Ugandoje (Afrika) šiuo metu patvirtinti 38 Ebolos hemoraginės karštligės atvejai, iš jų –16 mirusiųjų, - praneša Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras. Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja riboti kelionių į Ugandą. Tačiau vykstantiems į šią šalį patariama vengti bet kokio kontakto su sergančiais žmonėmis bei gyvūnais.
Kadangi šios ligos inkubacinis laikotarpis trunka iki trijų savaičių, artimiausiu metu gali būti daugiau ligos atvejų. Ugandoje Ebolos hemoraginės karštligės protrūkiai buvo kilę 2000-2001 ir 2007-2008 metais. Jų metu sirgo daugiau nei 500 žmonių, apie 250 asmenų mirė. Todėl šiemet Ebolos karštligės protrūkis Ugandoje nėra netikėtas.
Kokia tai liga?
Ebolos hemoraginė karštligė – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, kitų primatų (beždžionių) liga, kurią sukelia Ebolos virusai. Pirmieji šios ligos atvejai nustatyti 1976 m. Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Sudane. Inkubacinis Ebolos hemoraginės karštligės periodas trunka nuo 2 dienų iki trijų savaičių. Liga prasideda staiga, karščiuojama, skauda galvą, raumenis, sąnarius, krūtinę, jaučiamas silpnumas. Ligonis vemia, viduriuoja, skauda pilvą, išberia odą, parausta akys, palaipsniui prasideda vidinis ir išorinis kraujavimas, vystosi kepenų, inkstų ir kitų organų funkcijos nepakankamumas. 50-90 proc. ligonių miršta.
Kaip užsikrečiama?
Kadangi nežinomas tikslus infekcijos sukėlėjo šaltinis, iškelta hipotezė, kad žmogus pirmiausia užsikrečia sąlyčio su infekuotu gyvūnu metu. Taip užsikrėtęs asmuo užkratą gali perduoti kitam žmogui įvairiais būdais. Sukėlėjas perduodamas su užkrėstu krauju, sekretais, organais ar sperma, taip pat per užterštus rūbus, adatas ir kt.
Didžiausia rizika užsikrėsti yra kai ligonis vemia, viduriuoja, kraujuoja. Rizika užsikrėsti nuo ligonio inkubacinio periodo metu yra nedidelė.
Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai dažniausiai užsikrečia per tiesioginį kontaktą su sergančiųjų asmenų kūno skysčiais, kai nesilaikoma būtinų šios ligos kontrolės priemonių.
Kokia rizika Europos šalių gyventojams?
Besilankantiems protrūkio paveiktoje Ugandoje turistams rizika užsikrėsti yra maža, kadangi užsikrėsti virusu įmanoma tik tiesiogiai kontaktuojant su sergančių žmonių krauju, sekretais ar mirusių kūno skysčiais, taip pat su sergančiais gyvūnais. Lankęsi atogrąžų šalyse asmenys turi kuo skubiau kreiptis į gydytoją, jei Ebolos ligą primenantys negalavimai atsirado per tris savaites po kelionės.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras