Penktadienis, 2025.03.28
Reklama

Melanoma – viena iš penkių dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje: kaip saugotis?

Šaltinis: vlmedicina | 2024-05-31 09:46:57

Melanoma – tai viena iš penkių dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje. Sveikatos specialistai sutaria, kad labiausiai rizika susirgti melanoma padidėja nesisaugant ultravioletinių spindulių. Kaip apsisaugoti nuo ultravioletinių saulės spindulių bei kaip anksčiau laiko atpažinti šią grėsmingą ligą?

Žmonės deginasi paplūdimyje
Labiausiai rizika susirgti melanoma padidėja nesisaugant ultravioletinių spindulių / VLMEDICINA.LT (|A. Kubaičio) nuotr.

Dažniausių onkologinių ligų penketukas

„Melanoma pagal sergamumą patenka į maždaug penktą vietą. Pirmas vietas užima krūties, prostatos ir plaučių vėžys. Tačiau į šią statistiką dažnai neįtraukiamos kitos, mažiau pavojingos odos vėžio formos, tokios kaip bazoląstelinė kacinoma. Sergamumas šia onkologine liga yra daug kartų didesnis nei melanoma, galimai dėl to, kad ji yra lengviau pagydoma ir mažiau agresyvi. Nepaisant to, melanoma, ypač pažengusiose stadijose, yra agresyvi ir sunkiai gydoma, todėl dėmesys šiam vėžio tipui turi būti itin didelis", – pranešime žiniasklaidai pasakoja Nacionalinio vėžio instituto gydytojas otorinolaringologas Ignas Karnas.

Melanoma yra labai agresyvi liga, todėl, anot gydytojo, sunku įvardinti, kada žmogus yra pasveikęs nuo vėžio. Kartais ligos recidyvas, dar kitaip vadinamas atkryčiu, įvyksta ir po 10 metų. Tuo tarpu dažniausiai skaičiuojamas 5 metų išgyvenamumas. Melanomos atveju 5 metų išgyvenamumas vyrams siekia 73 proc., o moterims – 83 proc.

SPF apsauga – būtina vasarą

„Saugotis ultravioletinių saulės spindulių reikia ištisus metus, ne tik vasarą. Nesisaugant jų galima susidurti su skausmingais odos nudegimais, spartesniu odos senėjimu, pigmentinių dėmių atsiradimu, taip pat išauga susirgimo melanoma rizika. Norint sumažinti šias rizikas, būtina naudoti priemones su SPF apsauga", – pasakoja „Eurovaistinės" vaistininkė Gabija Kruopytė.

Anot vaistininkės, SPF apsaugą reikia naudoti kas porą valandų, jeigu ilgą dalį laiko praleidžiama lauke. Lygiai taip pat ji perspėja, kad ultravioletiniai spinduliai pavojų kelią netgi ir apniukusiomis dienomis.

„SPF apsaugą svarbu naudoti reguliariai ir teisingai. Pirmiausia, reikia žinoti tinkamą kiekį, kiek turime ant odos tepti SPF apsaugos. Vieni žmonės mėgsta priemones su SPF apsauga matuoti šaukšteliais – t. y. veido ir dekoltė sritims naudoja po pusę arbatinio šaukštelio SPF priemonės, rankoms – po du, o kojoms – po tris. Kitas metodas – matuoti SPF priemonės kiekį pagal pirštus. Po liniją priemonės užtepkite ant rodomojo ir viduriniojo pirštų – t. y. nuo delno pradžios iki piršto galiuko. Visą šį kiekį vienu kartu sutepkite ant veido ir kaklo odos", – pataria G. Kruopytė.

ABCDE metodas, kurį galite išbandyti namuose

Beveik visi žmonės turi apgamų – vieni daugiau, o kiti mažiau. Visgi, jie ilgainiui gali kisti, taip pat gali atsirasti naujų odos darinių. Todėl gydytojas otorinolaringologas I. Karnas įvardija, kaip namuose galima reguliariai apsižiūrėti savo apgamus, pasitelkus ABCDE metodo kriterijus, galinčius padėti atpažinti melanomą.

Kriterijai, būdingi apgamams, kuriuos pastebėjus reikėtų apsilankyti pas gydytoją apžiūrai su dermatoskopu:

A – asimetrija (angl. asymmetry). Viena apgamo pusė nesutampa su kita puse, t. y. apgamas nėra simetriškas.

B – kraštai (angl. border). Darinio kraštai nėra lygūs.

C – spalva (angl. colour). Darinys turi daugiau spalvų, pigmentas netolygiai išsidėstęs, atsiranda melsvos, pilkšvos, rausvos spalvos vietų.

D – diametras (angl. diameter). Darinio diametras didesnis nei 6mm.

E – kitimas (angl. evolving). Esantis apgamas pradėjo keistis arba atsirado naujas didėjantis ir besikeičiantis pigmentinis darinys.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nuo išimamų protezų iki implantų: kaip susigrąžinti šypseną ir gyvenimo kokybę
Daugumos ar visų dantų netekimas – itin dažna vyresnio amžiaus žmonių problema, tačiau ji nėra neišvengiama. Pagri...
Paveldimi sindromai ir vėžio rizika: kodėl svarbu juos atpažinti?
Kai kurie genetiniai sindromai lemia didesnę piktybinių ir nepiktybinių navikų išsivystymo riziką. Nors jie reti, jų ank...
Žemo slenksčio kabinetų paslaugos: daugiau apsilankymų ir norinčių išsitirti dėl ŽIV
Žemo slenksčio kabinetai, kurių tikslas yra mažinti narkotikų vartojimo sukeliamą žalą ir stabdyti ŽIV bei kitų infekcin...
Ruošiame odą vasarai: pavasario iššūkiai ir klaida, nuo kurios kenčia veidas
Pavasarį, atšilus orams, derėtų pasirūpinti ir tinkama veido apsauga, pertvarkyti savo odos priežiūros rutiną ir įvesti...
Potrauminis stresas – įveikime pabaisą iš praeities
Ar jaučiatės tartum persekiojami praeities šešėlio, trukdančio gyventi pilnavertį gyvenimą čia ir dabar, nors, rodosi, v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų