Kai kurioms šalims imantis griežto dyzelinių transporto priemonių ribojimo ar net draudimo, kilo kalbos ir apie Lietuvoje apmokestinamą dyzelinį transportą, gal netgi jo draudimą ateityje. Tai sukėlė dyzelinių transporto priemonių vairuotojų ir pardavėjų nepasitenkinimą, staigų dyzelinių lengvųjų transporto priemonių paklausos kritimą.
Pirmiausia kalbant apie tokius ribojimus, galvojama apie didmiesčių oro taršą ir didžiausių taršos šaltinių ribojimą ar šalinimą. Tačiau prisiminkime ir tai, kad toji tarša yra glaudžiai susijusi su mūsų sveikata ir gyvenimo kokybe. Ne išimtis ir dyzelinis kuras.
Prahoje vykusioje EuroCRM 2017 konferencijoje buvo ir vienas pranešimas apie dyzelio įtaką žmogaus sveikatai, - praneša medicalnewstoday.com. Konkrečiau – apie įrodymus, kad su dyzeliu išmetamos dalelės sukelia širdies ligas: miokardo infarktą, širdies nepakankamumą, mirtį nuo kitų širdies ligų. Tyrimą pristačiusi kardiologė Nay Aung iš Jungtinės Karalystės kalbėjo apie tai, kad dyzelinio kuro į aplinką išskiriamos dalelės patenka į kvėpavimo takus. Ten dėl imunologinių procesų sukelia vietinį uždegiminį procesą, kurį lydi sisteminis uždegimas, apimantis jau visą kūną.
Vieno tyrimo, kuriame dalyvavo 4255 dalyviai, metu konkrečiai išskirta ir tirta minėtų dalelių žala širdžiai. Nustatytas ryšys tarp daugėjančių su dyzeliu išskiriamų dalelių kiekio aplinkoje ir tiriamojo širdies sveikatos pablogėjimo. Šis ryšys ypač stiprus buvo tarp žmonių, turinčių žemesnį išsilavinimą. Kuo čia dėtas išsilavinimas, dyzelis ir širdies sveikata? Mokslininkai spėja, kad labiau išsilavinę žmonės daugiau dėmesio skyrė savo namų vidaus ir išorės aplinkai, geresnei oro kokybei ir apskritai turėjo daugiau žinių (bei jas naudojo) apie sveikesnį gyvenimo būdą. O žemesnį išsilavinimą turintys žmonės nebuvo tiek suinteresuoti oro namuose ir išorėje kokybe, sveiku gyvenimo būdu.
Kas vykdavo su širdimi, esant aplinkoje, kurioje daugiau su dyzeliu išmetamų dalelių? Kaip jau buvo minėta, pasireiškė sisteminis uždegimas. Jį sekė vazokonstrikcija ir padidėjęs kraujospūdis. Taip pat padidėdavo slėgis pačioje širdyje, kas trukdydavo širdžiai sklandžiai atlikti savo darbą ir sumažindavo našumą bei taip išsivystydavo į rimtesnius lėtinius sutrikimus.
Mokslininku nuomone, su dyzeliu išmetamos dalelės neabejotinai sukelia širdies funkcijos ir struktūros pokyčius, todėl šalių valdžios organai dyzelinių transporto priemonių ribojimą ar draudimą turėtų iškelti kaip vieną prioritetinių tikslų.