mirtos, ravensaros eteriniai aliejai; nuo herpes viruso padeda arbatmedis, levanda, ravensara, japoninis laurenis, melisa; nuotaiką pakelia, energijos suteikia visų rūšių citrusiniai aliejai, taip pat japoninis laurenis, bergamotė.
„Pažengusiųjų aromaterapijoje žmonių dėmesį norėčiau atkreipti į ravensaros aliejų. Jis turi savybių, kurios būdingos eukaliptui ir dar stiprų priešvirusinį poveikį. Taigi tai – puiki priemonė, esant gripui“, – teigė J. Rumeikienė.