JAV kasmetiniame onkologijos kongrese birželio mėnesio pradžioje (ASCO) pristatyti du nauji preparatai, skirti piktybinei melanomai gydyti. Du nauji vaistai III fazės klinikiniuose tyrimuose davė gerus rezultatus gydant melanomą, kuriai nustatyta BRAF mutacija.
Trametinibas ir dabrafenibas – abu vaistai slopina dėl BRAF mutacijos atsiradusius signalus ląstelėms daugintis ir lėtina naviko augimą. Tyrimuose šie vaistai sumažino ligos progresavimo riziką atitinkamai 55 proc. ir 70 proc., lyginant su gydymu chemoterapija. Pacientams nepasireiškė sunkūs nepageidaujami poveikiai. Trametinibas ir dabrafenibas greičiausiai papildys vemurafenibą, kuris iki šiol buvo vienintelis efektyvus šios grupės preparatas, skirtas gydyti BRAF mutavusiai melanomai.
METRIC pavadintame tyrime prancūzų mokslininkai trametinibą lygino su chemoterapija (dakarbazinu arba paklitakseliu) 322 pacientams, kuriems diagnozuota V600E arba V600K BRAF mutavusi lokaliai išplitusi ar metastazavusi piktybinė melanoma. Trametanibu gydytiems pacientams nustatytas padidėjęs kraujospūdis, dažnesnės alerginės reakcijos, nedidelei daliai pacientų paūmėjo širdies nepakankamumas. Vidutinis išgyvenamumas iki ligos progresijos gydant trametinibu buvo ženkliai ilgesnis negu gydant chemoterapija (4,8 vs. 1,5 mėn.). Kadangi tyrime chemoterapijos metu pacientams buvo leidžiama skirti trametinibą, tikslių bendro išgyvenamumo rezultatų dar reikia palaukti, tačiau jau šiandien galima pasakyti, kad trametinibu gydyti pacientai gyvena ilgiau.
Kitas BREAK-3 pavadintas tyrimas, kurį atliko Vokietijos Kiel universiteto mokslininkų grupė, lygino dabrafenibą su chemoterapija dakarbazinu. Tyrime dalyvavo 250 lokaliai išplitusia ar pažengusia BRAF V600E mutavusia piktybine melanoma sergančių pacientų. Tyrimo duomenimis, 68 proc. ligonių chemoterapijos grupėje galiausiai dėl ligos progresavimo perėjo į dabrafenibo grupę.
Dabrafenibas lyginant su chemoterapija pailgino vidutinį laiką iki ligos progresavimo (atitinkamai 5,1 vs. 2,7 mėn.), o visiško arba dalinio atsako dažnis buvo daugiau nei du kartus didesnis (53 proc. vs. 19 proc.). Bendro išgyvenamumo duomenų dar nėra, iš tyrime dalyvavusių pacientų mirė tik 12 proc.
Mokslininkų nuomone, kitas žingsnis yra abiejų naujų vaistų kombinacija: I ir II fazės tyrimai jau vykdomi, tačiau rezultatų dar reikės palaukti. Taip pat planuojama skirti šiuos vaistus ne tik išplitusia liga sergantiems ligoniams, bet ir po operacijos, siekiant sumažinti ligos recidyvo riziką. Šių tyrimų rezultatai reiškia, jog kiekvienai melanomai turėtų būti nustatoma BRAF mutacija, tačiau tai, ką sužinome šiandien, be jokios abejonės yra tik ilgos istorijos pradžia.
vlmedicina.lt