Praėjusios savaitės policijos įvykių suvestinėse užregistruota, kad viename Tauragės prekybos centrų dvi šešiolikmetės elgėsi agresyviai ir įžeidinėjo pareigūnus. Tą pačią dieną pastebėjau prekybos centre „Rimtija“, ant į antrąjį aukštą vedančių laiptų, besibūriuojančius paauglius, gurkšnojančius energetinius gėrimus.
Skatina agresyvumą
Kaip teigia Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Simona Šniaukštaitė, merginų susidūrimas su pareigūnais vyko prekybos centre „Maxima“ 17 valandą. Anot jos, centro apsaugos darbuotojui iškvietus policiją merginos keiksnojo pareigūnus, mėgino įspirti, pastumti. Dėl tokio paauglių elgesio pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Ar gali būti, kad agresyvų elgesį skatina vaikų ir paauglių pamėgti neva energijos suteikiantys gėrimai? „Taip“, – atsakė vaikų gydytoja, Valentina Mockevičienė, Tauragės PSPC Vaikų ligų skyriaus vedėja.
– Energetiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina aktyvumą, bet ir sukelia agresiją. Poveikis panašus kaip alkoholio. O vaikui poveikis stipresnis: sutrinka emocijos, mąstymas, jis linksta į neadekvačius poelgius.
Per daug vitamino B
Negana to, šie gėrimai neigiamai veikia ir vaikų bei paauglių fizinę sveikatą. Kai kuriuose jų yra padidintas vitamino B kiekis, kuris neva sužadina žmogaus nervų sistemą ir padidina darbingumą. Tačiau pamirštama, kad per didelės šio vitamino dozės gali sukelti širdies ritmo sutrikimus.
– Viskas, kas viršija normas, yra ne vaistas, o nuodas. Ne išimtis ir vitaminas B. Ir šiaip pastebimas paauglių polinkis į padidėjusį kraujo spaudimą. Gyvenimo tempas šiais laikais labai spartus. Vaikai perkraunami ir protiškai, ir emociškai. Dieną pamokos, popiet – popamokinė veikla, vakare – namų darbai, o kur dar laisvalaikis prie kompiuterio. Vaikai ir taip gyvena nesveikai, tad jų sveikata, jei jau nėra puoselėjama, tai bent neturėtų būti žalojama niekam nereikalingais gėrimais, – kalbėjo vaikų gydytoja.
Gali tapti priklausomi
Gydytoja užsimena ir apie galimą vaikų priklausomybę nuo šių gėrimų. Energetiniai gėrimai reklamuojami kaip suteikiantys energijos, žvalumo, tačiau tiesa ta, kad patys jie energijos neteikia, o tik panaudoja organizmo energijos rezervus, padeda ją „išsiurbti“ iš organizmo.
– Vaikas laikinai jaučiasi žvalus, drąsus. Poveikiui praėjus ir jaučiant nuovargį, susierzinimą, norisi ir vėl būti apimtam pradinių jausmų, tad didelė tikimybė, kad vaikas save vėl „gaivins“ šiuo gėrimu, – sakė gydytoja.
Ji pasakojo jau turinti patirties su paaugliais, turinčiais priklausomybę nuo rūkalų.
– Ateina, skundžiasi skrandžio skausmais. Aš užuodžiu, kad paauglys prisirūkęs, kalbu jam apie tai, kokį poveikį turi rūkymas jo sveikatai, tačiau jam – nė motais. „Jau bandžiau mesti“, – sako man penkiolikmetis, – „neina“.
Praėjusių metų rugsėjį Seimas priėmė Reklamos įstatymo pataisas, pagal kurias draudžiama reklamuoti ir nemokamai platinti energetinius gėrimus jaunimui. Didesnių apribojimų šių gėrimų vartojimui kol kas netaikoma.
Margarita Pūdžiuvienė